Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-10, 09:00 Autor: PAP

Prowincja Alberta chce suwerenności w ramach Kanady, Indianie chcą to zablokować

Parlament Alberty uchwalił ustawę, która jednostronnie przyznaje rządowi prowincji większą niezależność od rządu federalnego. Premier Kanady Justin Trudeau oświadczył, że nie jest zainteresowany polityczną walką, zwrócił uwagę na prawa Indian.

Ustawa o „suwerenności w ramach zjednoczonej Kanady” to wyborcza obietnica obecnej konserwatywnej premier prowincji Danielle Smith (United Conservative Party - UCP), która zarzucała rządowi federalnemu działanie na szkodę Alberty. Nowe prawo „będzie bronić interesów Alberty, dając naszej prowincji prawne ramy do reagowania na federalne ustawy czy decyzje polityczne, które negatywnie wpływałyby na prowincję” - napisano na stronie parlamentu Alberty.


Uchwalona w czwartek ustawa, z której w trzecim czytaniu usunięto najbardziej kontrowersyjne zapisy, jest mocno krytykowana. Zdaniem przeciwników otwiera drogę do prób podważania federacji Kanady w jej obecnej formie, z konstytucyjnie określonym podziałem kompetencji rządu federalnego i prowincji.


Te obawy zdają się nie być pozbawione podstaw, bo np. jeden z autorów projektu, profesor nauk politycznych z Uniwersytetu Calgary Barry Cooper, uważa, że konstytucja Kanady nie jest prawnie wiążącym dokumentem i nie chroni interesów Alberty. „Chcę zmienić konstytucję” - powiedział Cooper w środę publicznemu nadawcy CBC. Agencja Canadian Press przypomniała, że w 2021 r. powstała Strategia Wolnej Alberty (Free Alberta Strategy), odzwierciedlająca założenia polityczne doradców Smith, zarzucające federalnemu prawu, że „śmiertelnie” ogranicza rozwój Alberty.


Premier Trudeau, który początkowo mówił o współpracy, po uchwaleniu ustawy, podczas spotkania z największą organizacją kanadyjskich Indian, Assembly of First Nations, powiedział, że ustawa jest narzędziem do politycznej walki z rządem federalnym. „Nie jestem zainteresowany walką z rządem Alberty” - zadeklarował Trudeau, odpowiadając na pytania w czwartek po południu.


W Albercie w maju 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne, a najważniejszym przeciwnikiem UCP jest Nowa Partia Demokratyczna (NDP). Szefowa NDP Rachel Notley apelowała, by premier Smith wysłała tekst ustawy do sądu, by ten wypowiedział się o konstytucyjności. Jak napisał dziennik „Edmonton Journal”, Smith nie zamierza tego zrobić.


W Kanadzie ustawa przyjęta przez parlament federalny musi uzyskać royal assent, tzn. być podpisana przez reprezentującego monarchę brytyjskiego generalnego gubernatora, zaś w prowincjach podpis świadczący o uzyskaniu „royal assent” składa lieutenant-governor. Do piątkowego popołudnia nie było informacji, by Salma Lakhani podpisała ustawę. W historii Kanady było kilka przypadków odmowy podpisu.


Problemem dla rządu Alberty i dla rządu Saskatchewan, gdzie w parlamencie trwają prace nad podobną ustawą, mogą stać się Indianie. Kanada jako państwo istnieje na terenach przekazanych przez Indian w traktatach „w opiekę” Koronie, którą reprezentuje rząd federalny, a nie oddanych na własność. Indianie zażądali teraz, by Alberta i Saskatchewan wycofały się ze swoich pomysłów, ponieważ naruszają one prawa wynikające z traktatów.


„Nie będziemy biernie stać. Nie pozwolimy na to” - mówiła przed ostatecznym głosowaniem w parlamencie Alberty, RoseAnne Archibald, przewodnicząca Zgromadzenia Pierwszych Narodów (Assembly of First Nations, AFN), panindiańskiej organizacji ludów tubylczych Kanady, oficjalnego partnera rządu tego kraju.


Zaś wódz Tony Alexis z Alberty, wypowiadając się w imieniu Indian objętych tzw. traktatem szóstym, powiedział, że Indianie nie oczekują „zmian czy poprawek do ustawy”, ale jej wycofania.


Z Toronto Anna Lach(PAP)


lach/ mal/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 00:20 Biden w rozmowie z Erdoganem zaoferował pomoc po trzęsieniu ziemi. Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w poniedziałek z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, aby złożyć kondolencje i potwierdzić gotowość Waszyngtonu… » więcej 2023-02-06, godz. 23:30 Ekstraklasa piłkarska - obrońca Korony Malarczyk: to zwycięstwo da nam głębszy oddech Piłkarze Korony Kielce na zakończenie 19. kolejki ekstraklasy pokonali na własnym boisku Cracovię 2:1 i opuścili ostatnie miejsce w tabeli. „To zwycięstwo… » więcej 2023-02-06, godz. 23:20 USA/ Gallup: Nie spada społeczne poparcie pomocy dla Ukrainy Prawie 2/3 Amerykanów opowiada się za dalszym wspieraniem Ukrainy w odzyskiwaniu zajętego terytorium - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu pracowni… » więcej 2023-02-06, godz. 23:00 Liga hiszpańska - 20. kolejka Wyniki 20. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej: poniedziałekRayo Vallecano 2 - Rodrigo Ely 54-samob., Alvaro Garcia 63Almeria 0niedzielaBarcelona… » więcej 2023-02-06, godz. 23:00 Włochy/ Straż Przybrzeżna udzieliła pomocy 500 migrantom na dryfującym kutrze Włoska Straż Przybrzeżna udzieliła pomocy około pięciuset migrantom na dryfującym kutrze w Cieśninie Sycylijskiej- podała w poniedziałek wieczorem Ansa… » więcej 2023-02-06, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-02-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-02-06 o godz. 22:00W zakładach Mini Lotto wylosowano1… » więcej 2023-02-06, godz. 22:50 Po posiedzeniu klubu KO: zaczynamy budować własne listy Koalicja Obywatelska zaczyna budować własne listy na wybory - powiedział po posiedzeniu klubu KO Jan Grabiec. Wspólna lista się oddala, bo ile można prosić… » więcej 2023-02-06, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-02-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-02-06 o godz. 22:00Ekstra… » więcej 2023-02-06, godz. 22:50 Grodzki: jeżeli Sejm odrzuci poprawki Senatu do ustawy o SN, bierze na siebie odpowiedzialność za perturbacje wokół… Jeżeli Sejm głosami większości odrzuci poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, bierze na siebie odpowiedzialność za ewentualne dalsze… » więcej 2023-02-06, godz. 22:50 Liga włoska - 21. kolejka Wyniki 21. kolejki włoskiej ekstraklasy piłkarskiej: poniedziałekVerona 1 - Cyril Ngonge 51 Lazio 1 - Pedro 45Monza 2 - Andrea Petagna 32, Matteo Pessina… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »