Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 14:00 Autor: PAP

Rzecznik PiS: w sprawie przepisu o publikacji przeprosin nie ma drugiego dna

W sprawie przepisu o publikacji przeprosin zawartego w noweli Kodeksu postępowania cywilnego na siłę doszukujecie się jakiegoś drugiego dna, a takiego dna nie ma. Będziemy chcieli złożyć poprawkę w Senacie - mówił w środę do dziennikarzy rzecznik PiS Rafał Bochenek.

Jak sprecyzował Bochenek poprawka, którą przygotowują senatorowie PiS, będzie dotyczyła tego, aby przepis odnosił się tylko i wyłącznie do postępowań, które będą miały się rozpocząć w przyszłości.


W zeszły czwartek Sejm uchwalił zmiany w procedurach cywilnych i nowelizacja trafiła do Senatu. Na mocy tej nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego m.in. zmienić się ma próg wartości sporu dzielący sprawy między sądy rejonowe i okręgowe, pojawić ma się także nowe postępowanie z udziałem konsumentów.


Na mocy innego z przepisów zmienić miałyby się zasady publikacji przeprosin ws. naruszenia dóbr osobistych. Zgodnie z nimi, jeżeli pozwany nie opublikuje przeprosin, sąd będzie mógł nakazać ich opublikowanie na łamach ogólnodostępnego Monitora Sądowego i Gospodarczego na koszt pozwanego. Treść oświadczenia będą mogły powielać inne media. Sąd będzie mógł również nałożyć na pozwanego do 15 tys. zł grzywny.


"Całkowicie fałszywe jest twierdzenie, że nowa regulacja to +lex Kaczyński+. Informacja, że Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nieprawomocnie przyznał Radosławowi Sikorskiemu od Prezesa Jarosława Kaczyńskiego ogromną kwotę 708 480 zł w celu pokrycia kosztów opublikowania przeprosin na portalu Onet, ukazała się na początku grudnia 2022 r. Natomiast prace nad nowym przepisem dotyczącym zasad publikowania przeprosin zostały podjęte wiele miesięcy wcześniej" - oświadczał we wtorek resort sprawiedliwości.


Jak powiedział Bochenek jako "lex Kaczyński" poprawka została nazwana przez "Tusk vision network, telewizję Tuska". "To zresztą nie była żadna poprawka, bo prace nad tą ustawa trwały dużo dłużej, zanim w ogóle jakiekolwiek orzeczenie zapadło w stosunku do prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Ten projekt na wiosnę już był tak naprawdę przygotowywany" - powiedział.


"To państwo na siłę doszukujecie się tutaj jakiegoś drugiego dna, a takiego dna nie ma i wiecie, że ta sprawa pomiędzy panem prezesem, a Sikorskim już się zakończyła" - mówił Bochenek zwracając się do dziennikarzy.


We wtorek w oświadczeniu przesłanym PAP przez swojego pełnomocnika prezes Kaczyński poinformował o wpłacie na siły zbrojne Ukrainy 50 tys. zł. "Ukraina walczy o swoją niepodległość i wolność, ale również o nasze bezpieczeństwo. Wspieramy ją i będziemy wspierać. Skoro wpłata na fundusz wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy zamyka mój kontrowersyjny spór z Radosławem Sikorskim, czynię to z satysfakcją" - podkreślił Jarosław Kaczyński.


Sikorski odpowiedział: "Przyjmuję przeprosiny Jarosława Kaczyńskiego za nazwanie mnie +zdrajcą dyplomatycznym+ w formie wpłaty na walczące w obronie całej Europy siły zbrojne Ukrainy". "Cieszę się, że znaleźliśmy patriotyczne rozwiązanie" - dodawał.


Natomiast Bochenek w środę skomentował, że "jest to zakończenie tej sprawy". (PAP)


autorzy: Marcin Jabłoński, Rafał Białkowski


mja/ rbk/ godl/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 08:10 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Washington Wizards - Denver Nuggets 104:118Miami Heat - New York Knicks 127:120Toronto Raptors - Indiana Pacers… » więcej 2023-03-23, godz. 08:10 Szynkowski vel Sęk: porozumienie ws. izraelskich wycieczek to dobry prognostyk Jest to dobry prognostyk, że po niespełna półtora roku bardzo niełatwych rozmów udało się uzgodnić treść umowy, która zupełnie zmieni wymiar wycieczek… » więcej 2023-03-23, godz. 08:00 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów hokejowej ligi NHL: Colorado Avalanche - Pittsburgh Penguins 2:5Edmonton Oilers - Arizona Coyotes 4:3 po dogr.Tabele: Atlantic Division1… » więcej 2023-03-23, godz. 07:50 Były hokeista NHL Słowak Chara zadebiutuje w prestiżowym maratonie w Bostonie Były hokeista NHL, 46-letni Słowak Zdeno Chara, który karierę zakończył we wrześniu, podejmuje nowe wyzwanie. Zamierza wystartować w maratonie i to jednym… » więcej 2023-03-23, godz. 07:40 ISW: Rosyjska ofensywa pod Bachmutem zwalnia; wojska angażowane są głównie wokół Awdijiwki Rosjanie poczynili niewielkie postępy w południowej części Bachmutu, lecz tempo ich operacji zwalnia; Ukraińcy przeprowadzili kontrataki na południowo-zachodnich… » więcej 2023-03-23, godz. 07:40 Adrian Zandberg odpowiada Tuskowi: neoliberalizm skończył się przejęciem władzy przez PiS W centrum polityki przyszłego rządu powinien być zwykły człowiek, jego jakość życia, a nie zyski milionerów. Neoliberalizm skończył się przejęciem… » więcej 2023-03-23, godz. 07:40 Sondaż Ipsos: blisko połowa Polaków źle ocenia działania rządu w sprawie cen energii i jej dostępności 47 proc. badanych wskazało, że rząd niewłaściwie zadbał o przygotowania do sezonu grzewczego, a kolejne 49 proc. obawia się, że nie będziemy należycie… » więcej 2023-03-23, godz. 07:40 Wiceszef MAP dla "Rz": nie ma dla nas innej alternatywy jak rozwój energetyki jądrowej Chcemy jak najdłużej spalać węgiel, do momentu realnego zastąpienia go atomem. Nie ma dla nas innej alternatywy jak rozwój energetyki jądrowej - powiedział… » więcej 2023-03-23, godz. 07:20 Niemiecki Volkswagen nie zamierza zamykać swojej fabryki w ujgurskim regionie Chin; w tle ludobójstwo i łamanie praw… Mimo doniesień o ludobójstwie, łamaniu praw etnicznej grupy Ujgurów w chińskiej prowincji Sinciang, firma Volkswagen nie zamierza zamykać działającej tam… » więcej 2023-03-23, godz. 07:20 Dr hab. Jędrzejko: dzieci to ofiary zerowych kompetencji rodziców (wywiad) Nie możemy sprowadzać problemu do 14-letniego dziecka, powinniśmy zapytać jego rodziców: co wyście z nim zrobili, że doprowadziliście do tego, że wychowaliście… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »