Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 18:50 Autor: PAP

Sondaż: 69 proc. mieszkańców Gruzji zaniepokojonych masowym napływem uciekinierów z Rosji

Większość, bo aż 69 proc. mieszkańców Gruzji jest zaniepokojona masowym napływem do tego kraju obywateli Rosji uciekających przed mobilizacją na wojnę z Ukrainą - powiadomił w czwartek portal Ukraińska Prawda, który przytoczył wyniki grudniowego badania opinii publicznej w Gruzji.

Według sondażu przeprowadzonego przez organizację CRRC Georgia na zlecenie amerykańskiego Narodowego Instytutu Demokracji (NDI) 57 proc. mieszkańców Gruzji ocenia krytycznie zbyt liberalną, w ich przekonaniu, politykę rządu w Tbilisi wobec rosyjskich imigrantów. 69 proc. ankietowanych popiera wprowadzenie dla obywateli Rosji reżimu wizowego, natomiast 80 proc. odnosi się negatywnie do władz na Kremlu - czytamy na łamach Ukraińskiej Prawdy.


Jak podkreślono, te jednoznacznie antyrosyjskie opinie mieszkańców Gruzji dotyczą polityki Moskwy, ale nie mieszkańców sąsiedniego kraju. Podczas gdy 54 proc. uczestników badania uważa, że za inwazję na Ukrainę odpowiada Rosja, a 25 proc. że osobiście Władimir Putin, tylko 38 proc. jest nastawiona negatywnie do obywateli Federacji Rosyjskiej.


Władimir Putin wydał 21 września 2022 roku dekret o częściowej mobilizacji na wojnę z Ukrainą oraz zagroził "użyciem wszelkich środków", by bronić Rosję przed rzekomym zagrożeniem ze strony Zachodu. Według niezależnych rosyjskich mediów kolejna faza branki może rozpocząć się w drugiej połowie lutego.


We wrześniu i październiku ubiegłego roku setki tysięcy mężczyzn opuściło Rosję lub próbowało to uczynić, obawiając się wysłania na front. Pod koniec listopada władze w Tbilisi szacowały, że do Gruzji przybyło w ciągu kilku poprzednich miesięcy ponad 110 tys. Rosjan. (PAP)


szm/ mms/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 17:30 Szef MON: Polska i Rumunia zwiększają zdolność do współdziałania, modernizują siły zbrojne Polska i Rumunia zwiększają zdolność do współdziałania między swoimi siłami zbrojnymi i modernizują je, co służy odstraszaniu Rosji - powiedział we… » więcej 2023-03-28, godz. 17:30 Śląskie/ Fortum rozpoczyna w Zawierciu budowę instalacji do produkcji paliwa z odpadów Fortum rozpoczyna w Zawierciu budowę instalacji do produkcji paliwa z odpadów. Do produkcji paliwa alternatywnego zostaną wykorzystane odpady, które nie nadają… » więcej 2023-03-28, godz. 17:30 Gdańsk/ Koniec remontu oddziału kardiologicznego w szpitalu na Zaspie We wtorek, po trwającej dwa lata modernizacji, otwarto Oddział Kardiologii w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. W ramach prac powstały m.in. małe sale z łazienkami… » więcej 2023-03-28, godz. 17:20 Francja/ Kluczowy moment w odbudowie katedry Notre-Dame: rozpoczęto montaż podstawy iglicy W poniedziałek dostarczono pod Notre-Dame części podstawy iglicy wykonane w warsztatach we wschodniej Francji. Iglica jest jednym z najbardziej emblematycznych… » więcej 2023-03-28, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 28 marca, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Międzynarodowy Komitet Olimpijski we wtorek przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach… » więcej 2023-03-28, godz. 17:10 Marszałek Witek i przewodnicząca szwajcarskiej Rady Kantonów m.in. o sytuacji na Ukrainie Aktualna sytuacja na Ukrainie i związane z nią wyzwania stojące przed Europą, a także dwustronna współpraca między Warszawą i Bernem, zwłaszcza w wymiarze… » więcej 2023-03-28, godz. 17:10 Senacka komisja zarekomendowała kilkadziesiąt poprawek do ustawy o drogach publicznych Senacka komisja infrastruktury zarekomendowała na wtorkowym posiedzeniu ponad 30 poprawek zaproponowanych przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, mających… » więcej 2023-03-28, godz. 17:10 Niemal 300 lokalnych inwestycji ze wsparciem samorządu Mazowsza W ramach programu 'Mazowsze dla równomiernego rozwoju' dofinansowane zostaną w sumie 293 projekty, w tym 114 dotyczących modernizacji dróg gminnych i powiatowych… » więcej 2023-03-28, godz. 17:10 Wiesław Czechowski p.o. Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Minister Klimatu i Środowiska powierzył pełnienie obowiązków II Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Wiesławowi Czechowskiemu - poinformował… » więcej 2023-03-28, godz. 17:00 Lionel Messi uhonorowany statuą przed siedzibą CONMEBOL Kapitan piłkarskiej reprezentacji Argentyny Lionel Messi został uhonorowany figurą naturalnych rozmiarów, umieszczoną przed siedzibą południowoamerykańskiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »