Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-08, 17:10 Autor: PAP

Sejm: jest wniosek o odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o obligacjach w pierwszym czytaniu

Podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji ustawy o obligacjach, które odbyło się w środę w Sejmie, został zgłoszony wniosek o jej odrzucenie. Sejm będzie nad nim głosował jeszcze w środę.

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o obligacjach, ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw. Projektowana ustawa m.in. wprowadza nową kategorię obligacji, czyli obligacje kapitałowe.


„Projektowana ustawa określa zasady emisji nowej kategorii obligacji, które mogą być emitowane przez banki, biura maklerskie towarzystwa ubezpieczeniowe i reasekuracji. Te instrumenty mogą być wliczane do kapitałów własnych, więc łatwiej instytucje finansowe będą mogły spełnić wymogi dotyczące kapitałów Tier 1 i Tier 2, jak również wymogi związane z MREL” – mówił w środę w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski.


Zastrzegł, że obligacje te będą instrumentami bardziej ryzykownymi, jako że w momencie upadłości instytucji finansowej będą zaliczane do jej kapitałów własnych, ale jednocześnie będą się wiązać z większą dochodowością w stosunku do instrumentów finansowych już obecnych na rynku.


„Nabywcami instrumentów będą mogły być wyłącznie podmioty profesjonalne a minimalna wartość nominalna tych obligacji to 400 tys. zł. Inwestorzy indywidualni będą mieli możliwość zakupu takich obligacji wyłącznie za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych” – dodał Piotr Patkowski.


Dodatkowo projektowana ustawa wprowadza kolejny instrument, który może zostać użyty w sytuacji niedoborów kapitałowych w instytucjach finansowych.


„Wprowadzamy pokrycie niedoborów kapitałowych poprzez zasilenie przez Skarb Państwa funduszy własnych. Będzie się to wiązało z wystąpieniem do Skarbu Państwa w ramach ściśle określonej procedury i instytucje, które z tego rozwiązania skorzystają będą miały obowiązek realizacja planu, mającego przeciwdziałać zaburzeniom w gospodarce” – stwierdził wiceminister Patkowski.


W ustawie wprowadzono także procedurę resolution – czyli ratowania instytucji – na podobnych zasadach jak obowiązujące w stosunku do banków, ale w stosunku do izb rozliczeniowych. W Polsce, jak wyjaśnił wiceminister Patkowski, to rozwiązanie mogłoby dotyczyć wyłącznie KDPW.


„Nie przewidujemy żadnych złych rzeczy w stosunku do KDPW, jednak UE wymaga, abyśmy takie rozwiązanie wprowadzili. Instytucją, która taką procedurę będzie przeprowadzać, będzie w myśl zapisów Bankowy Fundusz Gwarancyjny” – stwierdził Patkowski.


Podczas pierwszego czytania poseł Grzegorz Braun w imieniu Koła Poselskiego Konfederacji złożył wniosek o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu. Sejm będzie głosował ten wniosek jeszcze w środę. (PAP)


autor: Marek Siudaj


ms/ drag/


Kraj i świat

2023-03-25, godz. 01:50 USA i Kanada potępiają Rosję, będą inwestować w zwiększenie bezpieczeństwa Kanada i USA potępiają Rosję za inwazję na Ukrainę, zwiększą inwestycje w bezpieczeństwo, za poważne długoterminowe zagrożenie uważają Chiny - poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 01:10 Włochy/ Nasila się napływ migrantów z Tunezji, w ciągu kilku godzin 20 łodzi Nasila się napływ migrantów z Tunezji do Włoch. W piątek w ciągu kilku godzin na włoską wyspę Lampedusa przypłynęło 20 łodzi z prawie tysiącem osób… » więcej 2023-03-25, godz. 00:50 Lubelskie/ Dk 74 w miejscowości Horyszów przejezdna po śmiertelnym wypadku Droga krajowa nr 74 w miejscowości Horyszów jest już przejezdna. Wcześniej była zablokowana po śmiertelnym wypadku ok. godz. 19. w piątek - poinformowała… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 El. ME 2024 - kibice pod stadionem w Pradze: "Polacy, nic się nie stało" Polscy kibice wychodzący ze stadionu Fortuna Arena w Pradze, gdzie kadra Fernando Santosa przegrała z Czechami 1:3 w eliminacjach Euro 2024, nie mieli wesołych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:40 USA/ Szef komisji spraw zagranicznych ukraińskiego parlamentu: Nie potrzebujemy chińskiego planu pokojowego, mamy swój… Mamy plan sprawiedliwego pokoju prezydenta Zełenskiego i nie potrzeba nam żadnego innego - powiedział w piątek w Waszyngtonie szef komisji spraw zagranicznych… » więcej 2023-03-25, godz. 00:30 Turniej WTA w Miami - Fręch zagra w drugiej rundzie, porażki kilku faworytek Magdalena Fręch, mimo porażki w kwalifikacjach, wystąpi - jako tzw. szczęśliwa przegrana - od razu w drugiej rundzie turnieju WTA 1000 na twardych kortach… » więcej 2023-03-25, godz. 00:20 Biden i Trudeau zapowiadają wspólne inwestycje w unowocześnienie gospodarki Kanada i USA będą razem inwestować w wydobycie surowców, produkcję półprzewodników, samochodów elektrycznych, czystej energii - o decyzjach poinformowali… » więcej 2023-03-25, godz. 00:10 Pomorskie/ Jedna osoba ranna w wypadku na dk 21 k. Miastka; droga zablokowana Jedna osoba została ranna w wypadku, do którego doszło w piątek na drodze krajowej nr 21 k. Miastka (woj. pomorskie). Droga zablokowana. Utrudnienia mogą… » więcej 2023-03-25, godz. 00:00 El. ME 2024 - trener Santos: kto nie broni dobrze, ten nie może atakować 'Kto nie broni dobrze, ten nie może atakować. Kto źle atakuje, nie ma też jak bronić' - powiedział na konferencji prasowej Fernando Santos, selekcjoner piłkarskiej… » więcej 2023-03-25, godz. 00:00 Austria aresztuje Putina i dokona jego ekstradycji do Hagi Austria wypełni swoje zobowiązania i aresztuje oraz dokona ekstradycji prezydenta Rosji Władimira Putina do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, jeśli… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »