Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 13:50 Autor: PAP

Uliczny hałas sprawia, że ptaki robią się bardziej agresywne

Hałas emitowany przez samochody jest uciążliwy nie tylko dla ludzi, doprowadza do szału także ptaki. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego wspólnie przez brytyjskich i tureckich ornitologów. Naukowcy miesiącami obserwowali rudziki i zauważyli, że pod wpływem ulicznego hałasu ptaki te zmieniają swój śpiew i zachowanie. Aby zdystansować rywali, stają się bardziej agresywne.

Rudziki to pospolite maleńkie ptaszki, które swą nazwę zawdzięczają rudej plamie na piersi. Mimo skromnej postury są bardzo ambitne i nieustępliwe w walce terytorium. Ich podstawowym orężem w tej walce jest śpiew, którym sygnalizują potencjalnym rywalom, że to miejsce jest już zajęte. Gdy mimo to nieproszony gość się nie oddali, rudzik puszy się i kołysze z boku na bok, groźnie demonstrując jaskrawe pomarańczowe pióra. Jeśli i to nie poskutkuje, rusza do ataku.


Już wcześniej zauważono, że rudziki żyjące w miastach są bardziej agresywne niż ich kuzyni ze wsi. Naukowcy nie potrafili jednak wyjaśnić przyczyn tego zjawiska. Najnowsze badanie opublikowane w magazynie “Behavioural Ecology and Socjobiology” sugeruje, że wpływ na to zachowanie ma uliczny hałas. Jego autorami są naukowcy z Anglia Ruskin University w Wielkiej Brytanii i Koç University w Turcji. Ich eksperyment był bardzo prosty - umieścili oni plastikowy model ptaka na terytorium żywego rudzika w dwóch lokalizacjach: miejskim parku w Stambule położonym przy ruchliwej ulicy oraz w cichej, zalesionej okolicy na obrzeżach miasta.


Plastikowy model intruza odtwarzał nagrania śpiewu rudzika, a z oddzielnego, umieszczonego w pobliżu głośnika naukowcy emitowali dzwięki hałasu ulicznego. "Odkryliśmy, że otoczeniu, które zwykle jest ciche, hałas uliczny powoduje, że rudziki stają się bardziej agresywne fizycznie, na przykład bardziej zbliżają się do rywala" – mówi dr Çaglar Akçay, wykładowca w Anglia Ruskin University i główny autor badania. Ale kiedy nagrania hałasu odtwarzano ptakom żyjącym w centrum miasta, nie wykazywały zwiększonej agresji, a jedynie mniej śpiewały. Naukowcy sugerują, że być może nauczyły się przeczekiwać chwilowy wzrost natężenia dźwięku.


Dr Akçay i jego zespół przypuszczają, że przyczyną wzrostu agresji jest to, że hałas uliczny zakłóca naturalną komunikację rudzików, jaką jest śpiew. "Przewlekle wysoki poziom hałasu, który występuje w dzień i w nocy w siedliskach miejskich, pochodzący na przykład z ruchu ulicznego lub sprzętu budowlanego, może trwale zakłócać skuteczną transmisję sygnałów akustycznych i prawdopodobnie jest głównym powodem, dla którego rudziki w mieście są zazwyczaj bardziej agresywne niż na wsi – mówi badacz. Zdaniem dr. Akçay’ego wyższy poziom agresji prawdopodobnie utrudnia życie ptakom. Jedna z hipotez mówi, że urządzanie bardziej spektakularnych demonstracji siły wobec rywali może powodować, że ptaki - skupione na konkurencie - są bardziej podatne na ataki drapieżników. "Mogą nie zauważyć drapieżnika, albo nie być w stanie odlecieć lub uciec wystarczająco szybko" – tłumaczy badacz. (PAP Life)


agf/ gra/


Kraj i świat

2023-01-27, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w piątek nadal duże zachmurzenie, możliwe słabe opady marznącej mżawki Piątek będzie kolejnym dniem z dużym zachmurzeniem. Jak powiedziała PAP synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Dorota Pacocha, więcej przejaśnień… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 „Jesteś księdzem, więc musisz być wrogiem” – 70 lat od procesu kurii krakowskiej 70 lat temu, 27 stycznia 1953 r., komunistyczni sędziowie wydali wyrok w procesie pokazowym duchownych kurii krakowskiej. Zapadły wyroki śmierci, dożywocia… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas… » więcej 2023-01-27, godz. 06:20 USA/ W ostatnim dwudziestoleciu liczba diagnoz autyzmu wzrosła aż o 500 procent Liczba udokumentowanych przypadków zaburzeń ze spektrum autyzmu w niektórych stanach USA wzrosła w ostatnim 20-leciu aż o 500 proc. Najwięcej nowych przypadków… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Lampy UV do paznokci uszkadzają DNA i powodują mutacje Urządzenia UV do suszenia i utwardzania lakieru do paznokci mogą stanowić większy problem dla zdrowia publicznego niż sądzono dotychczas. Naukowcy z Uniwersytetu… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Obowiązkowe testy dla starszych kierowców pomagają zapobiegać wypadkom drogowym Liczba kolizji z udziałem pojazdów silnikowych znacząco spadła po tym, jak Japonia wprowadziła obowiązkowe testy przesiewowe funkcji poznawczych dla starszych… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 COVID-19 u ciężarnych kobiet może uszkadzać łożysko i zagrozić płodowi Łożysko u ciężarnych kobiet, które przeszły COVID-19 podczas ciąży może podlegać uszkodzeniom, co zagraża prawidłowemu rozwojowi płodu - wynika z… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Oborniki/ Las w goglach VR - multimedialne centrum edukacji leśnej Z pomocą wirtualnej rzeczywistości możemy m.in. własnoręcznie posadzić drzewa, zasiąść w kabinie harwestera czy sprawdzić, jak drzewa pobierają wodę… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Szwedzki komputer kwantowy trafi do biznesu Powstanie kopia kwantowego komputera działającego na Uniwersytecie Technicznym Chalmersa, która umożliwi przedsiębiorstwom, a także innym naukowcom dostęp… » więcej 2023-01-27, godz. 06:10 Prof. Brygida Kwiatkowska: wkrótce konsultacje ws. pilotażu programu opieki nad pacjentami z wczesnym zapaleniem sta… Być może już w przyszłym tygodniu będą ogłoszone konsultacje ws. pilotażu programu kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów - poinformowała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »