Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 19:00 Autor: PAP

Janusz Majewski o Pietraszaku: był miłośnikiem jazzu i dobrym człowiekiem (wideo)

Ostatni raz widziałem Lolka po premierze filmu "Ekscentrycy" - powiedział PAP.PL reżyser Janusz Majewski wspominając zmarłego Leonarda Pietraszaka. "Lolek był miłośnikiem jazzu i jak mnie zobaczył, to mnie uściskał, że w ogóle ten film zrobiłem" - dodał.

Majewski podkreślił, że Leonarda Pietraszaka znał jeszcze za czasów szkoły. "On kończył łódzką Państwową Wyższą Szkołę Aktorską, a ja łódzką Państwową Wyższą Szkołę Filmową" - powiedział w rozmowie z PAP.PL i dodał, że między nimi było sześć lat różnicy. "Grał w kilku moich filmach i w Teatrze Telewizji, ale najbardziej zaprzyjaźniliśmy się robiąc serial +Siedlisko+. Tam chodziło też o cztery pory roku, więc trochę to trwało. Część ekipy mieszkała u nas w domu na Mazurach i wtedy szczególnie zaprzyjaźniliśmy się rodzinnie" - wyjaśnił.


"Żona Lolka Wanda i moja żona Zofia napisały razem scenariusz tego serialu. To było o tyle zabawne, że Wanda myślała, że to jest film o Lolku, a Zofia, że o mnie. Takie miały intencje, które my z Lolkiem przejrzeliśmy i trochę nas to bawiło. Udawaliśmy, że nie mamy o tym pojęcia" - powiedział.


Według Majewskiego, Pietraszak był dobrym, ale surowym człowiekiem. "Często, gdy go coś złościło, to potrafił nawet wybuchnąć. Tak miał rozwinięty temperament. Ale między nami prywatnie zawsze była serdeczna przyjaźń" - zaznaczył.


Dodał, że łączyło ich też wspólne hobby. "On zbierał obrazy współczesnych polskich malarzy, a ja zbierałem z XIX wieku lub nawet starsze" - wyjaśnił.


Wspomniał, że ostatni raz widział Pietraszaka po premierze filmu "Ekscentrycy". "Lolek był miłośnikiem jazzu i jak mnie zobaczył, to mnie uściskał, że w ogóle ten film zrobiłem" - podkreślił i dodał, że Pietraszak miał poczucie humoru i potrafił wybaczyć.


"Jak się dowiedziałem wczoraj (o śmierci Leonarda Pietraszka- PAP), to poczułem, że tracę kolejnego bliskiego przyjaciela" - podsumował.


Leonard Pietraszak zmarł 1 lutego tego roku w wieku 87 lat. 27 lutego 1959 r. debiutował w roli Alguasila w "Zielonym Gilu" Tirso de Moliny w reżyserii Czesława Staszewskiego i Ireneusza Kanickiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Ostatni raz w teatrze pojawił się 12 maja 2012 w roli Stanforda P. Sutton w spektaklu "Pocztówki z Europy" w reżyserii Krystyny Jandy w stołecznym OCH-Teatrze.


Grał w filmach Tadeusza Chmielewskiego, Jerzego Gruzy, Andrzeja Konica, Kazimierza Kutza, Juliusza Machulskiego, Janusza Majewskiego, Marii Sadowskiej, Andrzeja Wajdy i Wojciecha Wójcika. Miliony telewidzów zapamiętało jego serialowe kreacje, m.in. pułkownika Krzysztofa Dowgirda w serialu "Czarne chmury” i Karola Stelmacha w serialu "Czterdziestolatek".


15 lutego 2015 r. Pietraszak został odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Otrzymał też Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.


Materiał wideo dostępny na https://wideo.pap.pl/videos/66077/ oraz na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1530237%2Cjanusz-majewski-o-pietraszaku-byl-milosnikiem-jazzu-i-dobrym-czlowiekiem (PAP)


Autorka: Agnieszka Gorczyca


ag/ aszw/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 18:10 NFZ: choroba afektywna dwubiegunowa często zaczyna się od depresji Choroba afektywna dwubiegunowa może wystąpić w każdym wieku i często zaczyna się od depresji. Charakteryzuje się manią, przygnębieniem lub depresją… » więcej 2023-03-31, godz. 18:10 Prognoza pogody na 1 i 2 kwietnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Półwyspem Skandynawskim i Półwyspem Iberyjskim pozostawać będą układy wyżowe. Pozostały… » więcej 2023-03-31, godz. 18:10 Mazowieckie/ W Ciechanowie efekty oszczędzania energii większe niż ustawowe W Ciechanowie w obiektach, gdzie wprowadzono racjonalizację zużycia prądu spadło ono o więcej niż wymagane ustawą poziomy - od 10 do nawet 69 proc. To efekt… » więcej 2023-03-31, godz. 18:00 Warszawa/ W CNK otwarto Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego W Centrum Nauki Kopernik otwarto nową placówkę edukacyjną - Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego. W nowoczesnym budynku mieści się ośrodek badawczo-rozwojowy… » więcej 2023-03-31, godz. 18:00 Szef MSZ: podczas szczytu B9 w Łodzi omawialiśmy m.in. wzmocnienie wschodniej flanki NATO i wsparcie Ukrainy (opis) Wśród tematów rozmów szefów MSZ państw B9 w Łodzi były m.in.: pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w Europie, działania na rzecz wzmocnienia wschodniej… » więcej 2023-03-31, godz. 18:00 We Wrocławiu uruchomiono kolejną jadłodzielnię Na bazarze Komandor uruchomiono w piątek nową jadłodzielnię. To kolejne takie miejsce na wrocławskich targowiskach, gdzie można podzielić się jedzeniem… » więcej 2023-03-31, godz. 17:50 W weekend politycy PiS odwiedzą m.in. województwa: lubelskie, łódzkie, dolnośląskie i kujawsko-pomorskie Politycy PiS będą w weekend kontynuowali objazd kraju. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek odwiedzi województwo lubelskie, przewodniczący Komitetu Stałego Rady… » więcej 2023-03-31, godz. 17:40 Wielkopolskie/ Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy fragmentu S11 Jarocin - Ostrów Wlkp. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy 49 km. odcinka drogi ekspresowej S11 między Jarocinem… » więcej 2023-03-31, godz. 17:40 MKiŚ: w przypadku zagrożenia toksyną ze strony "złotej algi" GIOŚ powiadomi służby w ciągu godziny Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył monitoring interwencyjny 'złotej algi' w polskich rzekach; w przypadku jej masowego zakwitu… » więcej 2023-03-31, godz. 17:40 Amerykańscy gwardziści i WOT planują rozszerzenie współpracy Rozszerzenie szkoleń prowadzonych przez Gwardię Narodową Illinois m.in. o kursy zabezpieczenia logistycznego i obrony przed bronią masowego rażenia to temat… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »