Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 06:50 Autor: PAP

Europoseł Rzońca: Zełenski chce w Brukseli wywrzeć presję na kraje UE, by dostarczyły Ukrainie nowoczesną broń

Wizyta w Brukseli prezydenta Wołodymyra Zełenskiego to próba przyspieszenia negocjacji z Ukrainą w sprawie jej wejścia do UE i nacisk na przywódców 27 krajów, by szybko dostarczyli Ukrainie nowoczesną broń i wprowadzili kolejne sankcje przeciw Rosji - powiedział PAP europoseł Bogdan Rzońca (PiS).

W czwartek w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów UE będą rozmawiać o agresji Rosji na Ukrainę, gospodarce i nielegalnej imigracji. W szczycie ma wziąć udział prezydent Zełenski.


"Ofensywa dyplomatyczna prezydenta Ukrainy wynika z butnych rosyjskich zapowiedzi zajęcia kilku obwodów ukraińskich, ale również z potrzeby skonsolidowania UE przeciw Rosji. Znamienne, że prezydent podnosi do rangi mocarstwa Wielką Brytanię, pozaunijny kraj, gdzie znalazł ogromne poparcie militarne. Istotne jest też, że omija kunktatorski Berlin, spychając słusznie Niemcy do pozycji państwa, które opóźnia solidarnościowe działania UE i wciąż nawołuje do rozmów z Putinem, który tymczasem powinien być potraktowany jako wróg światowego pokoju, a nie jako partner" - oświadczył Rzońca.


Jego zdaniem "Ukraina tym samym daje sygnał, że wie o zakulisowych, szkodliwych dla Ukrainy grach (kanclerza Niemiec Olafa) Scholza z Rosją".


"Wizyta prezydenta Ukrainy w Paryżu to również próba podniesienia rangi słabszej względem Niemiec Francji, która będzie chciała przed resztą państw UE pokazać, że liczy się w grach gospodarczych i politycznych, tak jak Wielka Brytania na świecie, działając w UE i poza UE. Wizyta w Brukseli to próba przyspieszanie negocjacji z Ukrainą w sprawie jej wejścia do UE i nacisk na przywódców 27 krajów, by szybko dostarczyli Ukrainie uzbrojenie i wprowadzili dokuczliwe sankcje przeciw Rosji" - podsumował europoseł.


Prezydenci i premierzy państw UE omówią na szczycie przede wszystkim najnowsze wydarzenia związane z wojną Rosji przeciwko Ukrainie i dalsze wsparcie UE dla tego kraju. Przedyskutują kolejne sankcje wobec Rosji, sposoby pociągnięcia jej do odpowiedzialności za atak na sąsiada, a także możliwości wykorzystania rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy.


Według nieoficjalnych informacji, Zełenski przede wszystkim zwróci się do przywódców "27" z apelem o większe dostawy nowoczesnej broni dla Ukrainy, w tym artylerii rakietowej dalekiego zasięgu, czołgów, samolotów oraz amunicji.


Zełenski zwróci się też z apelem o przyspieszenie działań UE w celu przyjęcia Ukrainy do Wspólnoty.


Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)


luo/ ap/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 19:30 Na posiedzeniu w dniach 21-22 czerwca Senat ma powołać dwóch członków Kolegium IPN Powołanie dwóch członków Kolegium IPN na kolejną kadencję planowane jest na 63. posiedzeniu Senatu w dniach 21 i 22 czerwca - poinformował w czwartek marszałek… » więcej 2023-03-30, godz. 19:20 “El Mundo”: rosyjska “flota cienia” korzysta z 443 tankowców, dzięki czemu Moskwa nadal sprzedaje ropę na masową… Rosja pomimo nałożonych na nią sankcji po inwazji na Ukrainę w dalszym ciągu sprzedaje masowo ropę naftową. Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym… » więcej 2023-03-30, godz. 19:20 Sanepid: woda w części Bielska-Białej nie nadaje się do spożycia Woda w części Bielska-Białej nie nadaje się do spożycia - poinformował w czwartek po południu bielski sanepid na podstawie cząstkowych wyników badań… » więcej 2023-03-30, godz. 19:10 USA/ Biały Dom: Aresztowanie dziennikarza "WSJ" przez władze Rosji jest nie do przyjęcia Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC)… » więcej 2023-03-30, godz. 19:10 PŚ florecistek - zawody w Poznaniu odbędą się zgodnie z kalendarzem Polski Związek Szermierczy podtrzymuje zamiar organizacji Pucharu Świata we florecie kobiet w Poznaniu przy respektowaniu zasad dopuszczania zawodników Rosji… » więcej 2023-03-30, godz. 19:10 Szachtar domaga się rekompensaty od FIFA, która pozwoliła piłkarzom opuścić klub Szachtar Donieck będzie domagać się rekompensaty od Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) za to, że po wybuchu wojny w Ukrainie umożliwiła zagranicznym… » więcej 2023-03-30, godz. 19:00 Niedzielski o podpisaniu ustawy ws. KSO: dziękuję prezydentowi za ostatni akord procesu legislacyjnego Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za ostatni akord procesu legislacyjnego - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do podpisania… » więcej 2023-03-30, godz. 19:00 UE/ PE i kraje członkowskie porozumiały się ws. przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej w UE Negocjatorzy PE i reprezentującej kraje członkowskie szwedzkiej prezydencji w UE porozumieli się ws. wprowadzenia w Unii nowych przepisów dot. przyspieszenia… » więcej 2023-03-30, godz. 18:50 Sejm/ Komisja: Fundusz Ochrony Rolnictwa jest oczekiwany przez rolników Utworzenie Funduszu Ochrony Rolnictwa, który gwarantowałby rolnikom wypłatę pieniędzy za sprzedane przez nich produkty od upadłej firmy skupowej, jest potrzebny… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Senat odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (opis) Senat odrzucił w czwartek ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zakłada ona m.in. wprowadzenie obligatoryjnego wewnętrznego systemu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »