Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 16:30 Autor: PAP

Śląskie/ Sejmik uczcił 78. rocznicę Tragedii Górnośląskiej

Cześć ofiarom wydarzeń Tragedii Górnośląskiej oddali w poniedziałek radni Sejmiku Woj. Śląskiego. W niedzielę przypadał dzień pamięci o powojennych represjach wobec mieszkańców regionu, które władze sowieckie i komunistyczne rozpoczęły 78 lat temu.

Wydarzenia określane jako Tragedia Górnośląska rozpoczęły się wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej pod koniec stycznia 1945 r. Była to fala sowieckich i komunistycznych represji w latach 1945-48, które pochłonęły tysiące ofiar, deportację kilkunastu tysięcy mieszkańców regionu na roboty przymusowe do Związku Sowieckiego i wiążące się z tym dramaty wielu rodzin.


Upamiętnienie tych wydarzeń i ich ofiar koncentruje się wokół przypadającego w tym roku 29 stycznia Dnia Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 r. Dzień ten obchodzony jest w ostatnią niedzielę stycznia w woj. śląskim i opolskim. Uchwały w tej sprawie przyjęły Sejmik Województwa Śląskiego w 2011 r., a Sejmik Województwa Opolskiego – w 2012 r.


Jak zaznaczyła podczas poniedziałkowej sesji Sejmiku wiceprzewodnicząca sejmiku Urszula Koszutska, dzień pamięci to forma upamiętnienia Górnoślązaków – ofiar powojennej zbrodni Armii Czerwonej i władz komunistycznych. Przypomniała, że Tragedia Górnośląska obejmowała wiele działań o charakterze zbrodniczym wobec cywilnych mieszkańców Górnego Śląska, a pamięć o nich przez lata była pomijana i zniekształcana.


„Wkroczenie Sowietów na Górny Śląsk w styczniu 1945 r. charakteryzowało się potężnym zniewoleniem, przemocą, represjami, gwałtami, morderstwami, aresztowaniami a także wywózkami do Związku Radzieckiego. Wymienione zbrodnie były masowe; dotykały wielu niewinnych mieszkańców Śląska” – zaakcentowała wiceprzewodnicząca.


„Represje były popełniane wobec cywilnej ludności regionu niezależnie od wieku, płci i narodowości i pozostają w pamięci śląskich rodzin do dziś jako czas nieuzasadnionych, bestialskich zbrodni” – dodała prosząc, w związku z 78. rocznicą, o upamiętnienie ofiar tego przerażającego i tragicznego dla wielu śląskich rodzin wydarzenia.


„Oddajmy hołd wszystkim niewinnym ofiarom zbrodni popełnionych przez Armię Czerwoną i komunistyczny aparat bezpieczeństwa, zamordowanym, poszkodowanym, deportowanym do Związku Radzieckiego, osadzonym w więzieniach i obozach” – zaapelowała Koszutska, prosząc radnych sejmiku o powstanie.


„Oddajemy cześć tym, którzy zostali zamęczeni, zarówno w obozach koncentracyjnych w Świętochłowicach-Zgodzie, w Siemianowicach, w Mysłowicach, jak i na zesłaniach w odległych republikach Związku Radzieckiego. Pamięć o tej trudnej przeszłości powinna być nieustanną przestrogą przed złem, jakie niosą totalitarne systemy, nacjonalistyczne ruchy i wojny” – podkreśliła wiceprzewodnicząca sejmiku.


Przed tegoroczną rocznicą Tragedii Górnośląskiej oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach przypomniał o szeregu swoich inicjatyw związanych z upowszechnieniem wiedzy o niej. Jak zaakcentowano w informacji IPN, ludność Górnego Śląska podlegała represjom nie tylko ze strony Sowietów, lecz także rodzimego komunistycznego aparatu przemocy.


„Symbolem tych prześladowań są zbrodnicze obozy karne w Świętochłowicach-Zgodzie, Mysłowicach i Łambinowicach. W czasach Polski Ludowej zbrodnie Armii Czerwonej i władz komunistycznych na Górnym Śląsku w 1945 r. były tematem tabu. Dopiero po przełomie 1989 r. tematyka ta pojawiła się w przestrzeni publicznej, zyskując określenie Tragedii Górnośląskiej” – napisano w informacji IPN.


Instytut, a zwłaszcza jego katowicki oddział, włączył się w wyjaśnienie Tragedii, opisywanie jej, a także realizowanie projektów edukacyjnych i wydawniczych z nią związanych. W ub. roku IPN wydał „Księgę aresztowanych, internowanych i deportowanych z Górnego Śląska do ZSRR w 1945 roku” autorstwa dr. Dariusza Węgrzyna zberającą 46,2 tys. biogramów mieszkańców Górnego Śląska internowanych, aresztowanych i deportowanych do pracy przymusowej w ZSRS w 1945 r.


W ub. roku ukazała się infografika „Deportacje Górnoślązaków do ZSRS w 1945 roku” – jako kolejny materiał edukacyjny poświęcony temu zagadnieniu przygotowany w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej w Katowicach. Jej centralnym elementem graficznym jest mapa wskazująca usytuowanie woj. śląskiego oraz głównych miejsc deportacji Górnoślązaków do ZSRS w 1945 r.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ aszw/


Kraj i świat

2024-04-27, godz. 01:30 Rząd zajmie się projektem ustawy o pomocy Ukraińcom Rada Ministrów na posiedzeniu we wtorek zajmie się projektem nowelizacji ustawy, który przedłuża ochronę tymczasową dla Ukraińców uciekających przed… » więcej 2024-04-27, godz. 01:10 UE/ Chińska platforma Shein będzie musiała przestrzegać unijnych przepisów cyfrowych Zgodnie z zapisami unijnego aktu o usługach cyfrowych, specjalizująca się w sprzedaży ubrań chińska platforma internetowa Shein będzie musiała m.in. kontrolować… » więcej 2024-04-27, godz. 00:40 KPRM: rząd ma się zająć rewizją Krajowego Planu Odbudowy Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma się zająć zmianą Krajowego Planu Odbudowy - wynika z porządku obrad rządu zamieszczonego na stronie Kancelarii… » więcej 2024-04-27, godz. 00:30 KPRM: rząd ma się zająć Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2024–2027 Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu ma zająć się Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2024-2027 - wynika z porządku obrad rządu zamieszczonego… » więcej 2024-04-27, godz. 00:30 Ukraina/ Media: ogłoszono alarm przeciwlotniczy na terytorium całego kraju We wszystkich obwodach Ukrainy ogłoszono w piątek późnym wieczorem alarm przeciwlotniczy w związku z możliwością rosyjskich ataków rakietowych - poinformował… » więcej 2024-04-27, godz. 00:20 Na stronie KPRM opublikowano oświadczenie majątkowe premiera Tuska Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano oświadczenie majątkowe premiera Donalda Tuska za rok 2023. Premier ma 120 tys. zł oraz 295 tys. euro… » więcej 2024-04-27, godz. 00:00 Dowództwo Operacyjne: w polskiej przestrzeni powietrznej rozpoczęły operowanie dyżurne statki powietrzne W polskiej przestrzeni powietrznej rozpoczęły operowanie dyżurne statki powietrzne, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu… » więcej 2024-04-26, godz. 23:50 Białoruś/ Grupa hakerska Cyberpartyzanci oznajmiła, że zhakowała dane o pracownikach KGB Białoruska grupa hakerska o nazwie Cyberpartyzanci (Kiberpartyzany) oznajmiła w piątek, że włamała się na stronę KGB Białorusi i zhakowała dane o ponad… » więcej 2024-04-26, godz. 23:50 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Pogoń 2:2 (opinie) Po meczu Jagiellonia - Pogoń (2:2) powiedzieli: Jens Gustafsson (trener Pogoni Szczecin): 'To był dla nas ciężki mecz, szczególnie w pierwszej połowie… » więcej 2024-04-26, godz. 23:30 Liga angielska - Leicester City wraca do elity Leicester City wraca po rocznej przerwie do angielskiej ekstraklasy piłkarskiej. Przesądziła o tym wyjazdowa porażka drugiego w tabeli Leeds United z Queens… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »