Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 11:20 Autor: PAP

Szczecin/ Prof. Miłosz Parczewski mianowany na stanowisko prezesa Europejskiego Towarzystwa Klinicznego AIDS

Kierujący oddziałem obserwacyjno-zakaźnym w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie prof. Miłosz Parczewski został wybrany na przyszłego prezesa Europejskiego Towarzystwa Klinicznego AIDS. Funkcję obejmie w 2025 r., od 2023 r. będzie wiceprezesem towarzystwa.

"Prezes elekt jest naczelnym lekarzem ds. COVID w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie chorób zakaźnych w Zachodniopomorskiem i prezesem Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS. Od przyszłego roku profesor będzie także prezesem największej klinicznej europejskiej organizacji non profit zajmującej się tematyką HIV/AIDS – tak zdecydowali jej członkowie" – przekazał w czwartek rzecznik szpitala wojewódzkiego w Szczecinie Tomasz Owsik-Kozłowski.


Jak podkreślił cytowany w komunikacie prof. Parczewski, wybór naukowców skupionych w European Aids Clinical Society (EACS) jest dla niego "ogromnym wyróżnieniem, zaszczytem, ale – przede wszystkim – wyjątkową odpowiedzialnością".


"Dziękuję za zaufanie. Co prawda jeszcze formalnie nie objąłem funkcji, ale już teraz mogę powiedzieć, że zawsze w centrum mojej pracy, także w EACS, będą pacjenci i ich dobro. Wraz ze współpracownikami dołożymy starań, by wciąż pogłębiać swoją wiedzę na temat wirusa i propagować ją w Europie i na świecie. Wiedza i świadomość są tym, co najskuteczniej chroni przed zakażeniem" – zaznaczył lekarz.


Prof. Miłosz Parczewski tytuł profesorski uzyskał 2016 r., stając się tym samym jednym z najmłodszych profesorów medycyny w Polsce. Na co dzień pracuje w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie, w którym kieruje oddziałem obserwacyjno-zakaźnym, chorób tropikalnych i nabytych niedoborów immunologicznych. Kieruje także katedrą chorób zakaźnych i nabytych niedoborów immunologicznych na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. W szpitalu wojewódzkim pełni również funkcję naczelnego lekarza ds. covid. Pracuje także z pacjentami na oddziale, w poradniach chorób zakaźnych i nabytych niedoborów immunologicznych.


Założona w 1991 r. European Aids Clinical Society z siedzibą w Brukseli to organizacja non-profit. Jej zadaniem jest promowanie wysokiej jakości opieki, badań i edukacji w zakresie HIV/AIDS. Jej obecnym prezesem jest prof. Sanjay Bhagani pracujący na co dzień w Londynie. W latach 2023–2024 funkcję tę obejmie prof. Estaban Martínez z Barcelony.(PAP)


Autorka: Elżbieta Bielecka


emb/ joz/


Kraj i świat

2024-04-27, godz. 06:20 Iga Świątek wkroczyła w świat gier wideo Iga Świątek zdążyła już przyzwyczaić kibiców do swojego wizerunku na pierwszych stronach sportowych i lifestyleowych pism. Teraz zaliczyła swój okładkowy… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 Rektor Uniwersytetu Śląskiego: chcemy uruchomić "Naukowy Program dla Śląska" (wywiad) Zamierzamy jesienią uruchomić „Naukowy Program dla Śląska”, czyli fundusz na badania w kluczowych dla regionu obszarach. Jego celem będzie wskazywanie… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 W sobotę XV Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w piłce nożnej; wśród gości m.in. Władysław Żmuda, Radosław… W turnieju weźmie udział blisko 400 młodych piłkarek i piłkarzy. Zawodnikom grającym na stadionie OSiR Bemowo w Warszawie kibicować będą byli reprezentanci… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 20 lat w UE/ Ekspert: Polacy po 20 latach członkostwa - bardziej eurorealiści niż euoroentuzjaści Po 20 latach obecności w UE, Polacy to bardziej eurorealiści niż euroentuzjaści; widzą zalety Unii, korzyści dla siebie z bycia w tej wspólnocie, ale też… » więcej 2024-04-27, godz. 06:20 20 lat Polski w UE/ Olbrycht: następne rozszerzenie Unii zupełnie ją zmieni (wywiad) Na ten moment nie wiadomo, które z państw wejdzie w szeregi UE jako dwudzieste ósme; wiadomo jednak, że to kolejne poszerzenie zupełnie zmieni Wspólnotę… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Sztuczna inteligencja może usprawnić diagnostykę rzadkich chorób genetycznych Dzięki systemowi uczenia maszynowego o nazwie AI-MARRVEL (AIM) genetycy będą mogli szybciej i łatwiej diagnozować choroby genetyczne spowodowane przez mutację… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Prognoza pogody na 27 i 28 kwietnia Jak informuje IMGW, Polska znajduje się w obszarze nieco podwyższonego ciśnienia, jedynie na północnym zachodzie kraju zaznaczy się wpływ rozległego układu… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Margaret: Bez siniaków nie ma cekinów (wywiad) „Miałam taki moment, że mogłam się przewrócić. (…) Wszyscy naokoło mówili, że zwariowałam, że się staczam, odbiło jej. A Piotrek był jedyną… » więcej 2024-04-27, godz. 06:10 Kolumbia/ Armia zabiła 15 byłych partyzantów FARC i przejęła ponad 800 ładunków wybuchowych Siły zbrojne Kolumbii zabiły 15 byłych partyzantów z lewicowej organizacji bojowej, tzw. Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC) - poinformował w piątek… » więcej 2024-04-27, godz. 05:50 Wiadomo, dlaczego naśladujące zwierzęta roboty są wolniejsze od zwierząt Kiedy porówna się różne części zwierzęcia i robota, maszyna wypada często dużo lepiej pod względem wytrzymałości, siły czy prędkości. Zwierzęta… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »