Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 13:40 Autor: PAP

Wielkopolskie/ Podpisano umowy na dofinansowanie 25 autobusów elektrycznych i wodorowych

Umowy na wsparcie zakupu 25 elektrycznych i wodorowych autobusów przez sześć wielkopolskich samorządów podpisano w piątek w Poznaniu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) dofinansował inwestycje łączną kwotą ponad 48 mln zł.

Inwestycje dofinansowane w ramach drugiej edycji programu „Zielony Transport Publiczny” otrzymały łączne wsparcie NFOŚiGW w wysokości 43,9 mln zł dotacji oraz 4,5 mln zł pożyczek.


Dofinansowanie pozwoli samorządom Gniezna, Piły, Wrześni, Kórnika, Swarzędza i Nowego Tomyśla na zakup łącznie 25 autobusów elektrycznych i wodorowych, a także wybudowanie odpowiedniej infrastruktury, np. stacji ładowania, oraz przeszkolenie pracowników do obsługi nowych pojazdów.


Największe wsparcie, w wysokości prawie 15,5 mln zł dotacji na zakup 10 autobusów elektrycznych otrzymało Gniezno. Samorząd Piły na kupno trzech autobusów wodorowych i dwóch elektrycznych otrzymał dotację w wysokości niemal 9,6 mln zł. Blisko 8 mln zł na zakup pięciu autobusów elektrycznych otrzymał Swarzędz, a Kórnik nabędzie trzy pojazdy o napędzie elektrycznym dzięki 4,8 mln zł dotacji i prawie 3,6 mln zł pożyczki.


Samorządy Nowego Tomyśla i Wrześni, które planują kupienie po jednym autobusie elektrycznym, otrzymają odpowiednio ponad 1,5 mln zł oraz 1,8 mln zł dotacji i niemal 1 mln zł pożyczki.


Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Sławomir Mazurek podkreślił, że program „Zielony Transport Publiczny” pozwala ograniczać emisję szkodliwych pyłów i poziomo hałasu. „W NFOŚiGW zależy nam bardzo, żeby te środki nie trafiały tylko do dużych miast, ale też do miast mniejszych, które także tego typu rozwiązania komunikacyjne chcą mieć, mają i rozwijają. To będziemy dalej wspierać” – powiedział.


Przyznał, że choć obecnie samorządy głównie inwestują w autobusy o napędzie elektrycznym, to coraz częściej chcą także kupić pojazdy wodorowe.


Prezydent Piły Piotr Głowski zaznaczył, że z samorządami warto współpracować. Dodał, że pilski samorząd kontynuuje inwestowanie w infrastrukturę do ładowania i pojazdy elektryczne, ale także rozpoczyna projekty związane z napędem wodorowym. „Przechodzimy na zupełnie inny poziom myślenia, działania, jeśli chodzi o komunikację długodystansową, tam, gdzie +elektryki+ po prostu sobie jeszcze dzisiaj nie radzą” – powiedział.


Samorządowiec zaznaczył, że Piła podpisała umowę intencyjną z PKN Orlen. „Jedna z pierwszych pięciu stacji (tankowania wodoru – PAP) w Polsce będzie wybudowana m.in. w Pile” – podkreślił.


Celem programu "Zielony Transport Publiczny" jest upowszechnianie zeroemisyjnej komunikacji miejskiej w Polsce. W marcu NFOŚiGW poinformował, że w ramach drugiej edycji programu 67 miast i gmin w Polsce chce kupić ponad 380 bezemisyjnych autobusów, na co otrzymają wsparcie w wysokości ponad 900 mln zł. (PAP)


autor: Szymon Kiepel


szk/ pad/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 07:50 Korea Płd./ Grzywna dla niemieckich koncernów motoryzacyjnych za manipulację emisjami Niemieckie koncerny motoryzacyjne Mercedes-Benz, BMW, Volkswagen i Audi zmówiły się w celu manipulowania danymi o emisjach zanieczyszczeń przez pojazdy z silnikami… » więcej 2023-02-09, godz. 07:50 Radni zadecydują o cenach biletów długookresowych dla mieszkańców okolic Warszawy Na czwartkowej sesji warszawscy radni zadecydują, czy mieszkańcy podwarszawskich gmin - posiadacze Biletów Metropolitalnych będą płacić za bilety długookresowe… » więcej 2023-02-09, godz. 07:40 Aleś Zarembiuk: decyzja ws. Andrzeja Poczobuta to kolejny barbarzyński wyrok To kolejny barbarzyński wyrok - powiedział PAP prezes Fundacji Białoruski Dom w Warszawie Aleś Zarembiuk komentując skazanie Andrzeja Poczobuta przez sąd… » więcej 2023-02-09, godz. 07:40 MŚ 2030 - Grecja potwierdziła, że może być współgospodarzem turnieju Wiceminister sportu i kultury Lefteris Avgenakis potwierdził, że grecki rząd prowadzi rozmowy z władzami Egiptu i Arabii Saudyjskiej w sprawie możliwości… » więcej 2023-02-09, godz. 07:40 Francja/ Prezydenci Macron i Zełenski udadzą się razem na szczyt UE w Brukseli Prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski, polecą wspólnie w czwartek rano z Paryża do Brukseli, by wziąć udział w nadzwyczajnym… » więcej 2023-02-09, godz. 07:30 Europoseł Czarnecki: część państw członkowskich omija sankcje UE wobec Rosji; przykładem są Niemcy Część państw członkowskich nie respektuje sankcji UE wobec Rosji. Przykładem są Niemcy, które omijają sankcje przyjmując pewne produkty ewidentnie rosyjskie… » więcej 2023-02-09, godz. 07:30 Zachodniopomorskie/ Wznowiono ruch pociągów na linii Szczecin-Daleszewo Skończyły się utrudnienia na linii Szczecin-Daleszewo, gdzie w środę po południu doszło do wykolejenia sześciu próżnych wagonów pociągu towarowego… » więcej 2023-02-09, godz. 07:20 MON: polscy medycy wojskowi są w Turcji Wojskowi medycy z Polski są w Turcji, gdzie będą udzielać pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi - poinformował w czwartek rano na Twitterze resort obrony… » więcej 2023-02-09, godz. 07:20 Małopolskie/ Rozpoczyna się 51. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej W Bukowinie Tatrzańskiej w czwartek rozpoczyna się 51. Góralski Karnawał. Podczas imprezy grupy kolędnicze z całej Polski będą rywalizowały o główne… » więcej 2023-02-09, godz. 07:20 Rzecznik AU: pierwsze 18 HIMARSów będzie na amerykańskich podwoziach, następne będą na podwoziach Jelcz Pierwsze18 wyrzutni HIMARS będzie osadzone na amerykańskich podwoziach, następne będą na polskich podwoziach Jelcz - powiedział PAP rzecznik Agencji Uzbrojenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »