Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 19:00 Autor: PAP

Łotwa/ Służby badają, czy można pozbawić łotewskiego obywatelstwa rosyjskiego miliardera Awena

Służby bezpieczeństwa Łotwy badają, czy możliwe jest pozbawienie łotewskiego obywatelstwa rosyjskiego miliardera Piotra Awena - informują w poniedziałek łotewskie media.

Jak przekazało agencji LETA ministerstwo spraw wewnętrznych Łotwy, badanie podstaw ewentualnego odebrania obywatelstwa Awenowi trwa już od jakiegoś czasu, obecnie oczekiwana jest opinia służb bezpieczeństwa.


Portal LSM przypomina, że w kwietniu ubiegłego roku łotewski parlament przyjął poprawki do prawa o obywatelstwie, przewidujące możliwość odebrania łotewskiego obywatelstwa osobom, które popierały ludzi i państwa, zagrażające integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności demokratycznych krajów.


67-letni Awen, który, stał na czele prywatnego Alfa Banku i, jak się uważa, jest związany z Kremlem, został objęty sankcjami UE w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Łotewskie obywatelstwo otrzymał w 2016 r. Po rosyjskiej napaści na Ukrainę w 2022 roku Łotwa odebrała mu państwowe odznaczenie.


W poniedziałek LETA podała, że łotewski Urząd ds. Obywatelstwa i Migracji podjął decyzję o odebraniu obywatelstwa Benessowi Aijo. MSW wyjaśniło, że ma to związek z tym, iż otrzymał on rosyjski paszport. Mężczyzna, który przebywa od kilku lat w Rosji, jest m.in. oskarżony o publiczne nawoływanie do przewrotu państwowego na Łotwie. Aijo nie stanął przed sądem, uciekł do samozwańczej tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej w ukraińskim Donbasie, a następnie do Rosji.


Natalia Dziurdzińska (PAP)


ndz/ mal/


Kraj i świat

2023-03-20, godz. 13:20 Węgry/ Sondaż: coraz więcej obywateli obwinia UE o wzrost cen żywności Coraz więcej Węgrów winą za rosnące ceny żywności w kraju obarcza sankcje nałożone przez UE na Rosję - wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut… » więcej 2023-03-20, godz. 13:20 Heidelberg/ Premier: Putin zaatakował Ukrainę, bo uważał, że Europa jest gnuśna i słaba (krótka10) Putin zaatakował Ukrainę, bo uważał, że Europa jest gnuśna i słaba; pomylił się, przynajmniej częściowo - stwierdził w poniedziałek w Heidelbergu… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Heidelberg/ Premier: musimy zmienić politykę UE nie w kierunku centralizacji, lecz integracji (krótka 8) Jeżeli Europa ma odegrać rolę lidera we współczesnym świecie, to musi zmienić politykę Unii Europejskiej - nie w kierunku dalszej centralizacji, lecz integracji… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Heidelberg/ Premier: NATO jest najskuteczniejszym sojuszem obronnym jaki kiedykolwiek istniał (krótka9) NATO jest najskuteczniejszym sojuszem obronnym jaki kiedykolwiek istniał, będzie miał on kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w Europie - powiedział w poniedziałek… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Liga hiszpańska - władze Elche zwolniły trenera Pablo Machina Zarząd ostatniego klubu ligi hiszpańskiej Elche rozwiązał umowę z trenerem Pablo Machinem - poinformowano w poniedziałek. Powodem decyzji były słabe wyniki… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Bułgaria/ Kolejna ofiara śmiertelna przemytu nielegalnych migrantów, 15 migrantów rannych Jeden nielegalny migrant zginął, a 15 zostało rannych w poniedziałek nad ranem w trakcie przemytu z Turcji do Serbii w wyniku wypadku pojazdu, którym ich… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Węgry/ Najdłuższa linia metra w Budapeszcie znów dostępna na całej trasie po 5,5-letnim remoncie Od poniedziałkowego popołudnia pociągi najdłuższej, trzeciej linii metra w Budapeszcie będą po 5,5-letnim remoncie ponownie kursowały na całej długości… » więcej 2023-03-20, godz. 13:00 Heidelberg/Premier: Polska doświadcza dyskryminacji ze względu na brak zrozumienia reform, które przeprowadza (kró… Polska doświadcza dyskryminacji ze względu na brak zrozumienia reform, które przeprowadza po transformacji politycznej; instytucje europejskie próbują się… » więcej 2023-03-20, godz. 13:00 Białoruś/ Ćwiczenia obrony terytorialnej w obwodzie mińskim W obwodzie mińskim w poniedziałek rozpoczęły się ćwiczenia obrony terytorialnej - powiadamiają media, powołując się na resort obrony. » więcej 2023-03-20, godz. 13:00 Legendarny twórca musicali przeżywa osobistą tragedię. Jego syn jest w stanie krytycznym Słynny kompozytor Andrew Lloyd Webber, który napisał muzykę do tak takich produkcji, jak „Jesus Christ Superstar”, „Upiór w operze”, „Koty” czy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »