Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 13:10 Autor: PAP

CNN: rosyjską pomocą dla Turcji kieruje Czeczen ścigany przez Ukrainę za zbrodnie wojenne

Rosyjską pomocą wysłaną do Turcji po tragicznym trzęsieniu ziemi kieruje Daniił Martynow, były dowódca czeczeńskich oddziałów, poszukiwany przez władze Ukrainy za zbrodnie wojenne popełnione rok temu w pierwszej fazie rosyjskiej inwazji - poinformowała w czwartek amerykańska telewizja CNN.

Martynow jest uznawany za bliskiego współpracownika czeczeńskiego przywódcy Ramzana Kadyrowa, którego rządy - w opinii Zachodu i wewnętrznej opozycji - mają brutalny i dyktatorski charakter.


W ostatnich dniach Martynow udziela wywiadów rosyjskim mediom z Turcji, w której przebywa jako kierownik rosyjskiej misji pomocowej po trzęsieniu ziemi - informuje CNN. Dodaje, że mężczyzna w 2022 roku został mianowany doradcą rosyjskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych.


W pierwszej fazie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym i marcu 2022 roku Martynow był widziany w kilku miejscach tego kraju, co utrwalono m.in. na nagraniach w mediach społecznościowych - dodaje amerykańska stacja.


Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) mężczyzna był zastępcą dowódcy czeczeńskich oddziałów rosyjskiej Gwardii Narodowej, odpowiedzialnym m.in. za szkolenie osobistej ochrony Kadyrowa.


SBU zarzuca Martynowowi, że dowodził okupacją szpitala psychiatrycznego w podkijowskiej Borodziance w marcu ubiegłego roku. Według władz ukraińskich, czeczeńskie oddziały zajęły placówkę i przemieniły ją w swoją pozycję obronną, biorąc za zakładników blisko 500 znajdujących się tam osób, w tym personel, okolicznych mieszkańców i pacjentów, w tym tych przykutych do łóżek.


Pod koniec sierpnia 2022 roku SBU oficjalnie uznała Martynowa za podejrzanego o "naruszenie prawa i zwyczajów wojennych i znęcanie się nad więźniami wojennymi i cywilami". Oprócz niego za podejrzanego uznano również Kadyrowa i jeszcze jednego wysokiego rangą czeczeńskiego dowódcę.


W pierwszym tygodniu marca 2022 roku Rosjanie zaminowali najbliższe otoczenie szpitala, okopali się; przyszedł do mnie żołnierz i przedstawił się jako Daniił Martynow, pułkownik rosyjskiego wojska; powiedział mi, że jeżeli będziemy się dobrze zachowywać to przeżyjemy - przytacza CNN wypowiedź dyrektorki szpitala Maryny Hanickiej dla niezależnych rosyjskich mediów.


"Teraz zrobimy krótkie nagranie, podziękujesz nam i będziesz wolna, będziesz pod opieką prezydenta Putina" - relacjonowała słowa Martynowa Hanicka. Kobieta spytała go, za co ma mu dziękować. "Pochylił się blisko mojej twarzy, spojrzał mi w oczy i powiedział: +za to, że żyjesz+" - dodała.


W 2020 roku amerykańskie ministerstwo finansów objęło Martynowa sankcjami za "poważne naruszanie praw człowieka w Rosji", uznając że działał na zlecenie lub w imieniu Kadyrowa. (PAP)


adj/ ap/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 21:50 „Financial Times”: Węgry rozmawiają z Francją o elektrowni jądrowej w Paksu wobec wątpliwości co do zaangażowania… Węgry rozpoczęły rozmowy z Francją na temat zwiększenia roli tego kraju w swoim programie jądrowym, co może ostatecznie doprowadzić do zastąpienia Rosji… » więcej 2023-03-23, godz. 21:50 Ukraina/ Prezydent: w obwodzie chersońskim dziesiątki wsi prawie całkowicie zniszczonych przez okupantów W kontrolowanej przez Kijów części obwodu chersońskiego ponad 50 wsi jest prawie całkowicie zniszczonych przez rosyjskie wojska - poinformował prezydent… » więcej 2023-03-23, godz. 21:40 Minister kultury spotkał się z ambasadorem USA w Polsce Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński spotkał się w czwartek z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim - poinformował… » więcej 2023-03-23, godz. 21:40 Duńska Agencja Energii opublikowała zdjęcie tajemniczego obiektu przy Nord Stream 2 Duńska Agencja Energii opublikowała w czwartek zdjęcie niezidentyfikowanego obiektu, znalezionego na Morzu Bałtyckim przy biegnącym z Rosji do Niemiec gazociągu… » więcej 2023-03-23, godz. 21:40 Sz.Hołownia: po grzyba komu takie państwo, jeżeli ono nie dba o najsłabszych Po grzyba komu takie państwo, jeżeli ono nie dba o najsłabszych, tylko o najsilniejszych, którzy już się nażarli, którzy już się napuchli, którzy już… » więcej 2023-03-23, godz. 21:30 Ukraina/ Prezydent do europejskich przywódców: jeżeli teraz się zawahacie, Rosja zbierze siły i wojna potrwa lata Wspólnie możemy uwolnić Ukrainę od rosyjskiego zła jeszcze w tym roku, ale nie możecie się wahać, nie można spowolnić pomocy zbrojeniowej, zwlekać z… » więcej 2023-03-23, godz. 21:20 Izrael/ Netanjahu ogłasza, że nie zrezygnuje z reformy sądownictwa Po spotkaniu z ministrem obrony Izraela Joawem Galantem, który chciał wezwać rząd do wycofania się z reformy sądownictwa, premier Benjamin Netanjahu oznajmił… » więcej 2023-03-23, godz. 21:20 El. ME 2024 - trener Santos: przed nami fantastyczne spotkanie (opis) 'Jestem przekonany, że przed nami fantastyczne spotkanie' - powiedział selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski Fernando Santos podczas oficjalnej konferencji… » więcej 2023-03-23, godz. 21:20 Ekstraklasa koszykarzy - GTK Gliwice - Sokół 87:86 Tauron GTK Gliwice - Rawlplug Sokół Łańcut 87:86 (28:19, 20:23, 18:25, 21:19). Punkty: Tauron GTK Gliwice: Malachi Richardson 27, Earl Rowland 27, Kamari… » więcej 2023-03-23, godz. 21:10 El. ME 2024 - Cristiano Ronaldo z rekordem występów w reprezentacji Cristiano Ronaldo został piłkarzem z największą liczbą występów w reprezentacji kraju. Portugalczyk wystąpił w czwartkowym meczu eliminacji mistrzostw… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »