Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 14:00 Autor: PAP

Badania: pacjenci najbardziej cenią jasną komunikację, lekarze - staranność i dokładność wykonywanych zadań

Pacjenci w kontaktach z pracownikami ochrony zdrowia najbardziej cenią jasną i zrozumiałą komunikację, dla lekarzy najważniejsza jest staranność i dokładność wykonywanych zadań – wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego.

Specjalista przedstawił w środę najnowsze wyniki raportu na temat „Humanizacji procesu leczenia i komunikacji klinicznej pomiędzy pacjentem a personelem medycznym przed i w czasie pandemii COVID-19”. Projekt sfinansowała Agencja Badań Medycznych. Prezes ABM, dr hab. Radosław Sierpiński powiedział podczas spotkania, że Agencja zainteresowana jest nie tylko badaniami klinicznymi, które finansuje dla poprawy skuteczności terapii. Bardzo ważne są też relacje pacjentów z pracownikami medycznymi, które trzeba analizować i poprawiać. A od nich też zależy skuteczność leczenia.


Prof. Zbigniew Izdebski z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego wraz ze swym zespołem wykonał badania na podstawie sondażu, jaki od marca do maja 2022 r. przeprowadzono wśród 2303 pracowników opieki medycznej (lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych) oraz 1507 dorosłych pacjentów ze 114 szpitali lub poradni we wszystkich województwach. Wykorzystano też drugą grupę pacjentów obejmującą 2050 osób pochodzącą z panelu badawczego Research Collective.


Z sondażu wynika, że pacjenci w kontaktach z pracownikami ochrony zdrowia na pierwszym miejscu stawiają jasną i zrozumiałą komunikację, dla lekarzy najważniejsza jest staranność i dokładność wykonywanych zadań. Wskazuje na to odpowiednio 43 proc. i 49 proc. respondentów. Lekarze na czwartym miejscu wymieniali empatię (38 proc. badanych), po indywidualnym podejściu do pacjenta (48 proc.) oraz jasnej i zrozumiałej komunikacji (39 proc.)


Dziekan Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego prof. Paweł Łuków podkreślił w debacie podczas spotkania, że stawianie przez lekarzy (oraz ratowników) na pierwszym miejscu „staranności i dokładności wykonywanych zadań” odczytuje w ten sposób, że przykładają się oni do swych obowiązków i świadczy to o ich profesjonalizmie. Nie podejrzewa lekarzy o brak empatii. „Trzeba odróżnić dwa rodzaje empatii – współodczuwanie oraz rozumienie sytuacji drugiego człowieka, w tym przypadku pacjenta” – dodał.


Pacjenci narzekają jednak na brak wystarczającej ilości czasu, jaki poświęcają im pracownicy opieki medycznej (wskazywało na to 43 proc. badanych) oraz zbyt małą liczbę pracowników (41 proc.). Z kolei pracownicy medyczni zwracają uwagę na nadmierną biurokrację (45 proc.) oraz brak wystarczającej ilości czasu (44 proc.).


Pracownicy opieki medycznej (35 proc. ankietowanych) narzekają na postawę roszczeniową pacjenta lub jego rodziny. Eksperci uczestniczący w debacie na temat wyników badań raportu zaznaczyli, że nie powinno się w ogóle używać takiego określenia jak „roszczeniowi pacjenci”. „Nie ma +roszczeniowych pacjentów+, są tylko pacjenci niedoinformowani, cierpiący i sfrustrowani” – podkreśliła dr Anna Ratajska z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy. Dodała, że brak odpowiedniej komunikacji między pacjentem i personelem medycznym jest jednym z głównych problemów w ochronie zdrowia.


Przyznali to uczestnicy badania prof. Zbigniewa Izdebskiego i jego zespołu. Wartość komunikowania się z pacjentem w procesie leczenia jest niezwykle ważna lub bardzo ważna dla 92 proc. ankietowanych pacjentów, 93 proc. lekarzy, 92 proc. pielęgniarek i 87 proc. ratowników medycznych.


„Raport ujawnił natomiast, co nas zaskoczyło, niską świadomość praw pacjentów” – zaznaczył prof. Zbigniew Izdebski. Tylko co trzeci pacjent (31 proc.) deklarował znajomość praw pacjenta, 7 proc. w ogóle o nich nie słyszało, a 62 proc. posiadało bardzo powierzchowną wiedzę na ten temat.


Respondenci oceniali przestrzeganie praw pacjentów z perspektywy ostatniej wizyty i sumy doświadczeń z ostatnich 24 miesięcy. Jako najczęściej przestrzegane uznano: prawo do świadczeń zdrowotnych, prawo do informacji oraz prawo do wyrażania zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych. Jako najrzadziej przestrzegane uznano: prawo do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego oraz prawo do zgłaszania sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza.


W badaniach ujawniono wśród lekarzy narażenie na silne stresy. W grupie, która doświadczyła w czasie pandemii COVID-19 traumatycznego przeżycia (33-40 proc. w grupach zawodowych) odsetek pracowników spełniających kryteria stresu pourazowego według skali PTSD-8 wynosił 39 proc. wśród lekarzy, 61 proc. wśród pielęgniarek oraz 33 proc. wśród ratowników medycznych.


Analizowano też zjawisko wypalenia zawodowego pracowników medycznych (skala BAT-12). „Syndrom ten stwierdzono u 16 proc. lekarzy, 18 proc. pielęgniarek oraz 15 proc. ratowników medycznych, ale też odpowiednio 18 proc., 17 proc. i 14 proc. było w grupie ryzyka rozwoju takiego syndromu” – podkreślają autorzy raportu.


Prof. Zbigniew Izdebski zwrócił uwagę, że mimo wyraźnych problemów zdrowia psychicznego, pracownicy jednostek ochrony zdrowia rzadko korzystali z pomocy psychologicznej, psychiatrycznej lub grup wsparcia. „W badanej grupie 7 proc. deklarowało korzystanie z takiej pomocy w okresie pandemii, a 14 proc. chciałoby skorzystać” - dodał.


Zaznaczył, że czynnikiem chroniącym przed wypaleniem zawodowym okazało się pozostawanie w dobrej jakości związkach. „Jeśli to konieczne warto korzystać z pomocy specjalistycznej, bo to również świadczy o profesjonalizmie” – stwierdził prof. Zbigniew Izdebski. (PAP)


Autor: Zbigniew Wojtasiński


zbw/ ekr/


Kraj i świat

2023-02-01, godz. 12:40 Ziobro: UE eskaluje żądania wobec naszego kraju, wyciąga "brudne łapska" po polskie dzieci (opis) UE eskaluje żądania wobec naszego kraju, wyciąga swoje brudne łapska po polskie dzieci - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Jak mówił… » więcej 2023-02-01, godz. 12:40 Turcja stawia Szwecji nowy warunek ws. NATO: palenie Koranu powinno być zakazane Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan postawił rządowi w Sztokholmie nowy warunek w sprawie akcesji tego kraju do NATO. 'Nie zaakceptujemy szwedzkiego wniosku… » więcej 2023-02-01, godz. 12:40 Rusza Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Województwa Dolnośląskiego Dolnośląskie muzea mogą do końca kwietnia zgłaszać wydarzenia i projekty zrealizowane w 2022 roku do Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Województwa Dolnośląskiego… » więcej 2023-02-01, godz. 12:30 Minister rozwoju: spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą wnioskować o granty na OZE (krótka) Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą już składać wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych - poinformował… » więcej 2023-02-01, godz. 12:30 Dolnośląskie/ Sprzęt komputerowy dla uczniów IV klas trafi do 700 szkół w regionie 27 tys. laptopów trafi od września do uczniów rozpoczynających naukę w IV klasach szkół podstawowych na Dolnym Śląsku. Sprzęt otrzymają uczniowie uczęszczający… » więcej 2023-02-01, godz. 12:20 Ukraina/ Doradca prezydenta: trwają rozmowy w sprawie dostarczenia nam pocisków dalszego zasięgu i samolotów sztur… Koncentracja rosyjskich sił na okupowanych terenach Ukrainy wymaga od nas i naszych partnerów konkretnych działań, dlatego już powstała 'koalicja czołgowa'… » więcej 2023-02-01, godz. 12:20 Po dwóch dniach samolot Wizz Air ma odlecieć z Maroka do Polski Pasażerowie samolotu linii Wizz Air z Maroka, którzy od dwóch dni nie odlecieli do Polski poinformowali PAP, że otrzymali karty pokładowe, a samolot po naprawie… » więcej 2023-02-01, godz. 12:20 Porozumienie Zielonogórskie: testy combo ogromnie ułatwiają pracę lekarzom Dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej testy combo to ogromne ułatwienie w rozpoznaniu infekcji i pewność, że leczenie będzie celowane - podkreślają… » więcej 2023-02-01, godz. 12:10 Tajwan/ Degustacja polskich potraw na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej Degustacja polskich potraw - pierogów z kapustą i grzybami oraz z nadzieniem ziemniaczano-twarogowym - odbyła się w środę w polskim pawilonie na Międzynarodowej… » więcej 2023-02-01, godz. 12:10 BOC Group przedstawia zupełnie nowe możliwości współpracy w ramach BPM z systemem ADONIS 15.0 (MediaRoom) Dzięki dokładnemu doborowi funkcji dotyczących współpracy w systemie ADONIS, najnowsza wersja całkowicie zmienia rodzaj doświadczeń dla wszystkich użytkowników… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »