Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 08:40 Autor: PAP

W Wilnie rozpoczęło się posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy

Posiedzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy rozpoczęło się w środę rano w Wilnie; Polskę reprezentuje marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z grupą posłów i senatorów.

Marszałek Senatu przebywa z wizytą w Wilnie od wtorku, towarzyszą mu senatorowie: Małgorzata Kopiczko, Marek Martynowski i Lidia Staroń oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.


Wraz z marszałkiem na Litwie przebywają też posłowie: Radosław Fogiel (wiceprzewodniczący delegacji), Adam Andruszkiewicz, Jan Krzysztof Ardanowski, Witold Czarnecki, Jacek Czerniak, Tomasz Lenz, Marek Matuszewski i Robert Tyszkiewicz.


Na początku zgromadzenia przewidziano wystąpienia szefów delegacji krajowych, w tym marszałka Senatu.


Następnie będą obradowały komisje parlamentarne. Komisja ds. Europejskich i Integracji Ukrainy z Unią Europejską zajmie się kwestią przygotowań tego kraju do członkostwa w UE, wsparciem procesów przygotowawczych udzielanym przez Litwę i Polskę.


Odbędzie się też wspólne posiedzenie Komisji ds. Rozwoju Współpracy Handlowo-Gospodarczej, Regionalnej, Lokalnej i Transgranicznej oraz Komisji ds. Współpracy Społecznej i Kulturalnej. Tematem prac będzie pomoc gospodarcza, energetyczna i humanitarna.


Natomiast Komisja ds. Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa zajmie się kwestiami bezpieczeństwa oraz NATO w naszym regionie, a także wzmocnieniem polityki odstraszania i obrony.


W dalszej części odbędą się spotkania bilateralne marszałka Senatu: z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem i przewodniczącą litewskiego Sejmu Viktorią Czmilyte-Nielsen.


W kuluarach sesji planowane jest także spotkanie marszałka Grodzkiego z liderką opozycji na Białorusi Swiatłaną Cichanouską.


W południe zaplanowano przedstawienie wyników obrad komisji i przyjęcie dokumentu końcowego, a następnie konferencję prasową szefów delegacji parlamentów Polski, Ukrainy i Litwy.


Na koniec wizyty w Wilnie marszałek Senatu wraz z delegacją odwiedzi Cmentarz na Rossie, gdzie złoży wieńce przed Mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców.


Trójstronne Zgromadzenie Parlamentarne zostało powołane 13 maja 2005 r. Jest konsultacyjnym organem międzyparlamentarnym, którego celem jest opracowywanie zagadnień i projektów, stanowiących przedmiot trójstronnego zainteresowania. Sesje plenarne Zgromadzenia odbywają się raz w roku, w każdym kraju po kolei. (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek


wni/ mal/


Kraj i świat

2023-02-05, godz. 18:40 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - 14. kolejka (tabela) Wyniki meczów 14. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarzy ręcznych: 2023-02-03:Zagłębie Lubin - Gwardia Opole 27:27 (13:14), karne 3-4Piotrkowianin Piotrków… » więcej 2023-02-05, godz. 18:40 W. Brytania/ Była premier Truss: mój plan był właściwy, ale nie dano mi szansy Liz Truss, najkrócej urzędująca brytyjska premier w historii, napisała w niedzielę że nigdy nie otrzymała 'realistycznej szansy' na wdrożenie swego programu… » więcej 2023-02-05, godz. 18:30 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - MMTS - Wybrzeże 25:26 MMTS Kwidzyn - Torus Wybrzeże Gdańsk 25:26 (15:11). Najwięcej bramek: dla MMTS - Robert Orzechowski 7, Michał Potoczny 5, Ryszard Landzwojczak 4, dla Wybrzeża… » więcej 2023-02-05, godz. 18:30 Ekstraklasa piłkarska - Pogoń - Śląsk 0:0 (do przerwy) Pogoń Szczecin - Śląsk Wrocław 0:0 do przerwy Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń).(PAP) pż/ km/ co/ » więcej 2023-02-05, godz. 18:30 PŚ w skokach - Żyła siódmy w Willingen, triumf Graneruda (opis) Piotr Żyła zajął siódme miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w niemieckim Willingen. Wygrał Norweg Halvor Egner Granerud… » więcej 2023-02-05, godz. 18:20 Ekstraklasa piłkarska - Lech - Miedź 1:0 (opinie) Po meczu Lech Poznań - Miedź Legnica (1:0) powiedzieli: John van den Brom (trener Lecha): 'W środę po meczu w Legnicy powiedziałem, że wszystko w naszej… » więcej 2023-02-05, godz. 18:20 Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych… » więcej 2023-02-05, godz. 18:20 Cypr/ Pierwsza tura wyborów prezydenckich nie przyniosła rozstrzygnięcia Niedzielne wybory prezydenckie na Cyprze nie przyniosły rozstrzygnięcia. W drugiej turze 12 lutego na pewno weźmie udział były szef MSZ Nikos Christodulides… » więcej 2023-02-05, godz. 18:20 MŚ w kolarstwie przełajowym - złoto dla Mathieu van der Poela Holender Mathieu van der Poel zdobył w niedzielę w Hoogerheide tytuł mistrza świata elity w kolarstwie przełajowym, wyprzedzając po zaciętym finiszu innego… » więcej 2023-02-05, godz. 18:20 Turniej WTA w Lyonie - niespodziewana wygrana Parks w finale Alycia Parks wygrała turniej WTA w Lyonie. Amerykańska tenisistka w niedzielnym finale niespodziewanie pokonała najwyżej rozstawioną Francuzkę Caroline Garcię… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »