Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-30, 09:50 Autor: PAP

Śląskie/ Strzelnica laserowa powstała czechowickim zespole szkół

Strzelnica laserowa powstała w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Czechowicach-Dziedzicach. Udostępniona zostanie 1 lutego. Będą się w niej odbywały m.in. lekcje w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa – podało w poniedziałek bielskie starostwo.

„Najważniejszą sprawą jest bezpieczeństwo naszych uczniów. Mówimy o strzelnicy wirtualnej, co oznacza, że nikt tutaj krzywdy sobie nie zrobi. Zajęcia w kilkuosobowych grupach będzie prowadził instruktor z odpowiednimi certyfikatami” – powiedziała Dorota Nikiel, która w zarządzie powiatu odpowiada za oświatę.


W czechowickiej placówce powstała czterostanowiskowa strzelnica laserowa, przystosowana do szkolenia strzeleckiego.


„Podstawą zajęć będzie nauka bezpiecznego obsługiwania broni. Młodzież ma wiedzieć, jak się obchodzić z pistoletem, gdyby kiedykolwiek dostała go do ręki. Od tego zaczniemy edukację. Chcemy też promować strzelectwo sportowe” – powiedział instruktor Jarosław Grzybowski.


Broń, która znalazła się na wyposażeniu, ma te same wymiary i wagę, co prawdziwe odpowiedniki: pistolety Glock i karabiny automatyczne M4. Obsługa niczym się zatem nie różni. Broń na strzelnicy ma jednak nakładę laserową, co powoduje, że jej używanie jest bezpieczne. Na wyposażeniu są cztery glocki i tyle samo M4.


„Uczniowie nauczą się, że jeśli nie strzelają, to palec zawsze trzymamy poza spustem, a lufę kierujemy w bezpiecznym kierunku. Nie celujemy w ludzi lub zwierzęta. Młodzież dowie się, jak rozładować broń i wymienić magazynek” – powiedział Grzybowski.


Rzecznik powiatu bielskiego Magdalena Fritz powiedziała, że blisko 200 tys. zł pozyskano na ten cel w konkursie ministra obrony narodowej pod nazwą „Strzelnica w powiecie 2022”. Samorząd dołożył do przedsięwzięcia 50 tys. zł. Obiekt zostanie otwarty 1 lutego.


W czechowickim zespole szkół uczy się ok. 1 tys. uczniów. Powiat bielski jest jego jednostką prowadzącą. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ joz/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 06:10 Prezydent podpisze w czwartek ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej W czwartek w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach prezydent RP Andrzej Duda podpisze ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładającą… » więcej 2023-03-30, godz. 06:10 Autorka książek o ks. F. Blachnickim: miał wizję żywego Kościoła i potrafił ją przekazać z entuzjazmem Ks. Franciszek Blachnicki miał wizję żywego Kościoła i potrafił ją przekazać z entuzjazmem; swoją postawą stwarzał przestrzeń wolności, co w czasach… » więcej 2023-03-30, godz. 06:00 Raport: aplikacje i serwisy internetowe najmniej bezpieczne dla danych osobowych Ponad 50 proc. Polaków największe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych widzi w aplikacjach, serwisach internetowych, mediach społecznościowych… » więcej 2023-03-30, godz. 06:00 Włochy/ Prasa: papież w szpitalu, pod znakiem zapytania Wielki Tydzień pod jego przewodnictwem Pod znakiem zapytania stanęła msza pod przewodnictwem papieża Franciszka w Niedzielę Palmową 2 kwietnia w związku z jego hospitalizacją z powodu infekcji… » więcej 2023-03-30, godz. 06:00 MRiPS: milion seniorów otrzyma trzynaste emerytury jeszcze marcu Milion seniorów otrzyma trzynaste emerytury jeszcze marcu. W sumie dodatkowe świadczenie w wysokości minimalnej emerytury trafi do 9,7 mln osób - przekazało… » więcej 2023-03-30, godz. 05:40 Hałas drogowy powoduje wzrost ciśnienia krwi Badanie naukowe wskazuje, że hałas ruchu ulicznego wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nadciśnienia tętniczego. Im hałas jest większy i dłuższy, tym… » więcej 2023-03-30, godz. 04:00 Podkarpackie/ Zablokowana dk19 na odcinku Rzeszów – Domaradz po śmiertelnym wypadku Na dk 19 w miejscowości Babica (woj. podkarpackie) zmarł pieszy potrącony przez pojazd ciężarowy; droga została zablokowana na odcinku Rzeszów - Domaradz… » więcej 2023-03-30, godz. 03:20 Meksyk/ Prasa: śmierć 39 osób na granicy z USA ukazuje dramat kryzysu migracyjnego Wiadomość o śmierci 39 osób, które spłonęły we wtorek w pożarze w zamkniętym ośrodku dla migrantów z Ameryki Środkowej i Południowej w meksykańskim… » więcej 2023-03-30, godz. 02:30 Maroko/ Pięć osób zginęło, 27 rannych w wypadku drogowym niedaleko Rabatu Pięć osób zginęło, a 27 zostało rannych, w tym 12 ciężko, w środę w wypadku drogowym w Maroku, niedaleko Rabatu - poinformowały lokalne władze. » więcej 2023-03-30, godz. 01:50 Łódzkie/ Utrudnienie na A1 na odcinku Kamieńsk – Piotrków Trybunalski Na odcinku Kamieńsk - Piotrków Trybunalski na autostradzie A1 zablokowana została jezdnia w kierunku Gdańska; w miejscu trwającego zdarzenia drogowego pojazd… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »