Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 14:50 Autor: PAP

Bończa-Szabłowski o Janie Nowickim: miał w sobie pewną zadziorność i przewrotność

Jan Nowicki miał w sobie pewną zadziorność i przewrotność - powiedział PAP krytyk teatralny Jan Bończa-Szabłowski. "Był wielkim wrażliwcem i robił wszystko, żeby tego nie okazywać" - dodał.

Jan Nowicki był jednym z najpopularniejszych polskich aktorów, tytułowy Wielki Szu w filmie Sylwestra Chęcińskiego, Ketling w "Panu Wołodyjowskim", odtwórca głównej roli w "Magnacie" Filipa Bajona. Artysta miał 83 lata.


Jak przypomniał w rozmowie z PAP Jan Bończa-Szabłowski, "połączyła nas miłość do Wojciecha Hassa i Brunona Schulza". "Schulzem zajmuję się od wielu lat, a Jan zagrał jeszcze jako początkujący aktor w słynnym +Sanatorium pod Klepsydrą+. Tym filmem był właściwie zafascynowany praktycznie przez całe życie" - powiedział PAP krytyk teatralny.


Wskazał, że "to był film, w którym propozycję Wojciecha Hassa Nowicki przyjął - jak samo o tym mówił - z bezczelnością". "Zagrał to tak, że właściwie miał wrażenie, że nic nie rozumie z tego świata, dlatego był taki dobry w tym filmie, ponieważ Hass chciał, żeby ten świat Schulza był dla niego czymś tajemniczym i czymś nieodgadnionym" - wskazał. "Ten film właśnie i przygoda z Hassem zaważyła na jego dalszym patrzeniu na świat, że nie wszystko to, co jest rzeczywiste, jest istotne, że wiele rozgrywa się w ludzkiej fantazji i ludzkiej wyobraźni" – dodał Bończa-Szabłowski.


"Jan Nowicki był wielkim wrażliwcem i robił wszystko, żeby tego nie okazywać" – ocenił krytyk teatralny. "W +Rzeczpospolitej+ mieliśmy całą serię portretów artystów. Zawsze, kiedy ten portret stawał się za bardzo słodki, dzwoniliśmy do Jana Nowickiego, ponieważ on zawsze coś znalazł przewrotnego. Nie znaczy, że człowieka potępiał - bo nigdy tego nie robił - ale zawsze potrafił go sprowadzić na ziemię" – wskazał rozmówca PAP. Jak ocenił, "Nowicki miał w sobie pewną zadziorność i przewrotność".


Bończa-Szabłowski zwrócił także uwagę, że Jan Nowicki "był artystą, którego z jednej strony reżyserzy widzieli w rolach amantów, a on tego bardzo nie lubił". "Z drugiej strony, jak ktoś mówił, że w ogóle nie jest amantem, to był obrażony, że jak to nie jest, skoro jest" - dodał.


Zdaniem Bończy-Szabłowskiego Nowicki "lubił prowokować". "Dobrze, że on się nie urodził dużo później, ponieważ gdyby się urodził dużo później, to trafiłby na kolorowe pisma, które by rozpracowywały z podziwu godną konsekwencją jego niekonsekwencję w tym, co mówił, jego romanse, przelotne miłości" - wskazał.


"Miał wielkie poczucie niespełnienia, że po tych rolach, które zagrał u Andrzeja Wajdy, Wojciecha Hassa, Kazimierza Kutza i Starym Teatrze, to się nie przełożyło na dalsze lata" – powiedział PAP Jan Bończa-Szabłowski.


Krytyk teatralny wskazał, że Nowicki traktował ludzi serio. "Nie znosił ludzi nieinteligentnych, tych, którzy nie mają poczucia humoru. Potrafił zawsze wykpiwać ich małostkowość, pustkę myślową" – powiedział. "Potrafił komuś przykleić łatkę, lubił ściągać ludzi z pomników" - dodał.


"Lubił być prześmiewczy, ale miał ludzi, którzy go zawsze inspirowali, do których się odnosił" - wskazał. Jan Bończa-Szabłowski zaznaczył, że takimi postaciami dla Nowickiego był Piotr Skrzynecki z Piwnicy pod Baranami oraz Jerzy Jarocki.(PAP)


Autorka: Anna Kruszyńska


akr/ dki/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 11:00 Podlaskie/ Ponad 17,5 mln zł dla samorządów na wsparcie osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów Ponad 17,5 mln zł trafi do podlaskich samorządów na realizację dwóch projektów wspomagających osoby niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunów - poinformował… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Bochenek: w ciągu najbliższych kilku tygodni prezes PiS wróci do objazdu po Polsce Prezes PiS Jarosław Kaczyński wróci na trasę objazdu po kraju w ciągu najbliższych kilku tygodni, a na pewno wiosną ruszymy już pełną parą - mówił… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 „Wiedeński zew natury” (MediaRoom) 11 lutego w Złotej Sali Musikverein po raz kolejny zabrzmi muzyka w wykonaniu artystów Warszawskiej Opery Kameralnej, którzy po ubiegłorocznym sukcesie zostali… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Senat nie zgłosił poprawek do noweli ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Jej celem jest podniesienie wysokości emerytury rolniczej… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Premier Rutte: Holandia nie wyklucza jakiegokolwiek wsparcia militarnego dla Ukrainy Holandia nie wyklucza jakiegokolwiek wsparcia militarnego dla Ukrainy - powiedział dziennikarzom holenderski premier Mark Rutte w czwartek przed szczytem UE w… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Bruksela/ Premier Morawiecki: Ukraina najbardziej potrzebuje amunicji Amunicja, amunicja i jeszcze raz amunicja. To jest to czego Ukraina potrzebuje najbardziej - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu… » więcej 2023-02-09, godz. 11:00 Senat zgłosił poprawkę do noweli ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw Senat zgłosił w czwartek poprawkę do noweli ustawy o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu. Wskazuje ona, że zwrot pomocy udzielonej grupie… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Węgry/ Do MSZ wezwano ambasadora Słowacji po wypowiedzi szefa dyplomacji tego kraju o możliwej rewizji granic Ambasador Słowacji w Budapeszcie został wezwany w środę do MSZ Węgier po wypowiedzi szefa słowackiej dyplomacji Rastislava Kaczera o ewentualnych węgierskich… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 Śląskie/ Policjanci znaleźli ciała dwóch bezdomnych; zmarli w powodu wychłodzenia Policjanci z Jastrzębia-Zdroju znaleźli ciała dwóch mężczyzn w wieku 46 i 49 lat, którzy zmarli z powodu wychłodzenia organizmu. Ofiary to bezdomni, mieszkali… » więcej 2023-02-09, godz. 10:50 1170 zakażeń koronawirusem, zmarło pięć osób z COVID-19 Minionej doby badania potwierdziły 1170 zakażeń koronawirusem, w tym 295 ponownych. Zmarło pięć osób z COVID-19 - poinformowano w czwartek na stronach rządowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »