Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 16:20 Autor: PAP

Muzeum Narodowe w Gdańsku stało się państwową instytucją kultury

1 lutego Muzeum Narodowe w Gdańsku stało się państwową instytucją kultury, dla której jedynym organizatorem jest MKiDN - poinformował wiceminister kultury Jarosław Sellin. Do zbiorów muzeum trafił - skradziony podczas wojny - obraz Artura Bendrata "Kanał w Nowym Porcie".

"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego od wczoraj jest jedynym organizatorem Muzeum Narodowego w Gdańsku - podkreślił na początku czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie Oddziału Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku sekretarz stanu w MKiDN Jarosław Sellin.


Dodał, że jest to "bardzo ważny akt w dziejach muzeum, które liczy ponad 150 lat".


Umowa, o której mówił Sellin, została zawarta między Skarbem Państwa a Województwem Pomorskim i zakłada funkcjonowanie muzeum jako państwowej instytucji kultury, wpisanej do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Wiceminister przypomniał, że po reformie administracyjnej w 1995 roku "podjęto decyzję o podziale odpowiedzialności za poszczególne instytucje dotąd publiczne i państwowe na różne szczeble samorządu terytorialnego". Wówczas organizatorem trzech muzeów narodowych: w Warszawie, Krakowie i Poznaniu, zostało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natomiast trzy muzea narodowe: w Gdańsku, Lublinie i we Wrocławiu, zostały przekazane marszałkom województw.


Sellin dodał, że ministerstwo dwa lata temu przejęło Muzeum Narodowe w Lublinie, rok temu Muzeum Narodowe we Wrocławiu.


"W sierpniu ubiegłego roku, poprosiłem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka (o wpisanie do Rejestru Instytucji Kultury prowadzonej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – PAP) i spotkało się to z jego zrozumieniem, za co chciałem podziękować" - podkreślił.


Jak podało MKDiN na swojej stronie internetowej, zadaniem muzeum będzie zachowanie dorobku kulturowego oraz eksponowanie zbiorów zgromadzonych dotychczas w Muzeum Narodowym w Gdańsku, a w szczególności unikatowego dzieła Hansa Memlinga pt. "Sąd Ostateczny", oraz podejmowanie działań mających na celu utworzenie w przyszłości nowego oddziału Muzeum – Skarbca Mariackiego.


Ponadto placówka będzie kontynuowała wszystkie realizowane projekty, także te z udziałem środków europejskich, oraz będzie zobowiązana do zapewnienia utrzymania ich trwałości przez okres wynikający z zawartych w tym zakresie umów.


W trakcie konferencji nastąpiło również oficjalne przekazanie do zbiorów muzeum odzyskanej straty wojennej – obrazu Artura Bendrata "Kanał w Nowym Porcie". Podczas publicznej prezentacji dzieła kuratorka Oddziału Sztuki Dawnej Magdalena Mielnik, wraz jego dotychczasowym właścicielem Andrzejem Walasem, przypomnieli prawdopodobną historię obrazu związaną z zaginięciem oraz kulisy jego powrotu do Muzeum Narodowego w Gdańsku.


"Zadzwonił do mnie przyjaciel, do którego zgłosił się mężczyzna, który zaproponował, że sprzeda obraz za 30 tys. złotych" - powiedział kolekcjoner Andrzej Walas. Zaznaczył, że spotkał się z poprzednim właścicielem obrazu i poinformował go, że dzieło Bendrata znajduje się w krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem.


"Mężczyzna był zdesperowany, chciał wywieźć obraz za granicę lub go zniszczyć" - mówił Walas.


Dodał, że poprzedni właściciel obrazu nie chciał zdradzić w jaki sposób dzieło trafiło do jego rodziny. "Mówił, że obraz ma od swojego teścia, który był znacząca osobą w Trójmieście, ale nie chciał podać jego nazwiska" – podkreślił Walas.


Walasowi po długich negocjacjach udało się przejąć obraz "Kanał w Nowym Porcie" od poprzedniego właściciela i postanowił oddać dzieło do Muzeum Narodowego w Gdańsku.


Kuratorka Oddziału Sztuki Dawnej Magdalena Mielnik podkreśliła, że możliwość skreślenia z listy zaginionych dzieł "Kanału w Nowym Porcie" jest wspaniałą wiadomością, a obraz stanowi cenny nabytek do kolekcji malarstwa Muzeum Narodowego w Gdańsku.


Pejzaż "Kanał w Nowym Porcie" Artura Bendrata był jednym z kilku dzieł artysty z przedwojennych zbiorów Muzeum Miejskiego w Gdańsku (Stadmuseum Danzig). Został zakupiony po Wielkiej Wystawie w Berlinie (odsłonie z 1907 roku) i trafił do muzeum w roku 1908.


Płótno przedstawia nabrzeże i kanał w Nowym Porcie z widokiem w głąb lądu, stanowi rzadkie ujęcie tej dzielnicy w malarstwie. W sposobie malowania widoczne są wpływy impresjonistów. Obraz malowano szybkimi, swobodnymi pociągnięciami pędzla. Uwagę zwraca gra refleksów letniego słońca odbijającego się w tafli wody.


Jak przekazali przedstawiciele MNG, Artur Bendrat pochodził z Gdańska. Początkowo uczył się w Królewskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Bernharda Sturmhoefela, naukę kontynuował w Szkole Sztuk Pięknych w Dreźnie. Był jednym z członków i założycieli grupy Die Elbier, powiązanej ze stowarzyszeniem artystów secesji drezdeńskiej. W późniejszym okresie inspiracją była dla niego sztuka impresjonistów. Obraz z widokiem na Nowy Port powstał w szczytowym momencie kariery artysty i zarazem jego największej aktywności twórczej. Kariera malarza zakończyła się już siedem lat później, zmarł w Neucoswig koło Drezna w 1914 roku.


Jego specjalnością były widoki miast cieszące się popularnością i często reprodukowane w postaci pocztówek. Choć po wyjeździe z Gdańska na stałe już tutaj nie wrócił, to utrzymywał kontakt z rodzinnym ośrodkiem. Wystawiał obrazy na wystawach organizowanych w Gdańsku. Jego prace kupowało także gdańskie muzeum.


W zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku znajdują się jego dwa obrazy olejne: "Widok na Motławę" i "Zamek Kronborg", a także akwarela z widokiem na "Krowią Bramę".


Natomiast do strat wojennych zaliczano pejzaż "Kanał w Nowym Porcie" oraz płótno z przedstawieniem obserwatorium astronomicznego w Gdańsku.


Muzeum Narodowe w Gdańsku należy do najstarszych muzeów w Polsce oraz największych instytucji tego typu w regionie. Posiada bogate i różnorodne zbiory, które udostępnia w sześciu oddziałach. (PAP)


autor: Piotr Mirowicz


pm/ pat/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 08:20 Podkarpackie/Ikony ze Starego Dzikowa, autorstwa ukraińskiego artysty, na wystawie w cerkwi w Radrużu 9 ikon pochodzących z cerkwi pw. św. Dymitra w Starym Dzikowie, autorstwa jednego z najwybitniejszych ukraińskich malarzy XIX i XX wieku Osypa Kuryłasa, będzie… » więcej 2023-03-23, godz. 08:10 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Washington Wizards - Denver Nuggets 104:118Miami Heat - New York Knicks 127:120Toronto Raptors - Indiana Pacers… » więcej 2023-03-23, godz. 08:10 Szynkowski vel Sęk: porozumienie ws. izraelskich wycieczek to dobry prognostyk Jest to dobry prognostyk, że po niespełna półtora roku bardzo niełatwych rozmów udało się uzgodnić treść umowy, która zupełnie zmieni wymiar wycieczek… » więcej 2023-03-23, godz. 08:00 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów hokejowej ligi NHL: Colorado Avalanche - Pittsburgh Penguins 2:5Edmonton Oilers - Arizona Coyotes 4:3 po dogr.Tabele: Atlantic Division1… » więcej 2023-03-23, godz. 07:50 Były hokeista NHL Słowak Chara zadebiutuje w prestiżowym maratonie w Bostonie Były hokeista NHL, 46-letni Słowak Zdeno Chara, który karierę zakończył we wrześniu, podejmuje nowe wyzwanie. Zamierza wystartować w maratonie i to jednym… » więcej 2023-03-23, godz. 07:40 ISW: Rosyjska ofensywa pod Bachmutem zwalnia; wojska angażowane są głównie wokół Awdijiwki Rosjanie poczynili niewielkie postępy w południowej części Bachmutu, lecz tempo ich operacji zwalnia; Ukraińcy przeprowadzili kontrataki na południowo-zachodnich… » więcej 2023-03-23, godz. 07:40 Adrian Zandberg odpowiada Tuskowi: neoliberalizm skończył się przejęciem władzy przez PiS W centrum polityki przyszłego rządu powinien być zwykły człowiek, jego jakość życia, a nie zyski milionerów. Neoliberalizm skończył się przejęciem… » więcej 2023-03-23, godz. 07:40 Sondaż Ipsos: blisko połowa Polaków źle ocenia działania rządu w sprawie cen energii i jej dostępności 47 proc. badanych wskazało, że rząd niewłaściwie zadbał o przygotowania do sezonu grzewczego, a kolejne 49 proc. obawia się, że nie będziemy należycie… » więcej 2023-03-23, godz. 07:40 Wiceszef MAP dla "Rz": nie ma dla nas innej alternatywy jak rozwój energetyki jądrowej Chcemy jak najdłużej spalać węgiel, do momentu realnego zastąpienia go atomem. Nie ma dla nas innej alternatywy jak rozwój energetyki jądrowej - powiedział… » więcej 2023-03-23, godz. 07:20 Niemiecki Volkswagen nie zamierza zamykać swojej fabryki w ujgurskim regionie Chin; w tle ludobójstwo i łamanie praw… Mimo doniesień o ludobójstwie, łamaniu praw etnicznej grupy Ujgurów w chińskiej prowincji Sinciang, firma Volkswagen nie zamierza zamykać działającej tam… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »