Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 19:00 Autor: PAP

Sejm/ Komisja negatywnie o poprawkach Senatu do noweli o SN (opis)

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka negatywnie zaopiniowała w poniedziałek 14 senackich poprawek przyjętych w zeszłym tygodniu przez Senat do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Za pozytywną oceną tych poprawek zagłosowało 13 posłów z komisji, 15 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wszystkie 14 poprawek było głosowanych łącznie.


"Te poprawki stanowią pewną logiczną całość, która ma na celu zmianę ustawy w takim kierunku, żeby wprowadzić rozwiązania dalej idące niż oczekiwania Komisji Europejskiej i naruszające prerogatywy prezydenta. Jako takie, żadna z tych poprawek nie mogła zasługiwać na akceptację" - powiedział dziennikarzom po głosowaniu komisji minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.


Podczas posiedzenia komisji minister mówił, że według zaproponowanych przez Senat zmian "sędziowie ze składów mogliby składać wzajemne wnioski o swoje wyłączenie bez żadnego związku z rozpoznawaną sprawą, a wymiar sprawiedliwości, zamiast rozstrzygać spory obywateli, skupiłby się na zajmowaniu samym sobą". "Poprawki są w części w sposób oczywisty sprzeczne z konstytucją" - dodał Szynkowski vel Sęk.


Biuro legislacyjne Sejmu wskazywało natomiast, że niektóre z senackich poprawek "wydają się wykraczać poza dopuszczalny zakres poprawek Senatu".


Do poparcia senackich poprawek namawiała Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO). "Poprawki robią potężny krok w stronę sprawienia, że ustawa będzie zgodna z konstytucją, zgodna z traktatami i wypełni orzeczenia europejskich trybunałów. Przyjęcie tych poprawek, to będzie także rzeczywisty, a nie pozorny, krok w stronę środków unijnych" - mówiła.


Grzegorz Braun z Konfederacji zapowiedział zaś, że w sejmowym głosowaniu jego ugrupowanie wstrzyma się od głosu. "Nie chcemy leczyć dżumy cholerą" - dodał.


Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Według jej autorów, posłów PiS, ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.


Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej w Sejmie sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.


Senackie poprawki wniesione do ustawy w zeszłym tygodniu znacząco przekształcają nowelizację - zakładają zniesienie Izby Odpowiedzialność Zawodowej SN i przeniesienie rozpatrywania spraw dyscyplinarnych - m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych - do Izby Karnej SN. Zgodnie z tymi poprawkami, do Izby Karnej trafiłyby także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów.


Ponadto na mocy tych poprawek, orzeczenia wydane przez poprzedniczkę Izby Odpowiedzialności Zawodowej - Izbę Dyscyplinarną SN - uznano by za nieważne i pozbawione skutków prawnych, a toczące się postępowania wszczęte w tej izbie zostałyby umorzone. Poprawki zakładają też niezwłoczne przywrócenie do orzekania wszystkich sędziów zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną na uprzednio pełnione stanowiska.


Zgodnie z poprawkami, uprawnionymi do orzekania ws. tzw. testów bezstronności byliby wyłącznie sędziowie posiadający co najmniej siedmioletni staż pracy w SN, czyli powołani przed reformą przepisów dotyczących ukształtowania KRS. W poprawkach zaproponowano, żeby z wnioskiem o przeprowadzenie takiego testu mogli wystąpić też poszczególni sędziowie, a nie tylko składy sędziowskie.


Zdaniem Marka Asta (PiS) uzasadnienie części poprawek Senatu opiera się na tezach, które są "co najmniej fałszywe" i "nie wytrzymują próby krytyki". "Żaden organ w państwie nie stwierdził niekonstytucyjności przepisów i Izbie Dyscyplinarnej SN, a więc na przykład uzasadnienie poprawki zmierzających do unieważnienia wyroków tej Izby nie ma oparcia w faktach" - wskazywał Ast podczas posiedzenia komisji.


Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane zostało od wtorku do czwartku. Według harmonogramu posiedzenia rozpatrzenie senackich poprawek rozpocznie się w środę o godz. 18. (PAP)


autor: Marcin Jabłoński


mja/ ann/


Kraj i świat

2023-03-20, godz. 14:50 Warszawa/ Partia Razem i ruchy miejskie apelują o konsultacje ws. zmian w transporcie publicznym Stołeczni działacze Partii Razem oraz aktywiści ruchów miejskich zaapelowali do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o konsultacje ws. zmian w transporcie… » więcej 2023-03-20, godz. 14:50 Polscy medaliści olimpijscy w judo wystąpią na campie w Poznaniu Polscy medaliści igrzysk olimpijskich - Antoni Zajkowski, Marian Tałaj, Janusz Pawłowski, Paweł Nastula i Aneta Szczepańska - wystąpią w kolejnej edycji… » więcej 2023-03-20, godz. 14:50 Kielce/ W budynku po dawnej szkole powstaną mieszkania komunalne W budynku dawnej szkoły przy ul. Jana Nowaka Jeziorańskiego w Kielcach powstaną mieszkania komunalne pod wynajem. Miasto pozyskało na ten cel ponad 7 mln zł… » więcej 2023-03-20, godz. 14:50 Rzecznik rządu: nie widzimy zagrożeń w obszarze polskiego systemu bankowego Rząd nie widzi zagrożeń w obszarze polskiego sytemu bankowego - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller, poproszony… » więcej 2023-03-20, godz. 14:50 Cieszynianie uczcili 24 Polaków straconych przez Niemców w 1942 r. 81 lat temu Niemcy stracili w publicznej egzekucji w Cieszynie 24 Polaków za działalność w ruchu oporu. W poniedziałek pamięć zgładzonych uczcili mieszkańcy… » więcej 2023-03-20, godz. 14:50 Ziobro: Solidarna Polska będzie gotowa na samodzielny start, to scenariusz numer dwa Ordynacja d'Hondta przemawia za tym, abyśmy startowali wspólnie z PiS, i to jest nasz pierwszy wariant. Ale przygotowujemy się, że sami wystartujemy w wyborach… » więcej 2023-03-20, godz. 14:40 Straż Graniczna dostała samochody terenowe do służby głównie na wschodniej granicy (opis) Straż Graniczna oficjalnie odebrała w poniedziałek 56 samochodów terenowych, które trafią przede wszystkim do placówek na granicy wschodniej z Białorusią… » więcej 2023-03-20, godz. 14:40 El. ME 2024 - kłopoty reprezentacji Polski w obronie, będą zmiany w kadrze Selekcjoner polskich piłkarzy Fernando Santos ma problemy w defensywie przed meczami z Czechami i Albanią w eliminacjach Euro 2024. Z kontuzjami zmagają się… » więcej 2023-03-20, godz. 14:40 Komunikat Totalizatora Sportowego (20-03-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-03-20 o godz. 14:00W zakładach Kaskada wylosowano1… » więcej 2023-03-20, godz. 14:40 Węgry/ Grupa naukowców i byłych ministrów wzywa parlament do jak najszybszego przyjęcia Finlandii i Szwecji do NA… Wzywamy parlament do bezzwłocznego ratyfikowania rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię; nie ma miejsca ani powodu do zwłoki - napisali w liście otwartym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »