Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 15:40 Autor: PAP

Białystok/ Dyrektor USK: tylko jedna oferta spełnia kryteria przetargu na budowę klinik zakaźnych

Tylko jedna oferta spełnia kryteria finansowe przetargu na budowę budynku klinik zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego (USK) w Białymstoku – poinformował we wtorek dziennikarzy dyrektor tego szpitala prof. Jan Kochanowicz.

Szpital USK Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jest największym i najbardziej specjalistycznym szpitalem w województwie podlaskim. Kliniki zakaźne mieszczą się w kompleksie przy ul Żurawiej. Były głównym miejscem, gdzie w pandemii leczono w Podlaskiem pacjentów w najcięższych stanach.


Kliniki mieszczą się w starych pomieszczeniach, za kilka lat mają być przeniesione do nowego budynku, który chce zbudować szpital. Będą do niego przeniesione Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii z oddziałem obserwacyjno-zakaźnym i Klinika Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji. Łącznie ma się tam znaleźć ok. 50 łóżek dla pacjentów.


Szpital USK zaplanował na to zadanie 43,5 mln zł brutto. Pieniądze mają pochodzić ze środków rządowych.


Do przetargu w systemie projektuj i buduj stanęły cztery firmy. Najtańszą ofertę za 39,77 mln zł złożyła firma Budimex SA, najdroższą konsorcjum EBS Bud Sp. z o.o. i Renewablepower Sp. z o.o. – 56,28 mln zł. Warbud SA zaproponował 46,11 mln zł, a Strabag Sp. z o.o. 54,8 mln zł – informowano przed tygodniem przy okazji otwarcia przetargowych ofert.


Dyrektor Kochanowicz poinformował we wtorek, że trwa sprawdzanie ofert pod względem formalno-prawnym. Dodał, że liczy się także z odwołaniami w przetargu.


Planowany budynek klinik zakaźnych ma być połączony z działającymi klinikami pulmonologicznymi, oddziałem intensywnej terapii, zespołem poradni i izbą przyjęć.


"Optymistycznie patrząc, za dwa, trzy lata, wprowadzimy nowych pacjentów do klinik zakaźnych w nowym standardzie, bo obecne funkcjonują w budynkach, które powstały w latach 60., 70. według tamtego standardu, a wymogi sanitarno-epidemiologiczne zdecydowanie się zmieniły" – powiedział Kochanowicz.


Autorka: Izabela Próchnicka


kow/ joz/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 19:30 Synoptyk IMGW: noc już bez mrozu, w czwartek na południu nawet do 19 st. C W nocy ze środy na czwartek już nie spodziewamy się mrozów - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. Natomiast czwartek najcieplejszy będzie na południu… » więcej 2023-03-22, godz. 19:30 Śląskie/ Marszałek województwa domaga się posiedzenia rady dialogu ws. inwestycji kolejowej CPK Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski wysłał w środę do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka pismo ws. pilnego zwołania posiedzenia Wojewódzkiej… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Gdańsk/ Zmarł Andrzej Zarębski W środę w wieku 65 lat zmarł Andrzej Zarębski - był m.in. działaczem opozycji demokratycznej czasów PRL, współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Książę William z wizytą w Polsce; w Rzeszowie spotkał się z szefem MON oraz polskimi i brytyjskimi żołnierzami… W środę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wizytę złożył Książę William, w spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Niemcy/ Co najmniej pół miliarda euro strat z powodu nadużyć podczas pandemii koronawirusa Za pomocą fałszywych rachunków dotyczących testów na koronawirusa i pomocy finansowej w okresie pandemii oszuści otrzymali nielegalnie wsparcie, którego… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Lekkoatletyczne HMŚ - światowy czempionat w 2026 roku odbędzie się w Toruniu (krótka) Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata w 2026 roku odbędą się w Toruniu - podała w środę World Athletics. Formalnym gospodarzem imprezy będzie cały… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 M: Przydacz: Chiny mogą odegrać pozytywną rolę w stabilizowaniu sytuacji geopolitycznej Chiny mogą odegrać pozytywną rolę w stabilizowaniu sytuacji geopolitycznej; mają możliwość oddziaływania na Putina, by zaprzestał inwazji na Ukrainę… » więcej 2023-03-22, godz. 19:10 Łotwa/ Dyrektor ośrodka eksperckiego NATO: Rosja nie ma sił by wciągnąć kraje bałtyckie do swojej strefy wpływ… Rosja chciałaby wciągnąć kraje bałtyckie do swojej strefy wpływów, ale obecnie nie ma sił na realizację swych celów strategicznych w tych państwach… » więcej 2023-03-22, godz. 19:00 MŚ w hokeju - dwie drużyny awansują do elity Dwie drużyny awansują do hokejowej elity z mistrzostw świata Dywizji 1A, które na przełomie kwietnia i maja zostaną rozegrane w Nottingham z udziałem Polaków… » więcej 2023-03-22, godz. 19:00 Rubens, Podsiadło, sanah i Mrozu z największą liczbą nominacji do tegorocznych Fryderyków Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych do nagrody Fryderyk 2023 w dwudziestu sześciu kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Najwięcej, bo aż siedem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »