Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 09:30 Autor: PAP

UAtlas - zapis wojennych migracji

UAtlas to seria fotografii i rozmów z osobami dotkniętymi kryzysem uchodźczym spowodowanym rosyjską agresją na Ukrainę. Prace będą prezentowane na wystawie w Społecznym Centrum Fotografii. Wernisaż w środę 7 grudnia.

Polsko-ukraiński zespół artystek i redaktorek pracował we Lwowie, na przejściach granicznych oraz w Warszawie zbierając historie i doświadczenia osób, które musiały opuścić swoje domy.


Prace prezentowane na wystawie są autorstwa Karoliny Gembary; Miki Neczyporenko; Ołeny Tkaczenko; Agnieszki Rodowicz; Rafała Milacha; Eleny Subacz.


Poruszającym tekstom towarzyszą równie poruszające portrety uchodźców – ludzi o poważnych smutnych twarzach: kobiet – młodych, w średnim wieku, starszych, dzieci, ludzi opuszczających swój kraj ze swoimi zwierzętami. Często jedynym „bagażem” przekraczających granicę są skromne torby – plastikowe reklamówki i często niesione na rękach domowe zwierzęta: koty i psy.


Podczas wernisażu, a także później w trakcie trwania wystawy, będzie można nabyć publikację UATLAS. W związku z ogromnymi potrzebami zapewnienia prądu i ciepła w całej Ukrainie pieniądze z darowizn w minimalnej wysokości 10 PLN wspomogą zakup generatora – poinformowali organizatorzy wydarzenia.


Datki można przekazać bezpośrednio w Społecznym Centrum Fotografii jak i online pod adresem:


https://pomagam.pl/agragatydlaukrainy


Wystawa „UAtlas – zapis wojennych migracji” będzie czynna w Społecznym Centrum Fotografii, przy ul. Chłodnej 20 w Warszawie do 8 stycznia 2023 r. (PAP)abe/ dki/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 07:10 Poznań/ Od wtorku na MTP Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA We wtorek na terenie MTP rozpoczną się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA. Wydarzeniu będą towarzyszyć m.in. targi WinDoor-tech, Forum… » więcej 2023-01-31, godz. 07:10 Gliński: wierzę, że obecność Polski na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej wzmocni naszą wymianę kulturalną… Wierzę, że obecność Polski na Międzynarodowej Wystawie Książek w Tajpej przyczyni się do wzmocnienia naszej wymiany kulturalnej - powiedział wicepremier… » więcej 2023-01-31, godz. 07:00 Warmińsko-mazurskie/ Miejscami drogi są śliskie We wtorek rano drogi w woj. warmińsko-mazurskim są miejscami śliskie, w okolicach Kętrzyna jest na nich warstwa cienkiego lodu. Miejscami przy gruncie jest… » więcej 2023-01-31, godz. 07:00 "Rzeczpospolita": Chorujemy częściej, ale dużo krócej W 2022 r. lekarze wystawili blisko 22 mln zwolnień. Gwałtownie wzrosła liczba jednodniowych L-4 - pisze wtorkowa 'Rzeczpospolita'. » więcej 2023-01-31, godz. 07:00 W. Brytania/ Trzy lata po brexicie wciąż nie ma przekonania, że brexit przynosi obiecane efekty Trzy lata po opuszczeniu Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii nie ma przekonania, że brexit przynosi obiecane efekty, ani nawet, że został dokończony, choć… » więcej 2023-01-31, godz. 06:50 100 lat temu został rozstrzelany Eligiusz Niewiadomski – zabójca prezydenta Narutowicza 100 lat temu, 31 stycznia 1923 r., rozstrzelano Eligiusza Niewiadomskiego, który został skazany na karę śmierci za zastrzelenie prezydenta Narutowicza. 'Radykalni… » więcej 2023-01-31, godz. 06:40 Holenderski kolarz Jacobsen znów o krok od tragedii na finiszu Holender Fabio Jacobsen, który podczas Tour de Pologne.w 2020 uległ groźnemu wypadkowi, po raz kolejny był o krok od katastrofy, gdy na ostatnim odcinku wyścigu… » więcej 2023-01-31, godz. 06:30 Minister Cieszyński: Szkoła powinna być szkołą równych szans (wywiad) Szkoła powinna być szkołą równych szans. Nie powinno być tak, że ten, kto ma bardziej zamożnych rodziców, ma lepszy sprzęt komputerowy, a pozostali albo… » więcej 2023-01-31, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: niemal w całym kraju będzie padało, jak nie sam śnieg, to z deszczem We wtorek będzie pochmurno, będzie padał śnieg, deszcz ze śniegiem i deszcz. Silny wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne - poinformowała… » więcej 2023-01-31, godz. 06:20 USA/ 35 proc. nowojorczyków o niskich i umiarkowanych dochodach nie zapłaciło za czynsz New York City Housing Authority (NYCHA), agencja powołana by zapewnić niedrogie mieszkania dla nowojorczyków o niskich i umiarkowanych dochodach podała, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »