Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 10:10 Autor: PAP

Podkarpackie/ Żołnierze WOT oddali blisko 12 litrów krwi

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej po raz pierwszy w tym roku wzięli udział w akcji krwiodawstwa. Terytorialsi oddali blisko 12 litrów krwi.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa podkarpackiej brygady ppor. Magdalena Mac, pierwsza w tym roku zbiórka krwi przez żołnierzy odbyła się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Organizatorem był Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „Terytorials”.


„Blisko 50 żołnierzy odpowiedziało na apel w sprawie niesienia wsparcia potrzebującym i zasiliło zapasy Centrum o blisko 12 litrów krwi” – dodała ppor. Mac.


Jak przypomniała, hasło „Terytorialsi mają pomoc we krwi” towarzyszy Wojskom Obrony Terytorialnej od początku ich powstania.


Prezes klubu HDK PCK „Terytorials” st. kpr. Mateusz Mucha zaznaczył, że w nowym roku oprócz dotychczasowej działalności szczególną uwagę członkowie klubu kierować będą na osoby potrzebujące konkretnego składnika krwi.


„Chcemy mieć możliwość zapewnienia osobom chorym tzw. bliźniaka genetycznego, który oddając materiał genetyczny będzie w stanie uratować czyjeś życie. Takie działanie jest niezwykle istotne zwłaszcza dla pacjentów onkologicznych, których leki robione są na bazie krwi” – zaznaczył.


W dowództwie podkarpackiej brygady i podległych batalionach lekkiej piechoty służy obecnie prawie 600 Honorowych Dawców Krwi, zarówno kobiet jak i mężczyzn. Jak powiedziała ppor. Mac, są to osoby, które w ten sposób bezinteresownie ratują życie i zdrowie innych ludzi.


Rzeczniczka podkarpackiej brygady podała, że w sumie od 2017 r. terytorialsi z regionu oddali do banku krwi 2 351 litrów krwi. (PAP)


Autor: Wojciech Huk


huk/ mok/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 18:40 J. Cieszyński: projekty ustaw o KCPD i CIE kolejnymi, które w tym roku na wniosek MC przyjął rząd Projekty ustaw o Krajowym Centrum Przetwarzania Danych i Centralnej Informacji Emerytalnej to kolejne projekty, które w tym roku na wniosek Ministra Cyfryzacji… » więcej 2023-03-23, godz. 18:40 Nowy film twórcy „Harry’ego Pottera” wśród kwietniowych nowości na Netfliksie Popularna platforma streamingowa ogłosiła swoje kwietniowe premiery. Wśród nowości Netfliksa jest „Chupa”, nowy film familijny Chrisa Columbusa, reżysera… » więcej 2023-03-23, godz. 18:30 D.Tusk: proponujemy "babciowe", czyli 1500 zł dla kobiet chcących wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim Proponujemy 'babciowe', czyli 1500 zł miesięcznie dla każdej mamy, która po urlopie macierzyńskim chciałaby wrócić do pracy - ogłosił w czwartek, w Częstochowie… » więcej 2023-03-23, godz. 18:30 PŚ w skokach - Stoch powalczy o czwarte zwycięstwo w Lahti (zapowiedź) Przedostatni weekend Pucharu Świata w skokach narciarskich zostanie rozegrany w Lahti. W sobotę odbędzie się konkurs drużynowy, a w niedzielę indywidualny… » więcej 2023-03-23, godz. 18:30 Światowa federacja: lekkoatleci z Rosji i Białorusi nadal wykluczeni (krótka) Lekkoatleci z Rosji i Białorusi nadal pozostają wykluczeni z międzynarodowej rywalizacji ze względu na udział tych krajów w inwazji zbrojnej na Ukrainę… » więcej 2023-03-23, godz. 18:30 Zespół Take That wystąpi na koronacji króla Karola III Komitet organizujący koncert, jaki w niedzielę 7 maja, dzień po koronacji króla Karola, odbędzie się na zamku w Windsorze, ma nie lada problem z zakontraktowaniem… » więcej 2023-03-23, godz. 18:30 Szczecin/ Rozpoczął się protest rolników, rozbito tzw. Zielone Miasteczko Rolnicy rozpoczęli w czwartek protest pod Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie. Domagają się m.in. uregulowania kwestii zboża z Ukrainy. Protestujący rozbili… » więcej 2023-03-23, godz. 18:30 Gwinea Równikowa potwierdza 8 nowych przypadków zakażenia wirusem Marburg Gwinea Równikowa potwierdziła kolejne osiem przypadków zakażenia „wysoce zjadliwym” wirusem Marburg. Powoduje on śmiertelną gorączkę krwotoczną, przeciwko… » więcej 2023-03-23, godz. 18:30 Szef MON: wspólne zakupy amunicji dla Ukrainy szansą dla polskiego przemysłu Unijna inicjatywa wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy to wsparcie dla Ukrainy i szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego - ocenił w czwartek wicepremier… » więcej 2023-03-23, godz. 18:30 Jacek Karnowski: środki na zdrowie w województwie powinny być zależne od samorządów lokalnych Środki na ochronę zdrowia w województwie powinny być zależne od samorządów lokalnych - mówił w czwartek w Grudziądzu prezydent Sopotu i prezes Ruchu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »