Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-10, 07:20 Autor: PAP

Śląskie/ Nowy przewodnik turystyczny "Śląskie bez barier"

Przewodnik turystyczny z propozycjami tras i szlaków turystycznych, opracowanymi pod kątem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami, wydała Śląska Organizacja Turystyczna. 68 propozycji zweryfikowano podczas wycieczek, także z turystami poruszającymi się na wózkach.

Jak akcentują przedstawiciele Śląskiej Organizacji Turystycznej, z umieszczonych w przewodniku pomysłów wycieczek po woj. śląskim mogą skorzystać wszyscy, dla których dostępność niektórych atrakcyjnych turystycznie miejsc może być ograniczona, nie tylko niepełnosprawni, ale też np. osoby starsze czy rodziny z małymi dziećmi w wózkach.


"+Śląskie bez barier+ to przewodnik inny, niż przewodniki turystyczne opracowywane dotychczas przez Śląską Organizację Turystyczną. Nie zawiera opisów dziejów i historii poszczególnych obiektów i atrakcji, a skupia się na opisaniu dostępności tych miejsc i ewentualnych ograniczeniach lub utrudnieniach w dostępie do nich" – wyjaśnia prezes Organizacji Adam Wawoczny.


W przewodniku znajduje się 68 propozycji wycieczek po woj. śląskim. Każda, poza informacjami o długości i czasie przebycia, jakie ciekawe obiekty turystyczne można znaleźć na trasie i dlaczego warto się tam wybrać, zawiera praktyczne wskazówki, np. gdzie można zaparkować lub czy da się dojechać komunikacją publiczną.


"Są tam również informacje np. o nawierzchni, poziomie trudności, czy trasa jest możliwa do przebycia samodzielnie, czy potrzebny będzie asystent dla osoby z niepełnosprawnością. To informacje, które są bardzo istotne dla turystów poruszających się na wózkach" – zaznaczyła dyrektor Śląskiej Organizacji Turystycznej Agnieszka Sikorska.


Autorem przewodnika jest Zbigniew Orłowski, prezes PTTK O/Mysłowice, wiceprzewodniczący Rady ds. Turystyki Osób Niepełnosprawnych zarządu głównego PTTK, mający wieloletnie doświadczenie w obsłudze ruchu turystycznego osób z niepełnosprawnościami. Autor zweryfikował swoje propozycje podczas wielokrotnych wycieczek, także z turystami poruszającymi się na wózkach.


Orłowski zawarł również w przewodniku wydarzenia i inicjatywy w woj. śląskim przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. "Śląskie bez barier" wieńczą rozdziały z poradami dotyczącymi aktywności ruchowej osób niepełnosprawnych, a także spis obiektów Szlaku Zabytku Techniki Woj. Śląskiego wraz z wykazem dostępności oraz udogodnień dla turystów z ograniczeniami ruchowymi.


Przewodnik wydano w wersji drukowanej w nakładzie 2 tys. egzemplarzy - jest dostępny w Śląskiej Organizacji Turystycznej. Został również umieszczony na oficjalnym portalu turystycznym woj. śląskiego pod adresem: www.slaskie.travel/article/1020295.


Śląska Organizacja Turystyczna powstała z inicjatywy m.in. Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego oraz izb turystyki: górnośląskiej i beskidzkiej. Zadaniem organizacji jest promocja województwa, jako regionu o zróżnicowanym krajobrazie przyrodniczym oraz bogactwie pomników historii i kultury.


Śląska Organizacja Turystyczna jest koordynatorem bądź współkoordynatorem serwisu: slaskie.travel wraz z serwisami regionalnymi, szlaków tematycznych: kulinarnego "Śląskie Smaki" (wraz z konkursem o tej nazwie), Orlich Gniazd (wraz ze świętem Juromanią), zabytków techniki (wraz ze świętem Industriadą) czy architektury drewnianej woj. śląskiego.


Organizacja proponuje m.in. tematyczne opracowania czy publikacje. Dwa lata temu powstał przewodnik po miejscach i możliwościach woj. śląskiego służących poprawie zdrowia "Śląskie. Po zdrowie". Uwzględnia on nie tylko szpitale specjalistyczne i ośrodki rehabilitacje, ale też zdrową kuchnię regionalną i atrakcje turystyczne.(PAP)


Autor: Mateusz Babak


mtb/ mir/


Kraj i świat

2023-01-29, godz. 16:50 Podkarpackie/IMGW ostrzega przed gołoledzią w części województwa IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla niektórych powiatów woj. Podkarpackiego przed opadami marznącej mżawki powodującej gołoledź. Ostrzeżenie… » więcej 2023-01-29, godz. 16:50 Klasyfikacja triumfatorów wielkoszlemowych turniejów tenisowych (dokumentacja) Serbski tenisista Novak Djokovic, dzięki niedzielnemu zwycięstwu w Australian Open, wywalczył 22. tytuł wielkoszlemowy i dogonił Hiszpana Rafaela Nadala… » więcej 2023-01-29, godz. 16:50 MŚ w bobslejach - wygrane Niemców w męskich dwójkach i jedynkach kobiet Niemiecki duet, Johannes Lochner i Georg Fleischhauer, zdobył złoty medal mistrzostw świata w bobslejowych dwójkach w szwajcarskim Sankt Moritz. W jedynkach… » więcej 2023-01-29, godz. 16:40 Podlaskie/ Mieszkańcy regionu ofiarami wypadku na trasie S8; wśród nich działacz PSL Ofiarami niedzielnego wypadku na trasie ekspresowej S8 Warszawa-Białystok, między Mężeninem a Jeżewem Starym, są mężczyźni w wieku 28-36 lat, mieszkańcy… » więcej 2023-01-29, godz. 16:40 Wielkopolskie/ Po wypadku dk 11 zablokowana między Chodzieżą a Obornikami Jedna osoba została ranna w zderzeniu dwóch aut, do którego doszło w niedzielne popołudnie w okolicach miejscowości Tarnowo (pow. obornicki, woj. wielkopolskie)… » więcej 2023-01-29, godz. 16:40 Emhoff w Gorlicach: to cenne wiedzieć, skąd się pochodzi To cenne wiedzieć, skąd się pochodzi - powiedział Douglas Emhoff, mąż wiceprezydent USA Kamali Harris, który w niedzielę odwiedził Gorlice (Małopolskie)… » więcej 2023-01-29, godz. 16:30 PŚ w biegach - Klaebo najlepszy na 20 km w Les Rousses Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegach narciarskich Norweg Johannes Hoesflot Klaebo wygrał rywalizację na 20 km techniką klasyczną w Les Rousses… » więcej 2023-01-29, godz. 16:30 Izrael/ Minister bezpieczeństwa wewnętrznego domaga się kary śmierci dla terrorystów Minister bezpieczeństwa wewnętrznego Izraela Itamar Ben Gwir zapowiedział w sobotę, że zaproponuje ustawę pozwalającą na stosowanie kary śmierci wobec… » więcej 2023-01-29, godz. 16:20 PŚ w skokach - Żyła szósty w Bad Mitterndorf, wygrał Granerud (krótka) Piotr Żyła zajął szóste miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata na mamuciej skoczni w austriackim Bad Mitterndorf. Zwyciężył lider PŚ Norweg Halvor… » więcej 2023-01-29, godz. 16:20 Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z portretem Mikołaja Kopernika Poczta Polska wprowadziła w niedzielę do obiegu znaczek pocztowy z podobizną Mikołaja Kopernika wykonaną na podstawie portretu znajdującego się w epitafium… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »