Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-06, 10:20 Autor: PAP

Białystok/ Uniwersytet realizuje projekt "Eksperymentujemy międzynarodowo" dla polskich i ukraińskich uczniów

Wspólne eksperymentowanie, zdobywanie wiedzy, a także integracja polskich i ukraińskich uczniów to główne założenia projektu "Eksperymentuj międzynarodowo", realizowanego przez Uniwersytet w Białymstoku. Spotkania zaplanowano do maja.

W ramach projektu zajęcia będą się odbywały na Uniwersytecie w Białymstoku i w podlaskich szkołach, gdzie działają Kluby Młodych Odkrywców (KMO). Pierwsze, pilotażowe, odbędą się 15 lutego.


W sumie ma być kilkanaście spotkań, a projekt potrwa do maja. Ma on promować kluby, a także "zachęcić do takiej formy zdobywania wiedzy uczniów z Ukrainy, co dodatkowo wesprze ich integrację z polskimi rówieśnikami i naukę języka polskiego" – powiedziała PAP koordynatorka projektu z Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki na Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku dr Anna Rybak.


"W ramach sieci KMO chcemy integrować uczniów z Polski i Ukrainy. Wspólne eksperymentowanie będzie okazją do wzbogacenia wiedzy z różnych dziedzin nauki, a także do poznania zwyczajów i kultury obu narodów" – dodała Rybak cytowana w materiałach uczelni.


Zajęcia będą oparte na wspólnym eksperymentowaniu, uczniowie będą mogli też np. podążać śladami wielkich matematyków, badać właściwości różnych substancji, obserwować przyrodę, szukać korelacji między różnymi dziedzinami wiedzy. W ramach zajęć będzie też okazja, aby odwiedzić uniwersyteckie centrum przyrody i planetarium w uczelnianym kampusie.


Rybak powiedziała, że liczy na to, że dzięki tym spotkaniom więcej dzieci z Ukrainy dołączy do działań Klubów Młodego Odkrywcy, bo obecnie – jak zauważyła – działa w nich niewielu ukraińskich uczniów.


Spotkania, oprócz zajęć w klubach działających na uczelni, będą odbywać się m.in. w Augustowie i w Piątnicy. Rybak dodała, że zajęcia będą organizowane przez działające już kluby, których w regionie jest ponad 30.


Uniwersytet w Białymstoku na projekt "Eksperymentujemy międzynarodowo" otrzymał wsparcie z Centrum Nauki Kopernik i z Fundacji Deloitte w ramach konkursu "Razem dla lepszej przyszłości z KMO".(PAP)


Autorka: Sylwia Wieczeryńska


swi/ joz/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 11:10 Rybołowy wracają z zimowisk na Ziemię Lubuską Rybołowy wracają z zimowisk na Ziemię Lubuską należącą do jednych z ważniejszych ostoi tego gatunku w naszym kraju. Rybołów ma tu nawet swoją specjalną… » więcej 2023-03-28, godz. 11:10 Francja/ Saint-Denis, Aix-en-Provence i Valenciennes francuskimi miastami z najwyższym wskaźnikiem przestępczości Liczba wykroczeń we francuskich miastach systematycznie rośnie. Najwięcej przestępstw na 10 000 mieszkańców zanotowały w 2022 roku Saint-Denis, Aix-en-Provence… » więcej 2023-03-28, godz. 11:10 Tatry/ Po opadach śniegu trzeci stopień zagrożenia lawinowego Po intensywnych opadach śniegu w Tatrach od wtorku obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego - ogłosiło TOPR. Odradzane są wszelkie wyjścia w wyższe… » więcej 2023-03-28, godz. 11:00 "Ptaki" Hitchcocka – 60 lat od premiery Mija 60 lat od premiery 'Ptaków'. Dreszczowiec Alfreda Hitchcocka wszedł na ekrany kin 28 marca 1963 r. 'Miał bardzo duży wpływ na rozwój gatunku filmowego… » więcej 2023-03-28, godz. 11:00 Słynna bransoletka Marleny Dietrich zostanie wystawiona na aukcję Podczas czerwcowej licytacji w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego Christie’s zostanie wystawiona na sprzedaż diamentowo-rubinowa bransoleta Marleny Dietrich… » więcej 2023-03-28, godz. 11:00 W Polsce wykonano dotąd ponad 57 mln 946 tys. szczepień przeciw COVID-19 Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 57 946 308 szczepionek - wynika z danych zamieszczonych we wtorek na… » więcej 2023-03-28, godz. 11:00 Premier: w polityce liczy się wiarygodność, niektórym, mimo upływu lat, wciąż jej brakuje W polityce liczy się wiarygodność. Niektórym, mimo upływu lat, wciąż jej brakuje - ocenił premier Mateusz Morawiecki we wpisie w mediach społecznościowych… » więcej 2023-03-28, godz. 10:50 Bukareszt/ Morawiecki: w Rumunii widzę wielkiego sojusznika w walce o nasze wspólne interesy (opis) W Rumunii widzę wielkiego sojusznika w walce o nasze wspólne interesy - powiedział we wtorek w Bukareszcie premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał także… » więcej 2023-03-28, godz. 10:50 Mazowieckie/ Pijany pacjent zaatakował ratowniczkę medyczną; grozi mu do 3 lat więzienia Kara do 3 lat więzienia grozi 46-latkowi, który w szpitalu w Wyszkowie (Mazowieckie) zaatakował ratowniczkę medyczną. Mężczyzna z rozbitą głową trafił… » więcej 2023-03-28, godz. 10:50 Premier Rumunii: wymiana handlowa z Polską wzrosła o 20 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem Rok 2022 był owocny dla wspólnoty biznesowej Polski i Rumunii; wymiana handlowa między krajami wyniosła 11 mld euro, co jest wzrostem o 20 proc. w porównaniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »