Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-09, 13:20 Autor: PAP

Śląskie/ PLK zakończyły część remontu w Dąbrowie Górniczej

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe zakończyła część prac ws. przebudowy głównej linii kolejowej w Dąbrowie Górniczej. Od niedzieli dostępne będą oba tory między Dąbrową Górniczą a Dąbrową Górniczą Ząbkowicami, a na przystanku w dzielnicy Gołonóg - drugi nowy peron.

Dąbrowa Górnicza to najbardziej wysunięty na północny wschód duży ośrodek Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Kilka lat temu miejscowy samorząd rozpoczął program „Promowanie zielonej mobilności...”, zakładający ofertę komunikacji zbiorowej konkurencyjną dla transportu indywidualnego.


Miasto nawiązało współpracę w sprawie jego założeń i realizacji z zarządcą kolejowej infrastruktury, spółką PKP Polskie Linie Kolejowe. Kluczowym założeniem „Promowania zielonej mobilności...” stała się poprawa dostępności do dąbrowskich dworców kolejowych: w centrum i dzielnicach Gołonóg oraz Ząbkowice. Następnie PLK i miasto w uzgodnieniu przygotowały projekty.


Przy głównym dworcu i przy przystanku Gołonóg powstają dwa centra przesiadkowe - z parkingami typu Park & Ride oraz dla rowerów. Powstają nowe przejścia podziemne, a przejazdy kolejowo-drogowe zastępowane są wiaduktami. Jednocześnie PLK przebudowują infrastrukturę peronowo-stacyjną i modernizuje na terenie miasta fragment linii Katowice – Zawiercie – Częstochowa.


Jak wynika z piątkowej informacji Katarzyny Głowackiej z zespołu prasowego PLK, zakończyły się już prace torowe i sieciowe między Dąbrową Górniczą a Dąbrową Górniczą Ząbkowicami. Od niedzieli 11 grudnia, wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu na kolei, pociągi pojadą po dwóch nowych torach, co oznacza zwiększenie przepustowości linii.


Podróżni skorzystają też z obu nowych peronów w Dąbrowie Górniczej Gołonogu. Zapewniono czytelne oznakowanie i tablice informacyjne, oświetlenie, wiaty i ławki. Dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się przewidziano dojścia.


„Obok przystanku Gołonóg nowy wiadukt kolejowy zastąpi skrzyżowanie w poziomie szyn. Pod wiaduktem będzie droga, ścieżka rowerowa i chodnik – te prace realizowane są z miastem. Zakończenie tego etapu prac planowane jest w II kw. 2023 r. Do tego czasu czynny będzie przejazd w poziomie szyn, który zapewnia też dojście do peronów” – uściśliła Głowacka.


Przypomniała, że zadanie w Dąbrowie Górniczej spółka prowadzi z lokalnym samorządem w projekcie „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. Wartość inwestycji to ok. 55 mln zł netto, a termin - połowa 2023 r. Udział PLK wynosi ponad 26 mln zł netto. Projekt ubiega się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Jednym z pierwszych zadań „Promowania zielonej mobilności...” dąbrowskiego samorządu była budowa przejścia podziemnego pod stacją Ząbkowice, które w 2019 r. zastąpiło wcześniejszą kładkę nad torami. Wykonana przez PLK, współfinansowana przez miasto inwestycja prowadzi sprzed dworca na perony stacji Ząbkowice, ale też łączy dwie części dzielnicy. W 2019 r. obok dworca w Ząbkowicach oddano przebudowany układ komunikacyjny z niewielkim węzłem przesiadkowym.


Poza budową centrów przesiadkowych przy dworcach kolejowych, miejski program obejmuje m.in. trwającą budowę dróg rowerowych i częściową przebudowę infrastruktury drogowej w ciągu głównych ulic: Sobieskiego, Królowej Jadwigi, Piłsudskiego, równolegle z inwestycją spółki Tramwaje Śląskie.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ pad/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 07:20 MON: polscy medycy wojskowi są w Turcji Wojskowi medycy z Polski są w Turcji, gdzie będą udzielać pomocy poszkodowanym w trzęsieniu ziemi - poinformował w czwartek rano na Twitterze resort obrony… » więcej 2023-02-09, godz. 07:20 Małopolskie/ Rozpoczyna się 51. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej W Bukowinie Tatrzańskiej w czwartek rozpoczyna się 51. Góralski Karnawał. Podczas imprezy grupy kolędnicze z całej Polski będą rywalizowały o główne… » więcej 2023-02-09, godz. 07:20 Rzecznik AU: pierwsze 18 HIMARSów będzie na amerykańskich podwoziach, następne będą na podwoziach Jelcz Pierwsze18 wyrzutni HIMARS będzie osadzone na amerykańskich podwoziach, następne będą na polskich podwoziach Jelcz - powiedział PAP rzecznik Agencji Uzbrojenia… » więcej 2023-02-09, godz. 07:10 Branża recyklingu: możemy mierzyć się z najtrudniejszym rokiem w historii Branżę recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce czeka najtrudniejszy rok w jej historii; załamanie cen recyklatów w połowie 2022 roku, wysokie ceny energii… » więcej 2023-02-09, godz. 07:10 W przesyłce z Ukrainy KAS znalazła monety z okresu panowania króla Jana II Kazimierza Wazy Funkcjonariusze lubelskiej KAS w przesyłce z Ukrainy znaleźli 51 miedzianych monet z okresu panowania króla Jana II Kazimierza Wazy - poinformowała rzeczniczka… » więcej 2023-02-09, godz. 07:10 Europoseł Halicki: 10. pakiet sankcji UE wobec Rosji będzie dowodem na to, że Zachód jest zjednoczony i Putin tej wojny… Nie mam wątpliwości, że dziesiąty pakiet sankcji UE wobec Rosji zostanie przyjęty i będzie kolejnym ostrzeżeniem i dowodem na to, że świat zachodni jest… » więcej 2023-02-09, godz. 07:10 Kosiniak-Kamysz dla "Rz": Jednej listy opozycji nie będzie Zachęcam PO i Lewicę, do stworzenia katalogu spraw do załatwienia - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, w rozmowie z czwartkową 'Rzeczpos… » więcej 2023-02-09, godz. 07:00 Formuła 1 - Grand Prix Las Vegas do 2032 roku Komisja statutowa hrabstwa Clark, w którym znajduje się Las Vegas jednogłośnie podjęła decyzję o organizacji wyścigu Formuły 1 do 2032 roku. Pierwszy… » więcej 2023-02-09, godz. 07:00 Dzisiaj w Brukseli nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej z udziałem prezydenta Ukrainy W czwartek w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów UE będą rozmawiać o agresji Rosji na… » więcej 2023-02-09, godz. 07:00 Kukiz: przyjęcie ustawy o referendach lokalnych będzie przedostatnim punktem realizacji naszej umowy z PiS Przyjęcie ustawy o referendach lokalnych będzie przedostatnim punktem realizacji naszej umowy z Prawem i Sprawiedliwością. Czekamy jeszcze na przyjęcie ustawy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »