Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-08, 09:10 Autor: PAP

Pomorskie/ W Tczewie zaprezentowana zostanie kopia „nieszawki”

W Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie w środę zaprezentowana zostanie kopia rzadkiej rybackiej łodzi wiślanej, tzw. „nieszawki”.

Łódź wzorowaną na tradycyjnych „nieszawkach” zbudowali rzemieślnicy z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku: Tadeusz Cilka i Stanisław Mróz. Nad pracami czuwał prawdopodobnie ostatni tczewski rybak i jeden z nielicznych szkutników, który posiada wiedzę na temat tajników budowy tych łodzi – Władysław Latopolski.


„Nieszawki” były początkowo użytkowane na środkowym odcinku Wisły. W XX w. przybyły one na dolną Wisłę wraz z rybakami i szkutnikami z Kujaw. „W Nieszawie znajdował się ośrodek szkutniczy o bardzo długich, późnośredniowiecznych tradycjach. „Nieszawki”, często nazywane przez lokalnych szkutników i rybaków „łodygami”, wykorzystywane były przede wszystkim w rybołówstwie, czy w komunikacji” - wyjaśniła w rozmowie z PAP Jadwiga Klim z Działu Historii Żeglugi Śródlądowej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.


Cechą charakterystyczną „nieszawek” jest tzw. „kacza pierś”. „Chodzi o to, że najszerszy punkt łodzi przypada w części dziobowej, na wysokości ławki masztowej. Tego typu konstrukcja powoduje, że „nieszawki” bardzo dobrze zachowują się na falach. Natomiast czymś co absolutnie je wyróżnia, jest bardzo duży wznios dziobowy, który dochodzi nawet do 60 cm” – wskazuje Jadwiga Klim.


„Oczywiście jest pewien kanon, według którego rzemieślnicy budowali swoje łodzie. Dotyczy on przede wszystkim proporcji i wymiarów, bo na przykład łódka, która jest krótsza niż 6,5 m przy złej pogodzie na środkowej Wiśle nie zda egzaminu. Natomiast jest tyle szkół budowy łodzi, ilu jest szkutników - każdy z nich budował po swojemu. Dlatego łodzie budowane w różnych ośrodkach będą się różnić”- mówiła.


Budowę repliki tradycyjnej łodzi wiślanej rozpoczęto w październiku 2022 roku w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie w ramach projektu „Władek”. „Zwykle tego typu prace szkutnicze prowadzone są na świeżym powietrzu, ale ze względu na warunki atmosferyczne zdecydowaliśmy się je prowadzić w środku. Więc zamiast takich tradycyjnych, solidnych, drewnianych ław szkutniczych, tzw. warsztatu, stworzyliśmy metalową, solidną konstrukcję, która posłużyła nam do budowy łodzi(…). Prawdopodobnie sporym wyzwaniem w trakcie prac było przełamanie pewnych oporów mentalnych związanych z materiałem, ponieważ szkutnictwo to nie jest stolarstwo. Różni się ono tym od klasycznego stolarstwa, że szkutnik buduje łodzie w mokrym drewnie. Dlatego to drewno musiało być cały czas moczone, polewane i nasączane wodą” – mówiła Jadwiga Klim i dodała, że łódź stworzona w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie jest pomniejszoną kopią tradycyjnych „nieszawek”, w przybliżonej skali 1:2.


Ukończoną „nieszawkę” wraz z ożaglowaniem będzie można podziwiać od 10 lutego (Światowy Dzień Kociewia – wyj. PAP) w holu Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. (PAP)


autor: Dariusz Sokolnik


dsok/ dki/


Kraj i świat

2024-06-20, godz. 13:20 Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała raport z rekomendacjami dla polskich władz Rekomendacje skierowane do polskich władz i propozycje działań, które mogą usprawnić ściganie zbrodni międzynarodowych, wsparcie dla ofiar i ocalałych… » więcej 2024-06-20, godz. 13:20 Siekierski: Polska chce wnieść wkład w kształt przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej W trakcie sprawowania prezydencji w UE Polska chce wnieść swój wkład co do oceny i kierunków zmian przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej - zapowiedział minister… » więcej 2024-06-20, godz. 13:20 Szef MON: procedura nadmiernego deficytu to efekt polityki PiS "róbta, co chceta" Za zbyt wysoki deficyt budżetowy nie odpowiadają wydatki na bezpieczeństwo, a rozgrabianie państwa polskiego i polityka 'róbta, co chceta' rządu PiS. Posprzątamy… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 MKiDN: Tomasz Kolankiewicz powołany na dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska wręczyła Tomaszowi Kolankiewiczowi powołanie na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Polskie społeczeństwo jest przygotowane do wprowadzenie systemu kaucyjnego (MediaRoom) Polskie społeczeństwo jest przygotowane do wprowadzenie systemu kaucyjnego. Ludzie są zainteresowani nie tylko recyklingiem, ale także oczyszczaniem środowiska… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Startuje konkurs na plakat dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Zgłoś swoją pracę i dołącz do wyjątkowego grona twórców… - Polskie Linie Lotnicze LOT ogłaszają konkurs na plakat. Pierwszą nagrodą w konkursie jest 10 tysięcy złotych oraz voucher na bilety lotnicze o takiej… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Posłowie KO chcą zakazu używania fajerwerków przez osoby fizyczne Posłowie KO skierowali do Sejmu projekt przepisów zakazujących używania przez osoby fizyczne fajerwerków o najwyższym stopniu głośności. Zgodnie z nim… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Paryż - dopuszczony do igrzysk rosyjski kolarz Własow odmówił startu Kolarz Aleksandr Własow, jako jedyny z 14 rosyjskich sportowców dopuszczonych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) do startu w igrzyskach w Paryżu… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Ukraina/ Wicepremier Wereszczuk dla PAP: bez sojuszu z Polską nie będziemy w stanie wygrać wojny Polacy są naszymi najbliższymi sąsiadami, partnerami i sojusznikami; jestem przekonana, że bez sojuszu z Polską nie będziemy w stanie wygrać wojny z Rosją… » więcej 2024-06-20, godz. 13:10 Finlandia/ Rząd: najważniejszym celem uniknięcie konfliktu zbrojnego Głównym celem polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Finlandii jest „ochrona niepodległości i integralności terytorialnej kraju oraz uniknięcie zaangażowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »