Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 16:50 Autor: PAP

Warszawa/ Radni wraz z posłanką Gajewską apelują o ekrany akustyczne na POW

Wilanowscy radni z KO wraz z posłanką Aleksandrą Gajewską apelują do ministra infrastruktury o jak najszybsze zamontowanie ekranów akustycznych wzdłuż Południowej Obwodnicy Warszawy.

Od ponad roku kierowcy mogą korzystać z Południowej Obwodnicy Warszawy wraz z tunelem pod Ursynowem oraz sześć miesięcy od udzielenia zezwolenia na pełny ruch ciężarowy przez POW.


Od momentu otworzenia tej arterii mieszkańcy, domagali się niezwłocznego przeprowadzenia pomiarów, aby jak najszybciej Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamontowała brakujące elementy osłon akustycznych. GDDKiA na postulaty mieszkańców oraz radnych odpowiadała, że badania zostaną przeprowadzone w terminie 12 miesięcy od uzyskania ostatecznego pozwolenia na użytkowanie.


Według wilanowskich radnych hałas stał się jeszcze bardziej odczuwalny, gdy w sierpniu GDDKiA zezwoliła ciężarówkom bez ograniczeń tonażowych i czasowych na poruszanie się po trasie, a w październiku przedłużyła tę możliwość.


GDDKiA pod koniec ubiegłego roku ogłosiła przetarg na analizę wraz z monitoringiem dla odcinka POW, na odcinku od węzła Puławska do węzła Lubelska.


"Opracowanie to będzie zawierać m.in. wyniki pomiarów poziomu hałasu, które poznamy w raporcie pod koniec roku. Dla mieszkańców Wilanowa oznacza to kolejny rok życia w hałasie i oczekiwania na powrót do normalności sprzed budowy POW. A mieszkańcy czekają już na to ponad 2 lata" – przypomniał na poniedziałkowej konferencji radny Wilanowa Paweł Czarnecki.


Wilanowska radna KO Urszula Włodarska-Sęk zaznaczyła, że od momentu otwarcia POW, otrzymuje skargi od mieszkańców o nieustającym hałasie. "Dociera on nawet do domów oddalonych o 2 km od trasy. W tym czasie, wraz z władzami dzielnicy, podejmowaliśmy szereg działań, aby ograniczyć skutki inwestycji oddanej przez GDDKiA, które są uciążliwe dla mieszkańców Wilanowa, ale i Wawra oraz Ursynowa" - powiedziała. Przypomniała, że powstała petycja, którą podpisało tysiąc osób, o pilne uzupełnienie brakujących ekranów. Radni wnioskowali też o zainstalowanie odcinkowego pomiaru prędkości, aby ograniczyć prędkość samochodów poruszających się obwodnicą. "Niestety, Główny Inspektorat Transportu Drogowego odpowiedział, że analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego nie daje podstaw do podjęcia decyzji o jego realizacji" – podkreśliła radna.


Radni wraz z mieszkańcami proponowali nasadzenia zieleni wzdłuż pasa, gdzie nie ma dzisiaj ekranów, a wreszcie sami zlecili przeprowadzenie pomiarów badań akustycznych.


"Pierwsze pomiary hałasu wykonane na początku roku 2021 wskazywały na wyniki hałasu dochodzące punktowo, w okolicy ul. Sytej, do poziomu nawet 70dB. Następnie w budżecie Dzielnicy Wilanów zostały zabezpieczone środki finansowe na przeprowadzenie przez akredytowane laboratorium pomiarów akustycznych wzdłuż POW. Badania były realizowane w kilku miejscach, w różnych okresach czasowych, przy zmiennych warunkach atmosferycznych. Wyniki z początku 2021 roku nie wykazały przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu. Należy jednak podkreślić, że w związku z opóźniającym się zakończeniem realizacji całości inwestycji, badania prowadzone były przy niższym od docelowego natężeniu ruchu samochodowego" – przekazała radna.


Z kolei przewodniczący rady dzielnicy Wilanów Hubert Królak powiedział, że pierwotne założenia zakładały ekranowanie praktycznie na całym przebiegu trasy S-2 przez dzielnicę Wilanów.


"Wydane decyzje środowiskowe to potwierdzały. Dialog mieszkańców, radnych i zarządu dzielnicy z GDDKiA trwa od wielu lat. W rezultacie GDDKiA w ramach prowadzonych oszczędności na tej inwestycji zrezygnowała z ekranów na znaczącym przebiegu trasy. Rada Dzielnicy Wilanów się temu sprzeciwiła podejmując stosowne stanowisko z wnioskiem do GDDKiA w sprawie budowy ekranów, było to już ponad 6 lat temu, dokładnie 31 stycznia 2017 r. Niestety nasze postulaty pozostały bez szczególnego odzewu" - przekazał przewodniczący.


Podkreślił, że GDDKiA argumentowała to faktem, że na terenach bezpośrednio przylegających do trasy S-2 nie ma wielu zabudowań, nie biorąc przy tym pod uwagę miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydanych już warunków zabudowy i pozwoleń na budowę.


"Należy również dodać, że osiedla domów jednorodzinnych od dawna już istniejące, pozostają w chwili obecnej bez ochrony akustycznej przed hałasem z trasy S-2. Ponieważ GDDKiA pozostaje obojętna na apele samorządu dzielnicy Wilanów o zabezpieczenie mieszkańców prze hałasem z obwodnicy, postanowiliśmy sami dostarczyć dowody, wszczynające procedurę nałożenia na GDDKiA zabezpieczenia mieszkańców przed hałasem" - poinformował Hubert Królak.


W październiku na zlecenie urzędu dzielnicy przeprowadzono pomiary hałasu przez akredytowane laboratorium. Radni przekazali, że pomiary wykazały, że wzdłuż obwodnicy dochodzi do przekroczeń dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.


"Mamy niezbite dowody na przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu z POW" – powiedziała posłanka Aleksandra Gajewska. "Zabiegamy wspólnie z władzami Warszawy o wszczęcie przez marszałka województwa mazowieckiego postępowania nakładającego na GDDKiA obowiązek uzupełnienia brakujących ekranów, a co za tym idzie adekwatnego zabezpieczenia mieszkańców dzielnicy Wilanów przed nadmiernym hałasem z POW" – dodała Gajewska.(PAP)


Autorka: Marta Stańczyk


mas/ jann/


Kraj i świat

2023-03-27, godz. 21:00 Bułgaria/ Do szkół wpłynął e-mail z informacją po rosyjsku o rzekomym podłożeniu bomby Do kilkudziesięciu szkół w Bułgarii wpłynął w poniedziałek e-mail w łamanym języku rosyjskim dotyczący rzekomego podłożenia ładunku wybuchowego… » więcej 2023-03-27, godz. 20:50 Stolica/ Wicepremier Piotr Gliński wręczył twórcom kultury medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Życzę, by polski teatr był prawdziwie otwarty na widza, by był 'czuły' wobec każdego, aby nikogo nie wykluczał, a włączał. Żeby był samodzielny w myśleniu… » więcej 2023-03-27, godz. 20:40 Francja/ Prorosyjscy hakerzy zaatakowali strony internetowe parlamentu w odwecie za wsparcie dla Ukrainy Strony internetowe francuskiego Zgromadzenia Narodowego i Senatu zostały w poniedziałek zaatakowane przez prorosyjskich hakerów w odwecie za wsparcie Francji… » więcej 2023-03-27, godz. 20:40 GIS ostrzega przed przekroczeniem dopuszczalnej dawki aflatoksyn w partii popcornu Główny Inspektorat Sanitarny wydał w poniedziałek ostrzeżenie dotyczące przekroczenia w partii popcornu najwyższego dopuszczalnego poziomu aflatoksyn -… » więcej 2023-03-27, godz. 20:30 M.Przydacz: zwiększenie produkcji amunicji to dobra decyzja Decyzje na poziomie Unii Europejskiej o zwiększeniu produkcji amunicji oraz plan na pobudzenie polskiego przemysłu zbrojeniowego to dobre informacje - powiedział… » więcej 2023-03-27, godz. 20:20 Szef MS odwiedził katowicki areszt, w którym przed laty był więziony ks. Blachnicki Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwiedził w poniedziałek Areszt Śledczy w Katowicach, by oddać hołd założycielowi Ruchu Światło-Życie ks. Franciszkowi… » więcej 2023-03-27, godz. 20:20 Ekstraliga hokejowa - Cracovia - Unia 2:3 Pierwszy mecz o 3. miejsce: Comarch Cracovia Kraków - Tauron Re-Plast Unia Oświęcim 2:3 (1:0, 1:1, 0:2). Stan rywalizacji play off (do dwóch zwycięstw)… » więcej 2023-03-27, godz. 20:20 MS: Złożenie wieńców upamiętniających księdza Franciszka Blachnickiego (komunikat) Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości informuje: 27 marca br. Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wziął udział… » więcej 2023-03-27, godz. 20:20 USA/ W strzelaninie w szkole w Nashville zginęło troje dzieci i troje dorosłych; policja zastrzeliła napastniczkę W strzelaninie w prywatnej szkole podstawowej w Nashville w amerykańskim stanie Tennessee zginęło w poniedziałek troje dzieci i troje dorosłych; 28-letnia… » więcej 2023-03-27, godz. 20:10 Szef BPM o zapowiedzi ws taktycznej broni jądrowej na Białorusi: musimy podchodzić spokojnie i nie ulegać strategii… Nie możemy tego typu informacji lekceważyć, ale musimy do tego podchodzić spokojnie i nie ulegać strategii rosyjskiej propagandy - powiedział szef prezydenckiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »