Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-01, 11:30 Autor: PAP

Z. Ziobro: z całą pewnością nie będziemy głosować za poprawkami, które są realizacją polityki ustępstw i uległości

Z całą pewnością nie będziemy głosować za poprawkami, które są realizacją polityki ustępstw i uległości - powiedział w środę minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro pytany, czy Solidarna Polska zagłosuje w Sejmie za poprawkami Senatu do noweli ustawy o SN.

Senat przyjął we wtorek późnym wieczorem nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym; wniósł do niej 14 poprawek, które znacząco przekształcają przepisy noweli i były rekomendowane przez senackie komisje. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu, który rozpatrzy poprawki senackie.


Minister został zapytany w środę na konferencji prasowej, czy Solidarna Polska zagłosuje w Sejmie za senackimi poprawkami, czy będzie przeciwko, co oznaczałoby opowiedzenie się za ustawą, która wyszła z Sejmu, a której politycy Solidarnej Polski nie poparli.


"My jesteśmy konsekwentni w zakresie swojego postępowania w tej sprawie i głosujemy przeciwko wszystkim rozwiązaniom, które zmierzają do realizacji żądań Komisji Europejskiej, szantażu Komisji Europejskiej" - odpowiedział Ziobro.


"Jeżeli, Solidarna Polska miałaby głosować za tymi poprawkami, to według logiki, którą pan proponuje miałoby to znaczyć, że jesteśmy przeciwni temu szantażowi? No chyba nie. W związku z tym my z całą pewnością nie będziemy głosować za poprawkami, które są realizacją polityki ustępstw i uległości" - powiedział szef MS.


Według niego ostatnią osobą, która powinna mówić o praworządności, jest marszałek Senatu Tomasz Grodzki. "Człowiek, który chowa się za immunitetem parlamentarnym wobec licznych zarzutów natury korupcyjnej, łapówkarskiej, które chce mu postawić prokuratura. Jeżeli, jest takim wyznawcą niezawisłych sądów, to dlaczego przed tym niezawisłym sądem nie chce stanąć i oczyścić się z zarzutów, jeśli twierdzi, że są to wymysły różnych jego pacjentów, którzy pod wpływem nie wiadomo jakich okoliczności mieliby wskazywać na jego korupcyjny trwający lata proceder?" - mówił Ziobro. Marszałek Grodzki odpiera wszystkie zarzuty prokuratury jako nieprawdziwe i mające charakter polityczny.


"Pan postawił tezę, że bierność Solidarnej Polski w tym głosowaniu może oznaczać poparcie dla pierwotnej ustawy - otóż nie" - powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, zwracając się do zadającego pytanie dziennikarza PAP.


"Jeśli, zachowamy się biernie, to pan prezydent może podpisać ustawę z tymi poprawkami, które demolują polski system prawny, demolują polską konstytucję i stawiają polskie państwo w pozycji samoupokarzającej się. Ponieważ poprawki opozycji zmierzają do tego, żeby to Unia Europejska najpierw szantażowała Polskę finansowo, a opozycja której się nie podoba wynik wyborczy demolowała polski system prawny biorąc za zakładników Polaków" - podkreślił wiceszef MS.


Zatem - jak mówił - "technicznie rzecz ujmując, gdyby nasze działania taktyczne - można powiedzieć - w głosowaniu doprowadziły, że ustawa w brzmieniu senackim trafiłaby do pana prezydenta i gdyby pan prezydent taką ustawę podpisał - a pewności co do tego, jak pan prezydent się zachowa, nie ma - to przecież przyszedłby pan za miesiąc na konferencję prasową i powiedział: No proszę państwa, Solidarna Polska nie zagłosowała za odrzuceniem tych poprawek i te przepisy weszły w życie, więc nie narzekajcie, że sądy są w totalnej rozsypce i anarchii" - podkreślił Kaleta.


Dopytywany, czy zatem Solidarna Polska liczy na prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie, wiceszef MS odparł, że decyzje prezydenta "bywały nieprzewidywalne". "Pan prezydent nie zajął stanowiska w tej sprawie, więc musimy być ostrożni" - zaznaczył Kaleta.


Wniesione przez Senat poprawki znacząco przekształcają nowelizację - zakładają zniesienie Izby Odpowiedzialność Zawodowej SN i przeniesienie do Izby Karnej SN rozpatrywania spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych. Zgodnie z tymi poprawkami, do Izby Karnej trafią także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów.


Ponadto na mocy poprawek, orzeczenia wydane przez poprzedniczkę Izby Odpowiedzialności Zawodowej - Izbę Dyscyplinarną SN - uznano by za nieważne i pozbawione skutków prawnych, a toczące się postępowania wszczęte w tej izbie zostałyby umorzone. Poprawki przewidują też niezwłoczne przywrócenie do orzekania wszystkich sędziów zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną na uprzednio pełnione stanowiska.


"W związku z faktem, że przekazanie NSA kompetencji do orzekania w sprawie tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego ustawą nowelizującą narusza normy konstytucyjne, proponujemy wykreślenie z nowelizacji tych przepisów i pozostawienie rozwiązań dotychczasowych. Czyli przeprowadzane byłoby to (testy bezstronności - PAP) w Sądzie Najwyższym" - mówiła Gabriela Morawska-Stanecka (PPS), przedstawiając w Senacie pakiet poprawek.


Zgodnie z poprawkami, uprawnionymi do orzekania ws. tzw. testów bezstronności byliby wyłącznie sędziowie posiadający co najmniej siedmioletni staż pracy w SN, czyli powołani przed reformą przepisów dotyczących ukształtowania KRS. W poprawkach zaproponowano, żeby z wnioskiem o przeprowadzenie takiego testu mogli wystąpić też poszczególni sędziowie, a nie tylko składy sędziowskie.


Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia. Według jej autorów, posłów PiS, ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.


Zgodnie z nowelizacją w wersji uchwalonej w Sejmie sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.(PAP)


autor: Edyta Roś, Mateusz Mikowski


ero/ mm/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 21:50 Ekstraklasa siatkarek - 20. kolejka (tabela) Wyniki meczów 20. kolejki i tabela ekstraklasy siatkarek: 2023-03-17:Energa MKS Kalisz - #VolleyWrocław 3:0 (25:19, 25:14, 25:20) 2023-03-18:UNI Opole - Roleski… » więcej 2023-03-21, godz. 21:50 PŚ w biegach - Skistad i Klaebo wygrali sprinty w Tallinnie, 19. miejsce Staręgi Maciej Staręga zajął 19. miejsce w sprincie techniką dowolną Pucharu Świata w biegach narciarskich w Tallinnie. Zwyciężył Norweg Johannes Hoesflot Klaebo… » więcej 2023-03-21, godz. 21:40 USA/ Biały Dom: partnerstwo Rosji i Chin to małżeństwo z rozsądku, a nie sojusz Partnerstwo Rosji i Chin jest małżeństwem z rozsądku, a nie sojuszem - ocenił we wtorek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby… » więcej 2023-03-21, godz. 21:40 Turnieje WTA w Miami - Świątek znów zagra z Liu Amerykanka Claire Liu będzie pierwszą rywalką Igi Świątek w tenisowym turnieju WTA 1000 na twardych kortach w Miami (pula nagród 8,8 mln dolarów). Polka… » więcej 2023-03-21, godz. 21:40 Ekstraklasa siatkarek - Chemik - Pałac 3:2 Grupa Azoty Chemik Police - OnlyBio Pałac Bydgoszcz 3:2 (14:25, 25:19, 27:29, 25:19, 15:13). Grupa Azoty Chemik Police: Jovana Brakocevic-Canzian, Martyna… » więcej 2023-03-21, godz. 21:30 Mazowieckie/ Po zderzeniu osobowego auta z łosiem zablokowana dk 50 pod Płońskiem W miejscowości Skarżyn pod Płońskiem osobowe auto uderzyło w łosia, który nagle wtargnął na jezdnię. Biegnąca tamtędy droga krajowa nr 50 jest obecnie… » więcej 2023-03-21, godz. 21:30 Francja/ Zgromadzenie Narodowe przyjęło projekt ustawy o przyspieszeniu rozwoju energetyki jądrowej Zgromadzenie Narodowe, izba niższa parlamentu Francji, przyjęło we wtorek projekt ustawy, która przewiduje przyspieszenie rozwoju sektora energetyki jądrowej… » więcej 2023-03-21, godz. 21:20 Komunikat Totalizatora Sportowego (21-03-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wyniki i wygrane w grze Eurojackpotw dniu 2023-03-21Wyniki5 liczb ze zbioru 50… » więcej 2023-03-21, godz. 21:10 Dąb Fabrykant z Łodzi Europejskim Drzewem Roku 2023 180-letni dąb Fabrykant z Łodzi zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku - podali we wtorek wieczorem ekolodzy z Klubu Gaja, który… » więcej 2023-03-21, godz. 21:00 Ekstraliga hokejowa – Cracovia – GKS Katowice 0:4 Siódmy mecz półfinałowy: Comarch Cracovia Kraków - GKS Katowice 0:4 (0:1, 0:1, 0:2). Bramki: 0:1 Brandon Magee (15), 0:2 Hampus Olsson (38), 0:3 Grzegorz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »