Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-07, 07:50 Autor: PAP

Warszawa/ Radny chce podniesienia kwot w budżecie miasta na obronę cywilną

Radny PiS Filip Frąckowiak zwrócił się do stołecznego ratusza o podniesienie kwot w budżecie miasta przeznaczonych na obronę cywilną stolicy w 2023 roku. Ratusz odpowiedział, że nie ma takiej możliwości, ponieważ wejście w życie ustawy o obronie Ojczyzny uchyliło ostatnie przepisy dotyczące obrony cywilnej.

Radny Frąckowiak zaapelował do ratusza o rozszerzenie zadań obrony cywilnej, w związku z zagrożeniami wynikającymi z wojny na Ukrainie. Przypomniał, że w budżecie Warszawy przeznaczano na ten cel odpowiednio: w 2019 roku - 3,5 tys. zł, w 2020 r. - 28 tys. zł, w 2021 r. - 12 tys. zł, a w 2022 r. - 26 tys. zł. Zaznaczył, że te pieniądze były wykorzystane na serwis syren alarmowych oraz stworzenie papierowych i wirtualnych ulotek informacyjnych dla mieszkańców. "Jest to dalece niewystarczające zaangażowanie w bezpieczeństwo mieszkańców stolicy" - ocenił radny.


Zaapelował, żeby w 2023 r. zwiększyć budżet przeznaczony na obronę cywilną i przeznaczyć go m.in. na szkolenia z podstawowych zagadnień obrony cywilnej dla mieszkańców, zainstalowanie tablic informujących o miejscach najbliższego schronienia, wyposażenie schronów i miejsc schronienia w podstawową wentylację, latarki samoładujące, gaśnice, sygnalizatory dla osób potrzebujących pomocy.


Na interpelację odpowiedział sekretarz miasta Włodzimierz Karpiński, który poinformował, że wejście w życie ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny uchyliło ostatnie przepisy dotyczące obrony cywilnej.


"W związku z brakiem podstaw prawnych, do momentu uchwalenia nowych przepisów w tym obszarze, nie ma możliwości planowania i ponoszenia wydatków na obronę cywilną" - podkreślił sekretarz.


Odniósł się również do wysokości środków, które planowane były na obronę cywilną w latach ubiegłych. "Należy zaznaczyć, że w budżecie Wojewody Mazowieckiego, zgodnie z ustawą budżetową na rok 2022 w załączniku dotyczącym obrony cywilnej, na dotacje i subwencje w województwie mazowieckim zaplanowano 226 tys. zł, co przy 356 jednostkach samorządu terytorialnego w całym województwie (miastach na prawach powiatu, powiatach i gminach) daje kwotę ok. 634 zł na jednostkę samorządu terytorialnego (gminę/powiat/miasto)" - zaznaczył.


"W tym kontekście Miasto Stołeczne Warszawa, w swoim budżecie, planowało i tak o wiele większe środki, o których krytycznie odniósł się Pan Radny w swoim wystąpieniu" - dodał.(PAP)


Autorka: Marta Stańczyk


mas/ jann/


Kraj i świat

2023-01-31, godz. 17:40 We Francji powstała niezwykła wioska dla dzieci z patologicznych rodzin Zapewnić dzieciom poczucie bezpieczeństwa, którego nie zaznały go w rodzinnych domach. Taka idea przyświecała twórcom ośrodka opiekuńczego w Fleury-sur-Orne… » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 Ekstraklasa siatkarzy - trener Banks zwolniony z PGE Skry Decyzją zarządu Skry Bełchatów Joel Banks przestał pełnić funkcję pierwszego trenera zespołu - poinformował we wtorek siatkarski klub z Bełchatowa. » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 Francja/ Druga tura strajku o wiek emerytalny; protesty ogarnęły nawet prowincję Podczas wtorkowej drugiej tury strajków przeciw reformie emerytalnej we Francji protesty ogarnęły nawet prowincję, gdzie na ulice wyszli m.in. rolnicy. Przywódcy… » więcej 2023-01-31, godz. 17:40 K. Sobolewski o słowach W. Juszczenki, że prezydent Kaczyński w Smoleńsku został zabity w zamachu: doskonale wie o… B. prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko mówi, że prezydent Lech Kaczyński w Smoleńsku został zabity w zamachu; doskonale wie o czym mówi, bo sam z takiego… » więcej 2023-01-31, godz. 17:30 Poznań/ Miejski Konserwator Zabytków nakazał demontaż 58 nielegalnie postawionych automatów paczkowych Miejski Konserwator Zabytków nakazał demontaż 58 nielegalnie postawionych urządzeń do przechowywania paczek oraz nałożył kary finansowe na firmy InPost… » więcej 2023-01-31, godz. 17:30 Ukraina/ Szef wywiadu wojskowego: nasze wejście na Krym nie sprawi, że Putin użyje broni jądrowej, to taktyka zast… Wkroczenie naszych wojsk na Krym nie spowoduje, że Putin użyje broni jądrowej; straszenie nią to taktyka zastraszania - uważa szef ukraińskiego wywiadu wojskowego… » więcej 2023-01-31, godz. 17:30 Turcja/ Szef MSZ: nie ma zgody na akcesję Szwecji do NATO; jak wypełnią zobowiązania, to zobaczymy Jeśli pewnego dnia Sztokholm wypełni swoje zobowiązania, siądziemy do stołu i zobaczymy. Obecnie nie ma jednak szans na naszą zgodę na przystąpienie Szwecji… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Minister ds. UE: odradzam składanie poprawek do noweli ustawy o Sądzie Najwyższym Każdy, kto składa poprawki do noweli o SN, bierze na siebie odpowiedzialność i ryzyko, że proces pozyskiwania środków z KPO może się załamać; odradzam… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Na portalu żywieniowym Diety NFZ jest m.in. 10 planów żywieniowych opartych na diecie DASH Narodowy Fundusz Zdrowia zachęca do skorzystania z bezpłatnego portalu żywieniowego Diety NFZ. Można na nim znaleźć m.in. 10 planów żywieniowych opartych… » więcej 2023-01-31, godz. 17:20 Rosja/ Szczątki 2 tys. ofiar NKWD odkryto pod Jekaterynburgiem Pod Jekaterynburgiem na Uralu archeolodzy odnaleźli 52 mogiły zbiorowe kryjące szczątki ok. 2 tys. ludzi rozstrzelanych w latach 30. XX w. przez sowieckie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »