Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-10, 10:00 Autor: PAP

Litwa/ 43-centymetrowa choinka w Wilnie przypomina o nadmiernej konsumpcji w czasie Świąt

Na Placu Ratuszowym w Wilnie w piątek zapłonęły światełka na najmniejszej choince w mieście mierzącej zaledwie 42 centymetry. Małe drzewko wykonane z drewnianych łyżek i widelców ma przypominać o nadmiernej konsumpcji i marnowaniu żywności w okresie świątecznym.

„Nasza choinka - to symbol, który zachęca do ograniczenia konsumpcyjnych Świąt Bożego Narodzenia, nadmiernych atrybutów świątecznych, na rzecz życzliwości i budowania świątecznego nastroju” – powiedział PAP Simonas Gureviczius, szef organizacji pozarządowej Bank Żywności, inicjatora akcji. „Przecież to nie stoły zastawione jedzeniem i obfitość uroczystości są ważne, ważni są ludzie, którzy są z nami” – dodaje.


Z badań wynika, że prawie 40 proc. Litwinów przyrządza na Święta za dużo jedzenia, którego nadmiar potem wyrzuca. Tymczasem każdy piąta osoba w kraju jest zagrożona ubóstwem, a każda dziesiąta nie ma na czego podać na świąteczny stół.


43-centymetrowe drzewko na Placu Ratuszowym jest umieszczone na cokole i przykryte szklanym ostrosłupem. Organizatorzy akcji wskazują, że bardzo wymownie kontrastuje ono z główną świąteczną choinką w Wilnie ustawioną tradycyjnie na Placu Katedralnym, która w tym roku została przyozdobiona w formie tortu.


Z okazji 700-lecia Wilna, które przypada 25 stycznia, centralna wileńska choinka mierząca 22 metry wysokości została w tym roku udekorowana w formie trójpoziomowego tortu, na którym ustawiono 700 świec.


Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)


wr/


Kraj i świat

2023-01-30, godz. 19:20 Węgry/ Premier Orban: energia z Azerbejdżanu to obecnie najbardziej realny scenariusz dywersyfikacji dla Europy W chwili obecnej najbardziej realnym scenariuszem dywersyfikacji dla Europy jest transport energii z Azerbejdżanu - powiedział w poniedziałek w Budapeszcie… » więcej 2023-01-30, godz. 19:20 MŚ w paranarciarstwie - trzy medale Polaków Witold Skupień (ZOMA Team Obidowiec Obidowa) zdobył złoty medal na 18 km techniką klasyczną oraz srebrny na 10 km techniką dowolną w zakończonych w szwedzkiej… » więcej 2023-01-30, godz. 19:10 Hiszpania/ Średniowieczne zamki na sprzedaż; niektóre kosztują mniej niż mieszkanie w mieście W Hiszpanii w sprzedaży znajdują się średniowieczne zamki, a niektóre z nich można kupić za cenę niższą od mieszkania w dużym mieście - podał w raporcie… » więcej 2023-01-30, godz. 19:00 Kanada/ Lekarze mogliby przyjąć miliony pacjentów więcej, gdyby nie obowiązki administracyjne Kanadyjscy lekarze mogliby przyjąć 55,6 mln pacjentów więcej rocznie, gdyby nie zajmowały im czasu niepotrzebne czynności administracyjne - oszacowano w… » więcej 2023-01-30, godz. 18:40 Śląskie/ Sejmik zapewnił finansowanie wojewódzkiego programu in vitro Sejmik Woj. Śląskiego zdecydował w poniedziałek o zmianach w budżecie i wieloletniej prognozie finansowej regionu, które m.in. zapewniają finansowanie wojewódzkiego… » więcej 2023-01-30, godz. 18:40 Mazowieckie/ Przejezdna jest już dk 60 w Bielsku, gdzie wywróciła się ciężarówka z trzodą chlewną W miejscowości Bielsk niedaleko Płocka na drodze krajowej nr 60 przywrócono już normalny ruch samochodowy. Wcześniej wywrócił się tam ciężarowy man z… » więcej 2023-01-30, godz. 18:30 Tajwan/ Prezydent Tsai rozmawiała z prezydentem-elektem Czech Petrem Pavlem Prezydent Tsai Ing-wen rozmawiała w poniedziałek telefonicznie z prezydentem-elektem Czech Petrem Pavlem. Przy rozmowie był obecny również minister spraw… » więcej 2023-01-30, godz. 18:20 Bp Niemiec: w plebanii w Szopienicach od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a jedną z rodzin W plebanii kościoła w Katowicach-Szopienicach, gdzie w piątek doszło do tragicznego wybuchu, od lat trwał konflikt pomiędzy parafią a rodziną, która tam… » więcej 2023-01-30, godz. 18:20 Turcja/ Opozycyjny sojusz sześciu partii zapowiada wspólną walkę przeciwko rządzącemu krajem prezydentowi Erdoga… Opozycyjny sojusz w Turcji ogłosił w poniedziałek swój program, mający na celu ograniczenie władzy prezydenta i rozszerzenie praw demokratycznych; sześć… » więcej 2023-01-30, godz. 18:20 Mazowieckie/ Utrudnienia na krajowej "siódemce"; dostawczak po kolizji zawisł na barierkach Na krajowej 'siódemce' w miejscowości Grzędy (Mazowieckie) doszło do zderzenia dostawczego iveco i osobowego citroena. W wyniku kolizji iveco zawisło na barierkach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »