Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 14:50 Autor: PAP

Minister Czarnek wręczył stypendia uczniom, którzy odnieśli sukcesy w nauce i sporcie

Szef MEiN Przemysław Czarnek wręczył we wtorek Stypendia Ministra Edukacji i Nauki uczniom, którzy w roku szkolnym 2021/2022 odnieśli największe sukcesy w nauce i w sporcie, w tym w szczególności na szczeblu międzynarodowym oraz ogólnopolskim.

"Tego typu sukcesy nie rodzą się same. Oczywiście, mają one podstawę w wielkich talentach uczniów, tu obecnych, jak i wszystkich 756 stypendystów z całej Polski. Gdyby nie talenty, które macie wrodzone, nie dałoby się ich oszlifować. Nie da się oszlifować czegoś, czego nie ma, lub coś, co jest mniejsze" - powiedział Czarnek zwracając się do stypendystów. "Wasze talenty, nie ma co do tego wątpliwości, są ogromne" - podkreślił.


"Mieć talenty to jedno, ale umieć je wykorzystać i rozwijać, rozwijać jak w przypowieści ewangelicznej, to drugie. I ten rozwój waszych talentów to jest w takiej samej mierze wasza ciężka, ogromnie ciężka praca, której wam gratuluję, ale której wam nie zazdroszczę (...), jak i ciężka praca również państwa profesorów, państwa nauczycieli w waszych szkołach i znakomita praca waszych rodziców, którzy stwarzają wam warunki do tego, by te talenty były rozwijane" - dodał.


"Talenty, które rozwijacie, i które my dzisiaj nagradzamy stypendiami, są dla społeczeństwa. Człowiek jest jednostką społeczną, człowiek nie żyje dla siebie, człowiek żyje dla swojego środowiska. Budowa dobra wspólnego oznacza, w sensie filozoficznym, wewnętrzny osobowy rozwój każdego człowieka, ale ten wewnętrzny osobowy rozwój każdego człowieka nie dla tego samego człowieka, tylko dla całego społeczeństwa. Na tym polega dobro wspólne: im człowiek lepszy, tym środowisko lepsze, tym naród lepszy, tym naród mądrzejszy, tym szybciej i lepiej rozwijające się państwo" - mówił minister edukacji i nauki.


"Jesteście, bez wątpienia, naszą ogromną nadzieją na najbliższą przyszłość. Jesteście, bez wątpienia, nadzieją Polski na jeszcze lepszą przyszłość, i to nie taką daleką, tylko już tę najbliższą" - zaznaczył. "Już niedługo będziecie wchodzić w dorosłość, będziecie wchodzić w środowiska, jako ich liderzy, i tego państwu życzymy, i cieszymy się, że to wy jesteście tymi liderami" - wskazał.


Stypendium Ministra Edukacji i Nauki może być przyznane uczniowi uzyskującemu wybitne osiągnięcia edukacyjne, w szczególności: laureatowi międzynarodowej olimpiady lub laureatowi i finaliście olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju; laureatowi konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe; uczniowi szkoły ponadpodstawowej uzyskującemu najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki; uczniowi uczestniczącemu w zajęciach w uczelni przewidzianych tokiem studiów, na podstawie postanowień regulaminu studiów dotyczących warunków uczestniczenia wybitnie uzdolnionych uczniów w zajęciach przewidzianych tokiem studiów; uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.


Do MEiN w 2022 r. wpłynęły 2715 wniosków o przyznanie Stypendiów Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia w roku szkolnym 2021/2022. Przyznano je 756 uczniom, którzy odnieśli największe sukcesy w nauce i w sporcie, w tym w szczególności na szczeblu międzynarodowym oraz ogólnopolskim. Kilkudziesięciu z nich odebrało stypendia podczas uroczystości w Ministerstwie Edukacji i Nauki.


Wysokość stypendium, tak jak w latach ubiegłych, wynosi 3 tys. zł dla każdego stypendysty. Łącznie na ten cel przeznaczono kwotę w wysokości 2 268 000 zł.


Jak informuje MEiN, rekomendowanymi kandydatami do stypendium zostali uczniowie różnych typów szkół. Największą grupę wybranych uczniów stanowią uczniowie szkół ponadpodstawowych (licea i technika). Ponieważ wnioski zawierały informacje o różnorodnych osiągnięciach, w pierwszej kolejności do grona osób wytypowanych zakwalifikowano medalistów (laureatów, finalistów, wyróżnionych) olimpiad międzynarodowych oraz laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych i tematycznych na szczeblu ogólnopolskim.


Pozostali kandydaci to uczniowie lub absolwenci szkół ponadpodstawowych (dalej uczniowie), którzy posiadają kilka osiągnięć edukacyjnych jednocześnie tj. finaliści co najmniej dwóch olimpiad przedmiotowych lub tematycznych; laureaci lub finaliści kilku konkursów przeprowadzanych przez kuratora oświaty; laureaci lub finaliści międzynarodowych lub ogólnopolskich konkursów organizowanych przez jednostki naukowe; uczniowie uzyskujący wysokie wyniki w realizacji indywidualnego programu lub toku nauki; uczniowie uczestniczący w zajęciach uczelni na podstawie regulaminów studiów dotyczących udziału uczniów uzdolnionych w zajęciach przewidzianych określonych tokiem studiów.


Ze względu na zwiększoną w tym roku pulę środków na wypłatę stypendiów, do grupy rekomendowanych kandydatów do stypendium można było również zakwalifikować uczniów, którzy uzyskali wysokie miejsca lub tytuły w różnorodnych zawodach i konkursach wiedzy na poziomie międzynarodowym lub krajowym.


Wytypowani są również uczniowie z osiągnięciami o charakterze sportowym, którzy uzyskali wysokie wyniki w różnorodnych dyscyplinach sportowych na szczeblu międzynarodowym (Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, Puchar Europy, Puchar Świata) i krajowym (Mistrzostwa Polski, Puchar Polski, ogólnopolskie i międzynarodowe zawody i turnieje). (PAP)


Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka


dsr/ mir/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 13:10 Mołdawia/ Rząd: pracę znalazło zaledwie ok. 1000 ze 100 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy Niewiele ponad 1000 spośród 100 tys. uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy schronili się w Mołdawii po rosyjskiej inwazji, znalazło dotychczas zatrudnienie… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Największy w Polsce konkurs umiejętności - ruszyła rejestracja na EuroSkills Gdańsk 2023 (MediaRoom) We wrześniu na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk, a także w halach kongresowo-wystawienniczych AMBEREXPO. i terenach do nich przyległych odbędą się 'igrzyska… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Rzecznik PiS: sejmowy protest opiekunów osób z niepełnosprawnością był inspirowany politycznie Protest opiekunów osób z niepełnosprawnością w Sejmie był inspirowany i koordynowany politycznie przez panią poseł KO Iwonę Hartwich - ocenił w piątek… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Indie/ Parlament zawiesił w prawach posła skazanego za zniesławienie polityka opozycji Parlament w Delhi w piątek zawiesił w prawach posła Rahula Gandhiego, posła opozycji, skazanego nieprawomocnie dzień wcześniej za zniesławienie urzędującego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 El. ME 2024 - Słoweniec Vincic poprowadzi mecz Polski z Albanią Slavko Vincic będzie głównym sędzią poniedziałkowego meczu Polski z Albanią w eliminacjach piłkarskich mistrzostw Europy. 43-letni Słoweniec po raz pierwszy… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Prezes Wód Polskich: będziemy likwidować nielegalne wyloty do rzek Wody Polskie zatykają nielegalne wyloty odprowadzające wody poprzemysłowe czy ścieki do rzek, w tym Odry - poinformował w piątek w Sosnowcu prezes Wód Polskich… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Pomorskie/ W Słupsku powstanie centrum archiwizacji i cyfryzacji W budynku starostwa powiatowego w Słupsku powstanie centrum archiwizacji i cyfryzacji. W piątek, w obecności rzecznika rządu Piotra Müllera, podpisano umowę… » więcej 2023-03-24, godz. 13:10 Ekstraklasa piłkarska - remis Stali Mielec w piątkowym sparingu Ekstraklasowi piłkarze PGE FKS Stali Mielec zremisowali w piątkowym sparingu z pierwszoligową Stalą Rzeszów 1:1 (0:0). Bramkę dla mielczan zdobył Alex Vallejo… » więcej 2023-03-24, godz. 13:00 Ekstraklasa siatkarzy – Perry: nie jesteśmy głowami w play off Luke Perry zapewnia, że po awansie do kolejnej fazy ekstraklasy Trefl nie spocznie na laurach. „Ważne, żebyśmy nie byli jeszcze głowami w play off, bo mamy… » więcej 2023-03-24, godz. 13:00 Szef MON: Międzynarodowe Pokazy lotnicze Air Show w sierpniu Radomiu (krótka) Podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2023, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia w Radomiu zaprezentowane zostaną wszystkie typy samolotów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »