Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 11:40 Autor: PAP

S. Tyszka (Konfederacja): nie wstąpiłem do Nowej Nadziei w zamian za "jedynkę" na liście

Nie wstąpiłem do Nowej Nadziei w zamian za "jedynkę" na liście wyborczej; o tym, kto znajdzie się na listach wyborczych zdecydują styczniowe prawybory - oświadczył w czwartek w Studiu PAP poseł Konfederacji Stanisław Tyszka.

Stanisław Tyszka w listopadzie opuścił koło Kukiz'15 i przystąpił do współtworzącej Konfederację partii KORWiN (teraz Nowa Nadzieja).


W czwartek Tyszka w rozmowie z PAP.PL został zapytany, czy po odejściu z koła Kukiz'15 przedstawiciele Nowej Nadziei proponowali mu pierwsze miejsce na liście wyborczej w zamian za wstąpienie do tej partii.


"Nie, jeżeli chodzi o Nową Nadzieję, partię Sławomira Mentzena, to tam jest bardzo ciekawy pomysł, zresztą spójny z tym co było dla nas zawsze ważne w Kukiz'15, czyli odbędą się prawybory w styczniu" - zapowiedział poseł.


Na pytanie, czy proponowanie miejsca na liście w zamian za przystąpienie do danej partii jest częstym zjawiskiem w polityce odpowiedział twierdząco. "Ja miałem oferty z różnych środowisk politycznych, różnych partii" - dodał Tyszka.


"Wybrałem propozycję pana prezesa Sławomira Mentzena przyłączenia się do Nowej Nadziei i Konfederacji, bo postrzegam ich w tym momencie jako jedyne ideowe środowisko na polskiej scenie politycznej" - oświadczył.


Dopytywany jak wyglądają jego kontakty z Pawłem Kukizem od kiedy odpuścił szeregi Kukiz'15, odpowiedział, że pożegnali się oni "w sposób bardzo sympatyczny". Na uwagę, że nie zabrakło przy tym "uszczypliwości" z obu stron, stwierdził: "delikatnych, jak na to co dzieje się w polskiej polityce, nie ma o czym mówić".


"Rozumiem do pewnego stopnia grę (polityczną), którą Paweł Kukiz starał się prowadzić, natomiast moim zdaniem niestety przegrał z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Tych postulatów Kukiz'15 nie udało się zrealizować" - powiedział Tyszka. Jak dodał, ma na myśli m.in. wprowadzenie instytucji sędziów pokoju.


Tyszka ocenił, że jedną z niewielu rzeczy, które Kukizowi udało się "wynegocjować z PiS-em" była tzw. ustawa antykorupcyjna.


Stanisław Tyszka w kadencji 2015-2019 był wicemarszałkiem Sejmu. W 2019 roku do parlamentu dostał się z listy PSL, z którym formacja Pawła Kukiza zawarła przedwyborcze porozumienie. Do czasu zakończenia współpracy z ludowcami był szefem sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej.


Poseł w listopadzie opuścił koło Kukiz'15, a następnie poinformował, że dołącza do współtworzącej Konfederację partii KORWiN (teraz Nowa Nadzieja), a robi to na zaproszenie jej szefa Sławomira Mentzena.


Cała rozmowa pod adresami https://www.pap.pl/aktualnosci/news,1501716,gosc-studia-pap-stanislaw-tyszka-konfederacja-nowa-nadzieja.html oraz www.wideo.pap.pl/videos/65547. (PAP)


Autor: Adrian Kowarzyk


amk/ par/


Kraj i świat

2023-01-30, godz. 06:50 Tomasz Grodzki dla DGP: Jedna lista nie oznacza jednego programu Jeśli rozmowy koalicyjne zakończą się fiaskiem, Platforma prawdopodobnie weźmie na siebie ciężar indywidualnego zwycięstwa. Chociaż wolelibyśmy pójść… » więcej 2023-01-30, godz. 06:50 Bielski teatr lalek Banialuka wystawi „Ślub” Witolda Gombrowicza Próby do sztuki „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Biziuk rozpoczął bielski teatr lalek Banialuka - podał impresariat sceny. Premierę zaplanowano… » więcej 2023-01-30, godz. 06:50 "Rz": Dłuższa praca albo bieda Wiek emerytalny musi być równy dla obu płci i wyższy niż dziś - uważa większość ekonomistów pisze w poniedziałkowym wydaniu 'Rzeczpospolita'. » więcej 2023-01-30, godz. 06:30 McEnroe, Agassi, Chang i Roddick zagrają w pickleball o milion dolarów Byłe gwiazdy światowego tenisa John McEnroe, Andre Agassi, Michael Chang i Andy Roddick zmieniają dyscyplinę i zagrają w turnieju na Florydzie w pickleball… » więcej 2023-01-30, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: początek tygodnia wietrzny; może być ślisko W poniedziałek będzie pochmurno i wietrznie. Możliwe są mieszane opady śniegu, deszczu ze śniegiem i mżawki. Jak powiedział PAP Michał Folwarski, synoptyk… » więcej 2023-01-30, godz. 06:20 Ekspert: wyniki leczenia ECMO u pacjentów z COVID-19 były dwa-trzy razy gorsze, niż przy grypie Wyniki leczenia ECMO u pacjentów z COVID-19 były dwa-trzy razy gorsze, niż przy grypie. Okazało się, że śmiertelność wynosiła 70-80 proc. - powiedział… » więcej 2023-01-30, godz. 06:00 Naukowcy z UPP potwierdzają lecznicze właściwości soku z ziemniaka Sok z ziemniaka może się stać lekiem selektywnie działającym na różnego typu nowotwory - i posłużyć pacjentom, którzy z powodów zdrowotnych muszą… » więcej 2023-01-30, godz. 06:00 Wewnętrzne jądro Ziemi mogło się zatrzymać Zespół naukowców z Pekinu na podstawie badań sejsmicznych twierdzi, że wewnętrzne ziemskie jądro się zatrzymało, a być może nawet zaczyna obracać się… » więcej 2023-01-30, godz. 05:50 Prognoza pogody na 30 i 31 stycznia Jak informuje IMGW, zachodnia oraz południowa Europa jest w zasięgu klina wyżu znad Atlantyku. Nad pozostałym obszarem kontynentu pogodę kształtuje rozległy… » więcej 2023-01-30, godz. 05:40 USA/ Nowojorczycy od pół wieku nie czekali tak długo na śnieg jak obecnie Nowojorczycy nie widzieli już w mieście śniegu od 326 dni. Ostatni raz był 9 marca ubiegłego roku. Tak długo nie musieli czekać na śnieg od 50 lat. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »