Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 14:00 Autor: PAP

Świętokrzyskie/ Powstał pierwszy w regionie ośrodek kwalifikujący do przeszczepu nerek

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym (WSzZ) w Kielcach powstał ośrodek kwalifikujący do przeszczepu nerek, pierwsza taka placówka w Świętokrzyskiem.

Kierujący Klinicznym Oddziałem Nefrologii w WSzZ dr Paweł Wróbel wyjaśnił, że do tej pory pacjenci z woj. świętokrzyskiego byli kwalifikowani do przeszczepienia nerki przez ośrodek w Warszawie. Od środy to lekarze z Kielc przeprowadzą konsultacje i badania pacjentów oraz ocenią, czy dana osoba spełnia wszelkie niezbędne kryteria do otrzymania przeszczepu.


„Procedurę będzie można wykonywać szybciej i sprawniej, a utworzenie ośrodka kwalifikującego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach pozwoli na odciążenie placówki w Warszawie” – zaznaczył dr Wróbel. Kielecki ośrodek będzie działać w ścisłym porozumieniu z Poltransplantem.


W województwie świętokrzyskim działa 10 stacji dializ. Każda z nich pod swoją opiekę ma kilkudziesięciu pacjentów. W WSzZ jest hemodializowanych 88 pacjentów, a 24 jest dializowanych otrzewnowo.


Dr Wróbel poinformował również, że Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu zostało przyznane miejsce akredytacyjne do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie transplantologii klinicznej.


„Przyczyni się to do rozwoju tej dziedziny medycyny w naszym województwie, ułatwi także szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie nefrologii, gdyż lekarze zamiast wyjeżdżać do np. Warszawy czy Krakowa będą mogli odbywać obowiązkowy 10-tygodniowy staż kierunkowy z transplantologii w naszym ośrodku” – zaznaczy dr Wróbel.


Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach to największa taka placówka w regionie świętokrzyskim, ma ponad 30 klinik i oddziałów, chorych przyjmują także poradnie specjalistyczne. (PAP)


Autor: Wiktor Dziarmaga


wdz/ joz/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 13:50 Keanu Reeves – mistrz kina bez cienia gwiazdorstwa Wyjątkowy, wybitny, mistrz, urodzony do tej roli. Tak o występie Keanu Reevesa w filmie „John Wick 4”, który dziś wchodzi na ekrany polskich kin, pisali… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 Alpejskie MP - Gąsienica-Daniel nie ukończyła slalomu giganta Maryna Gąsienica-Daniel (TS Wisła Zakopane) - która zajęła 10. miejsce w slalomie gigancie w lutowych MŚ - nie ukończyła krajowych mistrzostw w tej konkurencji… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 Armenia uznała za zgodne z konstytucją zobowiązania w sprawie MTK; utrudni to wjazd Putinowi Sąd Konstytucyjny Armenii uznał za zgodne z konstytucją zobowiązania kraju dotyczące Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), wynikające ze Statutu Rzymskiego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 D. Tusk o "babciowym": to nie jest rozdawnictwo czy darowizna To nie jest rozdawnictwo czy darowizna - mówił lider PO Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Chorzowa o ogłoszonej w czwartek propozycji tzw. babciowego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 MŚ w łyżwiarstwie figurowym - 16. miejsce Kurakowej, triumf Japonki Sakamoto Jekaterina Kurakowa zajęła 16. miejsce w rywalizacji solistek w mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym w japońskiej Saitamie. Zwyciężyła broniąca… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Prezydent: nasze państwo zawsze stało w obronie wszystkich swoich obywateli (krótka2) W czasie II wojny światowej zginęło prawie 6 mln polskich obywateli, pośród których 3 mln pochodzenia żydowskiego. Nasze oba narody, nasze państwo doświadczyło… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Japonia/ Kyodo: instytut agencji kosmicznej wykluczył z badań Rosjan i Chińczyków Instytut badawczy japońskiej agencji kosmicznej JAXA zakazał przyjmowania naukowców z Rosji i Chin, by chronić wrażliwe dane, które mogłyby być wykorzystane… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 WSA utrzymał w mocy mazowiecką uchwałę antysmogową Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Prokuratury Krajowej na mazowiecką uchwałę antysmogową określając zarzuty jako 'niezrozumiałe'… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Szef MON: Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w sierpniu Radomiu (opis) Podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2023, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia w Radomiu zaprezentowane zostaną wszystkie typy samolotów… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Świętokrzyskie/ Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych powstanie w gminie Ożarów Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych powstanie w miejscowości Sobów w gminie Ożarów (Świętokrzyskie). Całkowity koszt inwestycji, której… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »