Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 16:20 Autor: PAP

Muzeum Narodowe w Gdańsku stało się państwową instytucją kultury

1 lutego Muzeum Narodowe w Gdańsku stało się państwową instytucją kultury, dla której jedynym organizatorem jest MKiDN - poinformował wiceminister kultury Jarosław Sellin. Do zbiorów muzeum trafił - skradziony podczas wojny - obraz Artura Bendrata "Kanał w Nowym Porcie".

"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego od wczoraj jest jedynym organizatorem Muzeum Narodowego w Gdańsku - podkreślił na początku czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin.


Dodał, że jest to "bardzo ważny akt w dziejach muzeum, które liczy ponad 150 lat".


Umowa, o której mówił Sellin, została zawarta między Skarbem Państwa a Województwem Pomorskim i zakłada funkcjonowanie muzeum jako państwowej instytucji kultury, wpisanej do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Wiceminister przypomniał, że po reformie administracyjnej w 1995 roku "podjęto decyzję o podziale odpowiedzialności za poszczególne instytucje dotąd publiczne i państwowe na różne szczeble samorządu terytorialnego". Wówczas organizatorem trzech muzeów narodowych: w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, zostało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natomiast trzy muzea narodowe: w Gdańsku, Lublinie i we Wrocławiu, zostały przekazane marszałkom województw.


Sellin dodał, że ministerstwo dwa lata temu przejęło Muzeum Narodowe w Lublinie, rok temu Muzeum Narodowe we Wrocławiu.


"W sierpniu ubiegłego roku, poprosiłem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka (o wpisanie do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – PAP) i spotkało się to z jego zrozumieniem, za co chciałem podziękować" - podkreślił.


Jak podało MKDiN na swojej stronie internetowej, zadaniem muzeum będzie zachowanie dorobku kulturowego oraz eksponowanie zbiorów zgromadzonych dotychczas w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a w szczególności unikatowego dzieła Hansa Memlinga pt. "Sąd Ostateczny", oraz podejmowanie działań mających na celu utworzenie w przyszłości nowego oddziału Muzeum – Skarbca Mariackiego.


Ponadto placówka będzie kontynuowała wszystkie realizowane projekty, także te z udziałem środków europejskich, oraz będzie zobowiązana do zapewnienia utrzymania ich trwałości przez okres wynikający z zawartych w tym zakresie umów.


W trakcie konferencji nastąpiło również oficjalne przekazanie do zbiorów muzeum odzyskanej straty wojennej – obrazu Artura Bendrata "Kanał w Nowym Porcie". Podczas publicznej prezentacji dzieła kuratorka Oddziału Sztuki Dawnej Magdalena Mielnik, wraz jego dotychczasowym właścicielem Andrzejem Walasem, przypomnieli prawdopodobną historię obrazu związaną z zaginięciem oraz kulisy jego powrotu do Muzeum Narodowego w Gdańsku.


"Zadzwonił do mnie przyjaciel, do którego zgłosił się mężczyzna, który zaproponował, że sprzeda obraz za 30 tys. złotych" - powiedział kolekcjoner Andrzej Walas. Zaznaczył, że spotkał się z poprzednim właścicielem obrazu i poinformował go, że dzieło Bendrata znajduje się w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem.


"Mężczyzna był zdesperowany, chciał wywieźć obraz za granicę lub go zniszczyć" - mówił Walas.


Dodał, że poprzedni właściciel obrazu nie chciał zdradzić w jaki sposób dzieło trafiło do jego rodziny. "Mówił, że obraz ma od swojego teścia, który był znacząca osobą w Trójmieście, ale nie chciał podać jego nazwiska" – podkreślił Walas.


Walasowi po długich negocjacjach udało się przejąć obraz "Kanał w Nowym Porcie" od poprzedniego właściciela i postanowił oddać dzieło do Muzeum Narodowego w Gdańsku.


Kuratorka Oddziału Sztuki Dawnej Magdalena Mielnik podkreśliła, że możliwość skreślenia z listy zaginionych dzieł "Kanału w Nowym Porcie" jest wspaniałą wiadomością, a obraz stanowi cenny nabytek do kolekcji malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku.


Pejzaż "Kanał w Nowym Porcie" Artura Bendrata był jednym z kilku dzieł artysty z przedwojennych zbiorów Muzeum Miejskiego w Gdańsku (Stadmuseum Danzig). Został zakupiony po Wielkiej Wystawie w Berlinie (odsłonie z 1907 roku) i trafił do muzeum w roku 1908.


Płótno przedstawia nabrzeże i kanał w Nowym Porcie z widokiem w głąb lądu, stanowi rzadkie ujęcie tej dzielnicy w malarstwie. W sposobie malowania widoczne są wpływy impresjonistów. Obraz malowano szybkimi, swobodnymi pociągnięciami pędzla. Uwagę zwraca gra refleksów letniego słońca odbijającego się w tafli wody.


Jak przekazali przedstawiciele MNG, Artur Bendrat pochodził z Gdańska. Początkowo uczył się w Królewskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Bernharda Sturmhoefela, naukę kontynuował w Szkole Sztuk Pięknych w Dreźnie. Był jednym z członków i założycieli grupy Die Elbier, powiązanej ze stowarzyszeniem artystów secesji drezdeńskiej. W późniejszym okresie inspiracją była dla niego sztuka impresjonistów. Obraz z widokiem na Nowy Port powstał w szczytowym momencie kariery artysty i zarazem jego największej aktywności twórczej. Kariera malarza zakończyła się już siedem lat później, zmarł w Neucoswig koło Drezna w 1914 roku.


Jego specjalnością były widoki miast cieszące się popularnością i często reprodukowane w postaci pocztówek. Choć po wyjeździe z Gdańska na stałe już tutaj nie wrócił, to utrzymywał kontakt z rodzinnym ośrodkiem. Wystawiał obrazy na wystawach organizowanych w Gdańsku. Jego prace kupowało także gdańskie muzeum.


W zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku znajdują się jego dwa obrazy olejne: "Widok na Motławę" i "Zamek Kronborg", a także akwarela z widokiem na "Krowią Bramę".


Natomiast do strat wojennych zaliczano pejzaż "Kanał w Nowym Porcie" oraz płótno z przedstawieniem obserwatorium astronomicznego w Gdańsku.


Muzeum Narodowe w Gdańsku należy do najstarszych muzeów w Polsce oraz największych instytucji tego typu w regionie. Posiada bogate i różnorodne zbiory, które udostępnia w sześciu oddziałach. (PAP)


autor: Piotr Mirowicz


pm/ pat/


Kraj i świat

2024-06-21, godz. 08:10 Japonia/ Nowe sankcje w związku z wojną na Ukrainie; pierwszy raz objęto nimi podmioty chińskie Japońskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w piątek o nałożeniu ograniczeń eksportowych na 11 firm z pięciu państw, w tym po raz pierwszy… » więcej 2024-06-21, godz. 08:10 IMGW ostrzega przed burzami w prawie całej Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego - najwyższego stopnia przed burzami dla woj. dolnośląskiego, wielkopolskiego, opolskiego… » więcej 2024-06-21, godz. 08:10 Rzeszów/ W piątek rozpoczyna się Europejski Stadion Kultury Piątkowy koncert główny z udziałem polsko-zagranicznych kolektywów otworzy Europejski Stadion Kultury. To jest też najważniejsza część festiwalu, który… » więcej 2024-06-21, godz. 08:00 Strefa Gazy/ Tymczasowy port zbudowany przez armię USA ponownie funkcjonuje Tymczasowy pływający port, zbudowany przez armię USA w Strefie Gazy, znów funkcjonuje po kilkudniowej przerwie wymuszonej przez wiatr - podała w czwartek… » więcej 2024-06-21, godz. 07:50 W marsjańskiej dolinie znaleziono duże zasoby metali Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że w dolinie Mawrth Vallis można znaleźć duże ilości żelaza, magnezu i aluminium. To dane z satelity… » więcej 2024-06-21, godz. 07:40 Mapa śmiertelnych wypadków drogowych aktywna po raz szósty W piątek ruszy szósta edycja projektu na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego pod nazwą 'Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym - Wakacje 2024'… » więcej 2024-06-21, godz. 07:30 MEN radzi, jak przygotować dziecko na wyjazd wakacyjny Wybierając zorganizowaną formę wypoczynku dla dziecka, rodzice powinni kierować się jego zainteresowaniami - radzą eksperci z MEN. Informują też jak sprawdzić… » więcej 2024-06-21, godz. 07:20 Ekspert: Komisje śledcze "nie zestarzeją się" i będą oglądane, póki kaliber wzywanych świadków będzie duży Komisje śledcze nie stracą na atrakcyjności i będą oglądane, póki kaliber wzywanych świadków będzie duży - uważa dr Marek Troszyński z Collegium Civitas… » więcej 2024-06-21, godz. 07:10 Warszawa/ W sobotę, w związku z Wiankami, zamknięta będzie Wisłostrada 22 czerwca na Podzamczu odbędzie się jedna z największych plenerowych imprez w Warszawie - Wianki nad Wisłą. W czasie wydarzenia kierowcy nie przejadą Wisłostradą… » więcej 2024-06-21, godz. 07:10 Pałac Kultury, Muranów, Nowa Huta - socrealizm w polskiej architekturze ma 75 lat 21 czerwca 1949 r. na Konferencji Architektów Partyjnych zaprezentowano postulaty socrealizmu, które stały się obowiązującą doktryną w polskiej architekturze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »