Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 19:00 Autor: PAP

Minister sportu: nie słyszałem o żadnej premii obiecanej przez premiera (opis)

Minister sportu zapewnił, że nie słyszał od premiera o żadnej premii obiecanej polskim piłkarzom za wyjście z grupy na mistrzostwach świata. „Ani z innych źródeł” – przyznał we Władysławowie Kamil Bortniczuk. Dodał, że zlecił w środę przeprowadzenie kontroli w Polskim Związku Tenisowym.

„Osiągnęliśmy na mistrzostwach świata największy sukces od 36 lat. Cel minimum, jacy wszyscy stawialiśmy przed wyjazdem na turniej, czyli wyjście z grupy, został osiągnięty” – podkreślił Bortniczuk, który wziął w środę we Władysławowie udział w uroczystości podpisania porozumienia poszerzenia bazy treningowej dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej pomiędzy jej dowództwem a Centralnym Ośrodkiem Sportu.


Szef resortu zapewnił, że nie słyszał od premiera o żadnej premii obiecanej polskim piłkarzom za wyjście z grupy na mistrzostwach świata, o czym informowała Wirtualna Polska.


„Ani z innych źródeł. Wciąż opieramy się na doniesieniach medialnych, którym zarówno piłkarze, prezes PZPN i sztab szkoleniowy zaprzeczają. Rzecznik rządu mówił we wtorek, że chodziło o dodatkowe środki na rozwój dyscypliny, o czym również rozmawialiśmy wczoraj z premierem i prezesem Kuleszą. O szczegółach będziemy informować w odpowiednim, wybranym i dogodnym dla wszystkich stron czasie” – stwierdził.


Minister Bortniczuk odniósł się również do sytuacji w Polskim Związku Tenisowym. W środowej publikacji Onet.pl dziennikarze portalu utrzymują, że pełniący swoje funkcje społecznie członkowie zarządu federacji mieli wypłacać sobie, niezgodnie z prawem, premie.


„Już to sprawdzamy. Informacje Onetu, a one są jednostronne i same informacje prasowe nie są podstawą do wydawania konkretnych decyzji administracyjnych, są natomiast podstawą do przeprowadzenia kontroli. Dzisiaj podpisałem takie zlecenie kontroli doraźnej dotyczącej tego tematu. Abyśmy zbadali, czy rzeczywiście do wypłaty takich premii doszło, a jeśli doszło, czy doszło w oparciu o obowiązujące w związku przepisy. Jeśli nie, będzie to podstawa do skorzystania z moich uprawnień przewidzianych w artykułach 22 i 23 ustawy o sporcie” – zauważył.


Te przepisy określają kompetencje ministra sportu w stosunku do władz polskich związków sportowych w przypadku naruszenia przez nich prawa, postanowienia statutu lub postanowienia regulaminów tego związku. Najdalej idące uprawnienie dopuszcza nawet możliwość rozwiązania związku przez ministra.


Za tym najbardziej radykalnym rozwiązaniem optuje posłanka Lewicy Katarzyna Kotula.


„Od rozstrzygania, kto jest ofiarą i katem są prokurator oraz postępowania na sali sądowej. Jako minister sportu nie mam uprawnień sądu powszechnego, ani prokuratury, ani policji obyczajowej, aby takie kwestie badać. Ten wniosek jest absolutnie bezprawny i pani posłanka otrzyma odpowiedź w tym zakresie. Jest błędnie uargumentowany i błędnie uzasadniony. Nie znalazłem żadnego prawnika, który pod takim wnioskiem by się podpisał i zgodził z tezami w nim zawartymi” – wyjaśnił.


Bortniczuk zaznaczył, że jego decyzja o kontroli w PZT nie ma związku z publikacją Onetu.


„Pani posłanka sugeruje, że moja decyzja ma jakikolwiek związek z dzisiejszym artykułem Onetu, a nie ma takiego związku. Na portalu pojawiły się fakty medialne, a uzasadnienie nie zawiera tych informacji. Natomiast te informacje, jeśliby się potwierdziły i wskazały na bezprawność działania zarządu w tym zakresie, byłyby podstawą do skorzystania przeze mnie z tych uprawnień. Jednak najpierw, przez procedurę kontrolną, musimy to sprawdzić” – skomentował.


Rozpoczęło się natomiast procedowanie nad ustawą, która ma rozszerzyć kompetencje ministra sportu i zwiększyć jego wpływ na związki sportowe.


„We wtorek po raz pierwszy zapoznałem się z konkretnymi propozycjami ustawowych zapisów. Najpierw będziemy je konsultować w środowisku związków sportowych. Jest to delikatna materia, bo bardzo często takie próby kończą się groźbami wykluczenia polskich sportowców z aren międzynarodowych. Będziemy starali się tego uniknąć, czyli przeprowadzić te zmiany w takim zakresie, aby do takiej sytuacji nie doprowadzić” – podsumował.(PAP)


Autor: Marcin Domański


md/ cegl/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 19:10 MEiN: do 10 lutego uczelnie mogą zgłaszać się do VI edycji Legii Akademickiej Do 10 lutego br. uczelnie publiczne I niepubliczne mogą zgłaszać swój udział w VI edycji Legii Akademickiej - przypomniało we wtorek Ministerstwo Edukacji… » więcej 2023-02-07, godz. 19:10 Santos wylądował w Warszawie, w czwartek spotkanie z prezesem PZPN Nowy selekcjoner polskich piłkarzy Fernando Santos przyleciał we wtorek wczesnym wieczorem z Portugalii do Warszawy, gdzie pozostanie już na czas pracy z kadrą… » więcej 2023-02-07, godz. 19:10 "The Guardian": Zdjęcie ojca trzymającego rękę martwej córki symbolem tragedii trzęsienia ziemi Zdjęcie ojca trzymającego rękę martwej córki w prowincji Kahramanmaras jest symbolem tragedii wywołanej przez trzęsienie ziemi i uwypukla ludzką rozpacz… » więcej 2023-02-07, godz. 19:10 Niemcy/ Wiceprezes berlińskiego klubu piłkarskiego Hertha 06 ukarany za antysemickie wypowiedzi Erguen Cakir, wiceprezes berlińskiego amatorskiego klubu piłki nożnej CFC Hertha 06 wyznał, że jego syn „przez całe życie będzie nienawidził Żydów”… » więcej 2023-02-07, godz. 19:00 Łotwa/ Pod Rygą płonie fabryka dronów, dostarczająca bezzałogowce m.in. na Ukrainę W mieście Marupe pod Rygą płonie fabryka dronów - donoszą we wtorek lokalne media. Według nich bezzałogowce z zakładów trafiały m.in. na Ukrainę. Z… » więcej 2023-02-07, godz. 19:00 Estonia dostarczy na Ukrainę 10 mobilnych saun, mogących obsłużyć 5 tys. żołnierzy miesięcznie Estońscy producenci saun dołączyli do inicjatywy 'Sauny dla Ukrainy', której celem jest wysłanie ukraińskiej armii 10 mobilnych zestawów saun i pralni… » więcej 2023-02-07, godz. 19:00 Ekstraklasa piłkarska - Luis Mata w Zagłębiu Lubin Luis Mata został zawodnikiem grającego w piłkarskiej ekstraklasie KGHM Zagłębia Lubin. Portugalski obrońca w rundzie jesiennej bronił barw Pogoni Szczecin… » więcej 2023-02-07, godz. 18:50 Szef BBN rozmawiał z doradcą prezydenta Turcji ds. bezpieczeństwa o sytuacji w rejonie działań ratowniczych Sytuacja w rejonie działań ratowniczych po trzęsieniu ziemi w Turcji była tematem wtorkowej rozmowy szefa BBN Jacka Siewiery i doradcy prezydenta Turcji ds… » więcej 2023-02-07, godz. 18:50 Dowódca polskich strażaków w Turcji: chcemy uratować jak najwięcej osób, dlatego będziemy pracować całą noc Zdecydowaliśmy, że wszyscy będziemy pracować całą noc, bo może się okazać, że jutro już nie będzie kogo szukać - powiedział w rozmowie z PAP dowódca… » więcej 2023-02-07, godz. 18:50 Ukraina/ Pistorius: czołgi Leopard będą dostarczane na Ukrainę etapami; do lata 20-25 czołgów Czołgi Leopard 1A5 będą docierać na Ukrainę etapami. Do lata br. powinno trafić na Ukrainę 20-25 czołgów; do pierwszego lub drugiego kwartału 2024 r… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »