Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-08, 10:50 Autor: PAP

UE/ Ambasador Sadoś: spodziewamy się przyjęcia kolejnego pakietu sankcji UE wobec Rosji w piątek (opis)

W piątek spodziewamy się przyjęcia kolejnego pakietu sankcji Unii Europejskiej przeciwko Rosji za agresję na Ukrainę - powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Dodał, że pakiet zawiera szereg propozycji przedstawionych przez Polskę wspieraną przez Estonię, Litwę i Łotwę.


"Znacząco rozszerzamy listę artykułów tzw. podwójnego zastosowania. Rozszerzamy listę podmiotów pracujących na rzecz rosyjskiej machiny wojennej. Wprowadzamy zakaz inwestycji w rosyjski przemysł wydobywczy. Wprowadzamy na listy sankcyjne prawie 200 osób i podmiotów, m.in. zaangażowanych w ohydny proceder porywania i wywożenia ukraińskich dzieci, osób zaangażowanych w kradzież ukraińskiego zboża" – powiedział dyplomata.


Zaznaczył, że w dziewiątym pakiecie unijnych sankcji nałożonych na Rosję za jej agresję na Ukrainę znajdą się kolejne zapisy zakazujące eksportu do Rosji produktów branży lotniczej.


"Mówię tutaj o silnikach do dronów. Mamy nadzieję, że ten pakiet zostanie przyjęty dość szybko. Tak jak powiedziałem prace ekspertów trwają w tej chwili" - powtórzył.


Pytany, czy Polska jest zadowolona z propozycji, odparł: "od wielu tygodni postulowaliśmy rozpoczęcie przyjmowania tego kolejnego pakietu sankcyjnego. Oczywiście, propozycje Polski są zawsze najbardziej ambitne. Tutaj musimy wypracować konsensus, znaleźć ten wspólny denominator dla 27 państw członkowskich".


Andrzej Sadoś zwrócił uwagę na próby podejmowane przez niektóre państwa członkowskie, by wykreślić z list sankcyjnych niektóre osoby czy podmioty, w stosunku do których zgromadzono dowody, że pracują na rzecz rosyjskiego wysiłku wojennego. "Opinia publiczna ma prawo poznać szczegółowe uzasadnienie (takich działań), by nie było przestrzeni do spekulacji, że mamy do czynienia z rodzajem politycznej korupcji przy wykreślaniu oligarchów, czy też wysokiej rangi wojskowych, czy propagandzistów z list sankcyjnych" - postulował polski ambasador.


Podkreślił także, że każdy kolejny pakiet sankcji UE przeciwko Rosji jest dostosowywany do aktualnej sytuacji. "(...) w sposób naturalny strona rosyjska stara się obchodzić sankcje; stara się dostosowywać do aktualnego reżimu sankcyjnego. My oczywiście temu zapobiegamy m.in. poprzez wpisywanie do list sankcyjnych produktów sektora cywilnego, ale które potencjalnie mogą być wykorzystywane w rosyjskim wysiłku wojennym" - podsumował Sadoś.


Z Brukseli Artur Ciechanowicz i Łukasz Osiński (PAP)


asc/ luo/ adj/


Kraj i świat

2023-02-08, godz. 08:10 Największy polski bank dołącza do fintechowej koalicji (MediaRoom) PKO Bank Polski został partnerem strategicznym społeczności FinTech Poland, która integruje środowisko innowacji finansowych oraz wspiera inicjatywy na rzecz… » więcej 2023-02-08, godz. 08:10 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki wtorkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Brooklyn Nets - Phoenix Suns 112:116Denver Nuggets - Minnesota Timberwolves 146:112Los Angeles Lakers - Oklahoma… » więcej 2023-02-08, godz. 08:10 R. Bochenek o zgodzie USA na sprzedaż Himars-ów: bardzo oczekiwany i potrzebny zakup Zgoda USA na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni Himars, to kolejny dość duży wolumen wsparcia militarnego dla naszego kraju; to bardzo oczekiwany i potrzebny… » więcej 2023-02-08, godz. 08:10 Młode rysie w Beskidzie Żywieckim zarejestrowała fotopułapka Dwa młode rysie harcujące po skałach uchwyciła fotopułapka ustawiona w Beskidzie Żywieckim przez Stowarzyszenie dla Natury Wilk. Film opublikowali w internecie… » więcej 2023-02-08, godz. 08:00 Nowy bilans ofiar trzęsienia ziemi: 6234 osoby zginęły w Turcji i 2530 w Syrii Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię przekroczyła 8,7… » więcej 2023-02-08, godz. 07:40 Białoruś/ Dziś w Grodnie ma zapaść wyrok na Andrzeja Poczobuta, prześladowanego przez władze działacza polskiej… Sędzia Dzmitryj Bubienczyk ma dziś ogłosić wyrok na działacza polskiej mniejszości i dziennikarza z Grodna Andrzeja Poczobuta. W procesie politycznym władze… » więcej 2023-02-08, godz. 07:40 Turcja/ Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobowa rodzinę Polscy strażacy uratowali 9 ludzi, w tym czteroosobowa rodzinę. Ratownicy z grupy ratowniczej HUSAR Poland działają od wtorku w miejscowości Besni w Turcji… » więcej 2023-02-08, godz. 07:30 Łódź/ 83 lat temu Niemcy utworzyli Litzmannstadt Getto W środę mijają 83 lata od utworzenia przez Niemców w Łodzi getta, w którym w latach 1940-1944 hitlerowcy uwięzili ponad 200 tys. osób. » więcej 2023-02-08, godz. 07:30 MŚ w amatorskim MMA - dziewięcioro Polaków wystąpi w Serbii Stowarzyszenie MMA Polska powołało kadrę składającą się z dziewięciu zawodniczek i zawodników, która wystąpi w rozpoczynających się 11 lutego amatorskich… » więcej 2023-02-08, godz. 07:30 W. Brytania/ Rząd: siły syryjskiego reżimu tuż po trzęsieniu ziemi zbombardowały miasto kontrolowane przez rebel… Siły reżimu Baszara el-Asada zbombardowały miasto, będące w rękach antyrządowych syryjskich rebeliantów, natychmiast po wystąpieniu trzęsienia ziemi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »