Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 12:40 Autor: PAP

Wicepremier Kowalczyk: z Polski wyeksportowano ponad 6mln ton zbóż, w tym ponad 2mln ton z Ukrainy

Od rozpoczęcia wojny z Polski zostało wyeksportowanych ponad 6 mln ton zbóż, w tym ponad 2 mln ton zbóż z Ukrainy - powiedział w czwartek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas II Posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP w Lublinie.

"Od rozpoczęcia wojny do Polski sprowadzono z Ukrainy ponad 2 mln ton zbóż, z Polski zostało wyeksportowanych ponad 6 mln ton zbóż, a więc wielokrotnie więcej" - powiedział wicepremier Kowalczyk, dodając, że część wyeksportowanego zboża pochodzi z Ukrainy i Polski.


Szef MRiRW wskazał, że wyzwaniem jest skuteczna pomoc w transporcie zbóż z Ukrainy.


"Czujemy potrzebę, aby Ukrainie pomagać w wywozie zboża, ale też rozumiemy i widzimy różne niebezpieczeństwa związane m.in. z niekontrolowanym przepływem zbóż. Stąd m.in. od ostatniego poniedziałku decyzja o absolutnej kontroli wszystkich transportów zbóż, bo niestety zaczęły się pojawiać pojedyncze, śladowe ilości, ale mogące się rozwijać w masowy przewóz, zboża tzw. technicznego, które na polskim rynku nie powinno się pojawiać" - powiedział.


Kowalczyk dodał, że wzmożone kontrole na granicy wprowadzono, żeby skutecznie pomagać Ukrainie w eksporcie, ale jednocześnie nie dopuszczać do zaburzeń na polskim rynku.


Odpowiadając na pytania mediów w przerwie konwentu, wicepremier stwierdził, że Polska jest bezpieczna żywnościowo i ma dużą nadwyżkę eksportu żywności.


Mówiąc o tzw. zbożu technicznym, minister przyznał, że pojawiły się próby sprowadzania zboża do Polski z pominięciem kontroli granicznych, dlatego od poniedziałku każde zboże wjeżdżające do Polski podlega kontroli, a Krajowa Administracja Skarbowa sprawdza, do jakich celów sprowadzone zboże techniczne jest wykorzystywane.


"Jeśli ktoś wykorzystał zboże techniczne do celów innych niż na to było przeznaczone, to jest to karalne. Trwają postępowania" - powiedział dziennikarzom.


Zapytany o ilość zboża technicznego sprowadzonego do Polski, Kowalczyk wskazał, że może to być ok. kilkuset ton.


Podczas konwentu przypomniał, że w maju br. Komisja Europejska mówiła o utworzeniu korytarzy solidarnościowych dla transportu zboża z Ukrainy, ale nie przerodziło się to w wymierną pomoc (m.in. poprzez dostarczenie kontenerów, wagonów), o którą apelował rząd.


"Nadal jest zapotrzebowanie na zboże, produkty społeczne w krajach, do których zboże nie dociera" – powiedział wicepremier, dodając, że zapotrzebowanie zgłaszają kraje Afryki Północnej. "Niestety Polska nie jest w stanie zabezpieczyć tych ilości, które były eksportowane z Ukrainy" – dodał.


Jak stwierdził, w rozwój portów i nabrzeży przeładunkowych zbóż będzie angażowała się Krajowa Grupa Spożywcza (KGS).


Minister rolnictwa poinformował, że Polska produkuje dużo więcej żywności niż jej konsumuje i w ubiegłym roku eksport żywności wyniósł prawie 40 mld euro. "To bardzo istotny wkład w gospodarkę i bilans płatniczy Polski" - wskazał.


Mówiąc o sytuacji rolników, wskazał, że problemem jest wzmożony napływ kukurydzy i podaż kukurydzy mokrej. Jak wyjaśnił, kukurydza mokra wymaga suszenia, ceny źródeł energii są wysokie, co powoduje pewne zakłócenia na rynku. "Mam nadzieję, że one są chwilowe, będą już regulowane i już to się stabilizuje" – powiedział.


Jak podał, wielkim wyzwaniem dla samorządów i rządu jest stabilizacja wielu innych rynków, zapewnienie odpowiednich dochodów dla rolników.


Mówiąc o afrykańskim pomorze świń (ASF), szef MRiRW poinformował, że ilość ognisk choroby spadł z ponad 120 w ub.r. do 14 w br. "Widać bardzo wyraźnie, że następuje oswajanie się z tą chorobą. Skuteczne plany bioasekuracji spowodowały ograniczenia, co nie znaczy, że nie powinniśmy pozostać nadal czujni" – zaznaczył.


Konwent Marszałków Województw RP został powołany w 1999 r. wraz z powstaniem samorządów szczebla wojewódzkiego. Jest ciałem opiniodawczo-doradczym Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej, reprezentującym interesy wszystkich 16 polskich województw. Od 1 lipca do 31 grudnia br. przewodnictwo w Konwencie Marszałków sprawuje województwo lubelskie. I posiedzenie Konwentu Marszałków odbyło się 20-21 września w Kazimierzu Dolnym. Po drugim posiedzeniu marszałek województwa lubelskiego przekazał przewodnictwo w konwencie wicemarszałkowi województwa wielkopolskiego Krzysztofowi Grabowskiemu.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ mk/


Kraj i świat

2024-05-09, godz. 11:20 MF: w I kw. br. ponad 1,1 mln wizyt dzięki usłudze „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” W pierwszym kwartale 2024 r. podatnicy w całym kraju umówili przez usługę „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” ponad 1,1 mln wizyt - poinformowało w… » więcej 2024-05-09, godz. 11:20 Żużlowa GP - w sobotę o przełamanie klątwy Stadionu Narodowego (zapowiedź) W sobotę po raz ósmy w Warszawie najlepsi żużlowcy globu będą walczyć o punkty mistrzostw świata. Mimo dominacji polskiego speedwaya w ostatnich latach… » więcej 2024-05-09, godz. 11:20 Senat poparł wraz z poprawkami nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którą wszyscy sędziowie w Polsce, a nie Sejm, będą wybierać 15 członków-sędziów… » więcej 2024-05-09, godz. 11:10 Liga NBA - Serb Jokic po raz trzeci wybrany MVP sezonu zasadniczego Serb Nikola Jokic z Denver Nuggets został wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem (MVP) sezonu zasadniczego koszykarskiej ligi NBA. To trzecie takie wyróżnienie… » więcej 2024-05-09, godz. 11:10 Unikatowe luksusowe SPA ostatniego łańcuckiego ordynata można zwiedzić za złotówkę SPA ostatniego łańcuckiego ordynata, czyli historyczne łaźnie odbudowane w piwnicach Muzeum-Zamku w Łańcucie, dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich… » więcej 2024-05-09, godz. 11:10 Senat nie wniósł poprawek do noweli w sprawie dodatków dla pracowników opieki społecznej Senat nie wniósł w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy, która umożliwi rządowi przyjmowanie programów zakładających wypłatę dodatku w wysokości… » więcej 2024-05-09, godz. 11:10 Węgry/ Media: "bitwa na flagi" podczas wizyty Xi Jinpinga w Budapeszcie Do „chińsko-tybetańskiej bitwy na flagi” doszło w Budapeszcie w związku z rozpoczętą w środę trzydniową oficjalną wizytą przywódcy Chin Xi Jinpinga… » więcej 2024-05-09, godz. 11:10 Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji ws. dodatków dla zawodowych rodzin zastępczych Senat nie wniósł w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy, która umożliwi wypłatę dodatków do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych… » więcej 2024-05-09, godz. 11:00 "O chorobach głowy i smutku duszy" - nowa wystawa w Szpitalu św. Ducha we Fromborku Od piątku w Szpitalu św. Ducha we Fromborku będzie można oglądać wystawę poświęconą szaleństwu i osobom nim dotkniętym - 'De morbis capitis et tristitia… » więcej 2024-05-09, godz. 11:00 Sejm/ Ejchart: ustawa o resocjalizacji nieletnich pogłębiła instytucjonalne problemy Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich z września 2022 r. nie tylko nie poprawiła systemu, ale pogłębiła instytucjonalne problemy - powiedziała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »