Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-03, 21:50 Autor: PAP

Mularczyk: musimy budować świadomość, że polskie roszczenia wobec Niemiec są uzasadnione

Wśród amerykańskich elit politycznych i w ONZ trzeba budować świadomość, że polskie roszczenia wobec Niemiec są uzasadnione - powiedział przebywający w Stanach Zjednoczonych wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk.

W rozmowie z TVP Info Mularczyk wyraził w piątek przekonanie, że konieczne jest budowanie świadomości i słuszności polskich roszczeń. "Polska została skrzywdzona i potrzebna jest w tej sprawie rekompensata, potrzebna jest sprawiedliwość" - powiedział.


"Budujemy świadomość w amerykańskim Kongresie, w Departamencie Stanu; szukamy sojuszników wśród senatorów, kongresmenów, ale także budujemy świadomość w ONZ. Myślę, że te spotkania, których było kilkanaście, przybliżają nas do otrzymania reparacji wojennych" – mówił Mularczyk.


Pytany o perspektywę kontynuacji amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, także w kontekście ewentualnej zmiany władzy po wyborach prezydenckich w przyszłym roku. Mularczyk, który w ostatnim tygodniu przebywa w USA, wyraził przekonanie, że wsparcie zostanie utrzymane w dotychczasowej skali. "Nie jest w interesie Ameryki dzisiaj +odpuszczać+ wspieranie Ukrainy, bo to może odprowadzili tylko do jeszcze większych turbulencji międzynarodowych" – powiedział. Dodał, że pomoc "jest kluczowa dla suwerenności Ukrainy, dla jej odporności militarnej".


Spodziewaną wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe'ego Bidena Mularczyk określił jako "dobry sygnał". "Myślę, że rok wojny na Ukrainie wymaga pewnego podsumowania, dobrze, że ta wizyta odbędzie się w Polsce, to pokazuje też zaangażowanie Ameryki we wschodnią flankę" – powiedział, przypominając, że USA zwiększyły swoja obecność wojskową w regionie, w tym w Polsce, po rosyjskiej napaści na Ukrainę.


1 września ubiegłego roku zaprezentowano opracowanie przygotowane przez działający w poprzedniej kadencji parlamentarny zespół ds. odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w II wojnie światowej. Zespół, którym kierował Mularczyk, oszacował roszczenia na ponad 1,2 bln zł. W październiku szef MSZ Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, w której Polska domaga się rekompensaty. W styczniu br. niemiecka dyplomacja odpowiedziała, że sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie.(PAP)


brw/ ann/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 13:40 Prezydent: nasze państwo zawsze stało w obronie wszystkich swoich obywateli (krótka2) W czasie II wojny światowej zginęło prawie 6 mln polskich obywateli, pośród których 3 mln pochodzenia żydowskiego. Nasze oba narody, nasze państwo doświadczyło… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Japonia/ Kyodo: instytut agencji kosmicznej wykluczył z badań Rosjan i Chińczyków Instytut badawczy japońskiej agencji kosmicznej JAXA zakazał przyjmowania naukowców z Rosji i Chin, by chronić wrażliwe dane, które mogłyby być wykorzystane… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 WSA utrzymał w mocy mazowiecką uchwałę antysmogową Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Prokuratury Krajowej na mazowiecką uchwałę antysmogową określając zarzuty jako 'niezrozumiałe'… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Szef MON: Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w sierpniu Radomiu (opis) Podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2023, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia w Radomiu zaprezentowane zostaną wszystkie typy samolotów… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Świętokrzyskie/ Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych powstanie w gminie Ożarów Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych powstanie w miejscowości Sobów w gminie Ożarów (Świętokrzyskie). Całkowity koszt inwestycji, której… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Rzecznik PiS o "babciowym": już chyba nikt nie wierzy w obietnice Tuska Już chyba nikt nie wierzy w obietnice szefa PO Donalda Tuska - powiedział w piątek rzecznik PiS Rafał Bochenek, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia 'babciowego'… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Dowódca patrolu saperskiego: przy budowie obwodnicy Opatowa doszło do wybuchu 100-kilogramowej bomby lotniczej Saperzy zakończyli oględziny miejsca eksplozji, do której doszło przy budowie obwodnicy Opatowa (Świętokrzyskie). Wojskowi potwierdzili w piątek, że na… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Ukraina/ Rok po zniszczeniu rosyjskiego okrętu Saratow gen. Załużny publikuje nagranie płonącej jednostki Rok temu siły ukraińskie przeprowadziły atak rakietowy na okrety wroga w okupowanym Berdiańsku; zniszczono okręt desantowy Saratow - przypomniał w piątek… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Rzecznik rządu: w administracji publicznej nie zaleca się instalowania w telefonach aplikacji, które nie są sprawd… W ramach wewnętrznych procedur bezpieczeństwa w administracji publicznej nie zaleca się instalowania aplikacji, które nie są w istotny sposób sprawdzone… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Szefernaker: utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego Utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego - powiedział w piątek w Koszalinie wiceminister… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »