Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 20:10 Autor: PAP

Ukraina/ Kościół greckokatolicki odchodzi od kalendarza juliańskiego i przyjmuje nowy styl obchodzenia świąt

Ukraiński Kościół Greckokatolicki (UKGK) w Ukrainie rezygnuje z używanego dotychczas kalendarza juliańskiego i od 1 września przejdzie na nowy styl obchodzenia świąt stałych – ogłosił w poniedziałek zwierzchnik tego Kościoła, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Decyzje w sprawie zmiany kalendarza przyspieszyła wojna Rosji przeciw Ukrainie – wyjaśnił PAP o. Ihor Jaciw, dyrektor departamentu komunikacji UKGK.


„Dużą rolę w tej dyskusji odegrało hasło „Precz od Moskwy!”, które oznaczało, że nie chcemy obchodzić, na przykład Bożego Narodzenia w tym samym czasie, co w Rosji” – powiedział.


Po zmianach, które wejdą w życie za kilka miesięcy, Boże Narodzenie będzie w Ukrainie obchodzone w takim terminie, jak w krajach zachodnich, czyli 25 grudnia, a nie jak do tej pory 7 stycznia. W przypadku świąt ruchomych, takich jak Wielkanoc, zostaną zachowane dotychczasowe zasady.


Tłumacząc decyzję Synodu UKGK o zmianie kalendarza abp Szewczuk mówił, że jeszcze na początku 2022 r. sprawa ta dzieliła wiernych. „W ostatnim półroczu doszło jednak do zmiany w podejściu ludzi Kościoła do tego problemu” – wskazał.


Zwierzchnik UKGK zaznaczył, że wiernym, którzy nie będą gotowi na takie zmiany, pozostawiono możliwość korzystania z kalendarza juliańskiego do 2025 r. Zapewnił też, że zmiana kalendarza liturgicznego jest wynikiem konsultacji z duchownymi oraz parafianami.


„Nie chcieliśmy nikomu niczego narzucać, nikogo do niczego zmuszać. Przeprowadziliśmy konsultacje, a w niektórych miejscach nawet sondaże; poparcie dla zmian wyniosło ponad 90 proc i to prawie w każdej eparchii” – podkreślił abp Szewczuk.


O. Jaciw tłumaczy, że o potrzebie reformy kalendarza dyskutowało się w jego Kościele od dawna. „Potrzeba tej reformy dojrzewała od lat. Kalendarz juliański odstaje od gregoriańskiego, według którego żyjemy, na 13 dni” – powiedział.


Zaznaczył jednocześnie, że decyzja Synodu dotyczy jedynie terytorium Ukrainy. „Eparchie, które znajdują się poza jej granicami, w tym także w Polsce, będą samodzielnie wyznaczać, według jakiego kalendarza chcą funkcjonować” – poinformował PAP o. Jaciw.


Kościół greckokatolicki powstał w roku 1596 w wyniku zawarcia unii brzeskiej. W jej wyniku część hierarchii Kościoła prawosławnego na terenach ówczesnej Rzeczypospolitej podporządkowała się jurysdykcji papieskiej, zachowując przy tym dotychczasowy obrządek.


Uznając dogmaty katolickie, Kościół greckokatolicki zachował prawosławne odrębności liturgiczne i prawne, w tym małżeństwo księży przed święceniami oraz odmienny kalendarz kościelny i języki liturgii.


Przez wielu Ukraińców uznawany jest za Kościół narodowy. Na Ukrainie Kościół ten ma ponad 5 mln wyznawców. Ponadto kilka milionów mieszka wśród emigracji ukraińskiej na świecie, a kilkadziesiąt tysięcy - w Polsce.


Wcześniej Prawosławny Kościół Ukrainy, który uzyskał autokefalię w 2018 r. ogłosił, że jego parafie mogą przechodzić na kalendarz liturgiczny według nowego stylu, spełniając przewidziane dla tego procedury.


Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)


jjk/ tebe/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 12:40 Paryż - minister sportu o starcie Rosjan: irracjonalne działanie części działaczy MKOl Irracjonalnym działaniem nazwał mister sportu Kamil Bortniczuk postępowanie części działaczy MKOl, którzy chcą zezwolić sportowcom z Rosji i Białorusi… » więcej 2023-03-21, godz. 12:40 Rosja/ Pracownicy Memoriału przewiezieni na policję; mają być przesłuchiwani Pracownicy Stowarzyszenia Memoriał, zasłużonego dla badania zbrodni stalinowskich i obrony praw człowieka, po rewizjach są we wtorek przewożeni na komisariat… » więcej 2023-03-21, godz. 12:30 Tajlandia/ Komisja wyborcza: wybory parlamentarne odbędą się 14 maja Wybory parlamentarne w Tajlandii odbędą się 14 maja - powiedział we wtorek agencji Reutera przewodniczący komisji wyborczej Ittiporn Boonpracong. W sondażach… » więcej 2023-03-21, godz. 12:30 Ukraińscy szermierze będą bojkotować Rosjan i Białorusinów Ukraińscy szermierze będą bojkotować Rosjan i Białorusinów w międzynarodowych zawodach, do których te dwa kraje zostały dopuszczone decyzją światowej… » więcej 2023-03-21, godz. 12:30 Prezydent Tajwanu planuje tranzyt przez USA w drodze do Ameryki Środkowej; Chiny protestują Władze Tajwanu potwierdziły we wtorek, że prezydent Caj Ing-wen wyląduje w Stanach Zjednoczonych w drodze do Gwatemali i Belize. Chiny stanowczo się temu… » więcej 2023-03-21, godz. 12:30 Gwiazda „Sukcesji” ogłosiłą, że spodziewa się dziecka Sarah Snook, która szerszej widowni znana jest głównie z roli Siobhan „Shiv” Roy w serialu „Sukcesja”, wkrótce zostanie mamą. Okazją do ujawnienia… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 Bydgoszcz/ Miał wizję wspólnotowego teatru - J. Łagowska o Łukaszu Gajdzisie Lubił łączyć ludzi w nieoczywiste konstelacje. Miał wizję takiego bardzo integrującego, wspólnotowego teatru - mówi PAP o zmarłym aktorze, reżyserze… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 KPRM: premier uczestniczył w spotkaniu koordynacyjnym z przewodniczącym Rady Europejskiej Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w spotkaniu koordynacyjnym online z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem i liderami państw:… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 Francja/ Kilkuset protestujących przeciwko reformie emerytalnej związkowców zablokowało dostęp do elektrowni atomowej… Od 300 do 400 protestujących przeciwko reformie emerytalnej związkowców zablokowało we wtorek dostęp do elektrowni atomowej Bugey we wschodniej Francji, podała… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 Igrzyska Europejskie - już dwa tysiące osób zarejestrowało się w systemie biletowym Tydzień po uruchomieniu portalu do sprzedaży biletów na rozpoczynające się 21 czerwca w Krakowie i Małopolsce III Igrzyska Europejskie zarejestrowało się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »