Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-02, 15:10 Autor: PAP

Łódź/ 40 mln zł na inwestycje w szpitalu im. Kopernika i w Centrum Leczenia Chorób Płuc

Dwa wojewódzkie szpitale w Łodzi – Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika i Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji – otrzymały łącznie 40 mln zł z programu UE na walkę ze skutkami pandemii. Dzięki nim w obu placówkach powstaną nowe poradnie i oddziały.

Umowy na przekazanie łącznie 40 mln zł z programu unijnego REACT-EU z wicemarszałkiem woj. łódzkiego Piotrem Adamczykiem podpisali w czwartek dyrektorzy dwóch placówek w Łodzi: Wojewódzkiego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika i Wojewódzkiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji.


"W czasie pandemii pacjenci mieli nie tylko ograniczony dostęp do służby zdrowia, ale sami mniej chętnie przychodzili do szpitali, obawiając się zakażenia. Teraz nadrabiają zaległości, co tworzy kolejki i większe potrzeby ze strony placówek medycznych" – podkreślił Adamczyk.


Umowa ze szpitalem im. Kopernika zakłada modernizację i przebudowę gabinetów ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w szczególności pracowni endoskopowej, których koszt szacuje się na 15 mln zł, i rozbudowę Wojewódzkiej Poradni Hematologicznej i utworzenie Oddziału Intensywnej Opieki Hematologicznej za blisko 19 mln zł.


"Powstanie 14 nowych pomieszczeń, w tym osiem atestowanych izolatek. Rozbudujemy też poradnie chorób nowotworowych układu pokarmowego, w tym jelita grubego" – zapowiedział dyrektor placówki Andrzej Kasprzyk.


Z kolei pieniądze, które trafiły do Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji, pomogą stworzyć nowoczesny Oddział Rehabilitacji Pulmonologicznej z 22 łóżkami.


"Zaaranżujemy w tym celu istniejącą przestrzeń, uzupełniając ją dobudową części obiektu" – wyjaśnił dyrektor Centrum Waldemar Kowalczyk.


Szpitale mają czas na wykorzystanie pieniędzy do końca tego roku, ale obaj dyrektorzy zadeklarowali, że poradzą sobie z tak krótkim terminem.(PAP)


Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska


agm/ joz/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 07:20 R.Bochenek o zakazie sprzedaży aut spalinowych: UE po raz kolejny ulega ekolobbystom i ekoszaleństwu UE po raz kolejny ulega ekolobbystom i ekoszaleństwu. Nikt nie mówi, że o środowisko nie należy dbać, ale każde rozwiązanie powinno być adekwatne i dopasowane… » więcej 2023-03-31, godz. 07:20 UE/ Trwa śledztwo w aferze dotyczącej korupcji w Parlamencie Europejskim W Belgii nadal trwa śledztwo dotyczące afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim, która ujawniona została w grudniu ubiegłego roku. Główni podejrzani… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 A. Moskwa: Europa nie jest gotowa, by od 2035 r. ograniczyć emisje z silników spalinowych do zera Europa nie jest gotowa na to, by od 2035 r. ograniczyć emisje z silników spalinowych do zera - oceniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 UdSC: Ukraińcy posiadający numer PESEL ze statusem UKR mogą już ubiegać się o pozwolenia na pobyt czasowy Od piątku obywatele Ukrainy, którzy posiadają numer PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Mołdawia/ Politolog dla PAP: gdyby nie opór Ukrainy wobec Rosji, Mołdawia byłaby już okupowana Mamy dużo szczęścia w tym, że Ukraina tak zdecydowanie opiera się inwazji Rosji, bo gdyby nie to, Mołdawia byłaby już okupowana, w czym odegrałoby rolę… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Ukraina/ Obrona powietrzna zestrzeliła w nocy 9 z 10 atakujących dronów przeciwnika Dziewięć z dziesięciu dronów Shahed produkcji irańskiej, którymi w nocy Rosjanie atakowali Ukrainę, zestrzeliła obrona powietrzna tego kraju - powiadomił… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Szynkowski vel Sęk: stanowisko MKOl ws. rosyjskich sportowców jest zadziwiające Cały cywilizowany świat, który widzi to, co dzieje się na Ukrainie, nie chce obecności rosyjskich sportowców w zawodach międzynarodowych. Stanowisko MKOl… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Prezes PFR Portal PPK: Autozapis przebiega zgodnie z założonym planem Nie odnotowaliśmy żadnych trudności związanych z ponownym zapisem osób uprawnionych do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Autozapis przebiega zgodnie z… » więcej 2023-03-31, godz. 07:00 Sejm jeszcze lepiej chroniony Parlament znów inwestuje w bezpieczeństwo. Powstanie specjalny budynek do badania przesyłek - czytamy w piątkowej 'Rzeczpospolitej'. » więcej 2023-03-31, godz. 07:00 Siarka o zakazie rejestracji aut spalinowych: klimat się przez to nie poprawi Gdy przyjrzymy się całemu cyklowi życia pojazdu - od produkcji do jego zezłomowania, utylizacji - a także wytworzenia energii do jego użytkowania, to redukcja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »