Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 20:40 Autor: PAP

Turcja/ Ekspert: bardzo trudno jest przewidzieć trzęsienie ziemi

Bardzo trudno jest przewidzieć, gdzie i kiedy nastąpi trzęsienie ziemi - powiedziała w poniedziałek profesor Joanna Faurer Walker, dyrektor Instytutu Ryzyk i Katastrof w Univercity College London (UCL), cytowana przez Sky News.

Profesor Walker powiedziała stacji Sky News, że można określić, które obszary są bardziej narażone, ale niemożliwe jest podanie dokładnej daty i magnitudy trzęsienia.


"Ale w regionie takim jak ten (w którym nastąpiło w poniedziałek tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi - PAP), który znajduje się wzdłuż uskoku wschodnioanatolijskiego (...) wiemy, że trzęsienia występują - na przykład w 1822 roku miało miejsce trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4, które zabiło 7000 osób w samym mieście Aleppo" - powiedziała profesor.


"Możemy badać uskoki i możemy próbować dociekać, jak prawdopodobne są trzęsienia ziemi i jak często możemy się ich spodziewać, ale nawet wiedząc, jak często oczekujemy trzęsień ziemi, musimy uznać, że trzęsienia ziemi nie występują regularnie. Jeśli spodziewamy się więc jednego na 150-200 lat, nie oznacza to, że będą się one zdarzać w takim cyklu" - dodała. Podkreśliła też, że może minąć znacznie dłuższy od przytoczonego powyżej okres, w którym nie wystąpi żadne trzęsienie, a potem może nastąpić kilka w krótkim odstępie czasu.


Zespół kierowany przez profesora Icchaka Liora z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu w Jerozolimie wykazał natomiast że światłowody komunikacyjne znajdujące się na dnie morza mogą zapewnić wcześniejsze ostrzeganie przed trzęsieniami ziemi - napisał w poniedziałek portal dziennika "Jerusalem Post".


Analizując trzęsienia ziemi zarejestrowane przez kilka światłowodów rozmieszczonych na dnie morskim u wybrzeży Grecji, Francji i Chile, Lior i jego koledzy określili intensywność trzęsień ziemi i ich potencjał zniszczeń, zanim były one odczuwalne na lądzie. Dzięki tej technologii o zbliżających się trzęsieniach ziemi można ostrzec nawet pół minuty wcześniej niż w przypadku standardowych metod - a są to krytyczne sekundy, które mogą uratować ludzkie życie - napisał "JP".


Wyniki te dowodzą, że wykorzystanie istniejącej infrastruktury światłowodowej może uprościć i przyspieszyć tworzenie i działanie systemów ostrzegania przed trzęsieniami ziemi, a także poprawić czas ostrzegania - informuje "Jerusalem Post". (PAP)


sm/ tebe/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 19:10 USA/ Biały Dom: Aresztowanie dziennikarza "WSJ" przez władze Rosji jest nie do przyjęcia Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC)… » więcej 2023-03-30, godz. 19:10 PŚ florecistek - zawody w Poznaniu odbędą się zgodnie z kalendarzem Polski Związek Szermierczy podtrzymuje zamiar organizacji Pucharu Świata we florecie kobiet w Poznaniu przy respektowaniu zasad dopuszczania zawodników Rosji… » więcej 2023-03-30, godz. 19:10 Szachtar domaga się rekompensaty od FIFA, która pozwoliła piłkarzom opuścić klub Szachtar Donieck będzie domagać się rekompensaty od Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) za to, że po wybuchu wojny w Ukrainie umożliwiła zagranicznym… » więcej 2023-03-30, godz. 19:00 Niedzielski o podpisaniu ustawy ws. KSO: dziękuję prezydentowi za ostatni akord procesu legislacyjnego Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za ostatni akord procesu legislacyjnego - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski, odnosząc się do podpisania… » więcej 2023-03-30, godz. 19:00 UE/ PE i kraje członkowskie porozumiały się ws. przyspieszenia wdrażania energii odnawialnej w UE Negocjatorzy PE i reprezentującej kraje członkowskie szwedzkiej prezydencji w UE porozumieli się ws. wprowadzenia w Unii nowych przepisów dot. przyspieszenia… » więcej 2023-03-30, godz. 18:50 Sejm/ Komisja: Fundusz Ochrony Rolnictwa jest oczekiwany przez rolników Utworzenie Funduszu Ochrony Rolnictwa, który gwarantowałby rolnikom wypłatę pieniędzy za sprzedane przez nich produkty od upadłej firmy skupowej, jest potrzebny… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Senat odrzucił ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (opis) Senat odrzucił w czwartek ustawę o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta. Zakłada ona m.in. wprowadzenie obligatoryjnego wewnętrznego systemu… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Lublin/ Radni przyjęli stanowisko w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II Podczas czwartkowej sesji radni Lublina przyjęli stanowisko ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II. Uznali m.in., że był największym w historii ambasadorem… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 M. Pęk (PiS): nadal będziemy domagać się prac nad projektem uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II Nadal będziemy domagać się procedowania naszego projektu uchwały ws. obrony dobrego imienia Jana Pawła II; wyrażamy stanowczy protest wobec blokowania tej… » więcej 2023-03-30, godz. 18:40 Dania odwołała szermiercze zawody z powodu dopuszczenia do startu Rosjan i Białorusinów Międzynarodowe zawody w Kopenhadze zostały odwołane z powodu udziału rosyjskich i białoruskich sportowców - poinformowała w czwartek Duńska Federacja Szermiercza… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »