Radio Opole » Kraj i świat
2023-01-27, 15:20 Autor: PAP

Dyrektor CIS: doniesienia o masowych uchylaniach nagan posłów PiS nie mają potwierdzenia w danych

Teza o masowym uchylaniu przez Prezydium Sejmu nagan udzielonych posłom PiS przez sejmową komisję etyki nie ma potwierdzenia w danych - oświadczył w piątek szef CIS Andrzej Grzegrzółka, odnosząc się do doniesień "Rz".

"Rzeczpospolita" napisała w piątek, że zdominowane przez PiS Prezydium Sejmu "masowo uchyla nagany Komisji Etyki, nakładane na posłów tego klubu". Wynika to z uchwał prezydium dotyczących odwoływania posłów od kar, do których dotarli dziennikarze - dodaje "Rz".


Szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka odniósł się do artykułu na Twitterze.


"W bieżącej kadencji Sejmu Komisja Etyki Poselskiej podjęła 52 uchwały ws. naruszenia zasad etyki poselskiej, z których 18 dot. posłów PiS. Prezydium Sejmu uchyliło 8, czyli 15 proc. ogółu. Teza o +masowym uchylaniu niemal z automatu+ nie ma potwierdzenia w danych statystycznych" - oświadczył.


Grzegrzółka nie podał nazwisk ani przynależności klubowej posłów, których nagany zostały uchylone.


"Rz" napisała, że prezydium w tej kadencji uchyliło dwie nagany i jedno upomnienie nałożone na wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego z Solidarnej Polski (chodziło m.in. o jego wypowiedź o "politycznej mentalności volksdeutschów z Platformy Obywatelskiej"), a także naganę udzieloną Joannie Lichockiej (PiS) "w głośniej sprawie wulgarnego gestu pokazanego (...) w czasie głosowań nad przyznaniem 2 mld zł dla TVP".


Wg gazety uchylono też kary nałożone na: ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka; wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Żalka; (ówczesnego) ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Ponadto uchylono karę nałożoną na posła niezrzeszonego Zbigniewa Ajchlera głosującego zwykle z PiS.


W sumie więc Prezydium Sejmu uchyliło 8 kar nałożonych przez Komisję Etyki Poselskiej.


Jedynym politykiem obozu rządowego, który nie mógł - zdaniem "Rz" - liczyć na przychylność Prezydium Sejmu był Michał Cieślak (PiS) ukarany zwróceniem uwagi za incydent na poczcie w Pacanowie.


Zdaniem - cytowanego przez "Rz" - członka komisji etyki Jacka Świata z PiS przychylność prezydium dla polityków koalicji rządowej wynika z faktu, iż są oni wyjątkowo często karani, ponieważ Komisja Etyki jest zdominowana przez polityków partii opozycyjnych. (PAP)


Autor: Jan Krzysztof Olendzki


jko/ ann/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 07:30 Białoruś/ Rosjanie szkolą się na białoruskich poligonach; liczba żołnierzy waha się od 4 do ok. 10 tys. Obecność rosyjskich wojsk na Białorusi ma obecnie stały rotacyjny charakter - mówi PAP Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Z jawnych… » więcej 2023-03-31, godz. 07:30 Ukraina/ Raport dobowy sztabu: ponad 80 ataków przeciwnika, cztery miasta głównymi celami Rosjan Wojska ukraińskie odparły w ciągu doby ponad 80 ataków wroga; głównymi celami natarć armii rosyjskiej były Biłohoriwka, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka… » więcej 2023-03-31, godz. 07:20 R.Bochenek o zakazie sprzedaży aut spalinowych: UE po raz kolejny ulega ekolobbystom i ekoszaleństwu UE po raz kolejny ulega ekolobbystom i ekoszaleństwu. Nikt nie mówi, że o środowisko nie należy dbać, ale każde rozwiązanie powinno być adekwatne i dopasowane… » więcej 2023-03-31, godz. 07:20 UE/ Trwa śledztwo w aferze dotyczącej korupcji w Parlamencie Europejskim W Belgii nadal trwa śledztwo dotyczące afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim, która ujawniona została w grudniu ubiegłego roku. Główni podejrzani… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 A. Moskwa: Europa nie jest gotowa, by od 2035 r. ograniczyć emisje z silników spalinowych do zera Europa nie jest gotowa na to, by od 2035 r. ograniczyć emisje z silników spalinowych do zera - oceniła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 UdSC: Ukraińcy posiadający numer PESEL ze statusem UKR mogą już ubiegać się o pozwolenia na pobyt czasowy Od piątku obywatele Ukrainy, którzy posiadają numer PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Mołdawia/ Politolog dla PAP: gdyby nie opór Ukrainy wobec Rosji, Mołdawia byłaby już okupowana Mamy dużo szczęścia w tym, że Ukraina tak zdecydowanie opiera się inwazji Rosji, bo gdyby nie to, Mołdawia byłaby już okupowana, w czym odegrałoby rolę… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Ukraina/ Obrona powietrzna zestrzeliła w nocy 9 z 10 atakujących dronów przeciwnika Dziewięć z dziesięciu dronów Shahed produkcji irańskiej, którymi w nocy Rosjanie atakowali Ukrainę, zestrzeliła obrona powietrzna tego kraju - powiadomił… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Szynkowski vel Sęk: stanowisko MKOl ws. rosyjskich sportowców jest zadziwiające Cały cywilizowany świat, który widzi to, co dzieje się na Ukrainie, nie chce obecności rosyjskich sportowców w zawodach międzynarodowych. Stanowisko MKOl… » więcej 2023-03-31, godz. 07:10 Prezes PFR Portal PPK: Autozapis przebiega zgodnie z założonym planem Nie odnotowaliśmy żadnych trudności związanych z ponownym zapisem osób uprawnionych do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Autozapis przebiega zgodnie z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »