Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-06, 15:50 Autor: PAP

Gliński: rocznicowe lata, takie jak Rok Romantyzmu Polskiego, mają wskazywać, co jest najważniejsze w naszej tożsamości (opis)

Rocznicowe lata, takie jak Rok Romantyzmu Polskiego, ustanawiamy po to, żeby wskazywać, co jest najważniejsze w naszym dziedzictwie historycznym, w naszej tożsamości - powiedział we wtorek w Warszawie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

We wtorek w warszawskim Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbyła się konferencja prasowa podsumowująca Rok Romantyzmu Polskiego, połączona z prezentacją projektu muzycznego "Jednego serca". To album z wierszami polskich poetów, do których muzykę napisał lub zaaranżował Jan Stokłosa. Utwory śpiewają m.in. Rafał Bartmiński, Janusz Radek i Olga Szomańska.


Przemawiając do uczestników spotkania, wicepremier przyznał, że "odwieczne dyskusje Polaków na temat naszego charakteru narodowego przechylają szalę na rzecz romantyzmu". "Chociaż ja akurat, kochając romantyzm i będąc pewnie romantykiem, zawsze dbam i uważam, że powinniśmy dbać o harmonię, bo dobry romantyzm to jest taki romantyzm, który faktycznie mierzy siły na zamiary. Ale u podstaw jest praca podstawowa właśnie, jest przygotowanie, profesjonalizm. A dlaczego? Dlatego że nigdy za mało piękna, które jest związane z romantyzmem, z dziełami chociażby poetyckimi czy muzycznymi, ale także potrzebujemy chyba pięknych wizji, mobilizujących nas wszystkich zadań. Do tego jest potrzebna siła ducha, a to czerpiemy z postawy romantycznej" - powiedział.


Według Glińskiego, rocznicowe lata - takie jak Rok Romantyzmu Polskiego - są ustanawiane po to, by "wskazywać, co jest najważniejsze w naszym dziedzictwie historycznym, w naszej tożsamości". Stanowią także okazję - dodał - do pobudzenia aktywności oddolnej, instytucjonalnej i artystycznej. "Romantyzm, sztuka romantyczna (…) – to jest na tyle ważne, że my, Polacy, jednym głosem mówimy, że o tym trzeba mówić. A jednocześnie, korzystając z tego, że instytucjonalizujemy romantyzm poprzez uchwały, zachęcamy do większej aktywności w tym obszarze. Odzew jest olbrzymi, bo ten projekt muzyczno-poetycki wspaniały, ale także setki, a nawet tysiące – można powiedzieć – innych działań można było zainspirować. My prowadziliśmy specjalny program. Ponad 4 mln zł, 152 projekty, ponad 60 projektów było realizowanych przez organizacje pozarządowe" - mówił.


Wicepremier zwrócił również uwagę, że w twórczości romantycznej za pięknem stoi cały szereg "głębszych wartości, które są nam po prostu w życiu potrzebne". "Przecież romantyzm także mówi o trudnych wyborach, +jaskółczym niepokoju+, tysiącach spraw, które przekładamy także na nasze decyzje codzienne i w wymiarze indywidualnym i w wymiarze wspólnotowym. Jest wciąż aktualny i potrzebny. Cieszę się bardzo, że oferta w ciągu tego roku była tak szeroka. Ona opierała się na aktywności bardzo wielu instytucji, oddolnych organizacji, obywateli, jednostek, artystów, ale także była koordynowana przez instytucje państwa polskiego" - podsumował.


Szef muzyczny, kompozytor i aranżer utworów z płyty "Jednego serca.(Kon)teksty romantyzmu polskiego" Jan Stokłosa podczas konferencji prasowej powiedział, że dla niego praca nad albumem "była to niesamowita ponowna podróż przez utwory romantyków". "Moim założeniem było trafienie do różnych odbiorców, stąd te utwory są niezwykle różnorodne. Mamy kompozycje jazzowe, klasyczne, rockowe - takie jak +Zawsze i wszędzie+, które stworzyłem dla Łukasza Drapały do słów Zygmunta Krasińskiego" - dodał.


"Niektóre utwory wybrałem od razu, natomiast największy problem miałem z Adamem Asnykiem" - opowiadał. Ostatecznie na płycie znalazł się wiersz Asnyka "Szkoda", który wykonuje Olga Szomańska. Z kolei największą łatwość sprawiało Stokłosie komponowanie do wierszy Krasińskiego. Jak wyjaśnił, "mam wrażenie, że on tworzył swoje wiersze tu i teraz, bardzo szybko, pod wpływem bieżących przeżyć. One nie są wynikiem kalkulacji" - dodał. Na krążku znajdują się jego "Jakże zerwiesz" i "Zawsze i wszędzie".


Utworów z płyty można posłuchać na stronie resortu kultury: https://www.gov.pl/web/kultura/jednego-serca oraz na Spotify MKiDN. (PAP)


Autor: Olga Łozińska, Daria Porycka


oloz/ pat/


Kraj i świat

2023-01-29, godz. 20:30 PŚ w szpadzie - Polacy bez sukcesów w Dausze Maciej Bielec był 26., a Martyna Swatowska-Wenglarczyk zajęła 27. lokatę i byli najlepsi z polskich szpadzistów w zawodach Pucharu Świata Grand Prix FIE… » więcej 2023-01-29, godz. 20:30 MŚ hokeistów na trawie – tytuł dla Niemiec po zwycięstwie w finale nad Belgią Hokeiści na trawie Niemiec zdobyli złoty medal mistrzostw świata, które w niedzielę zakończyły się w indyjskim Bhubaneswar. W finale pokonali Belgię po… » więcej 2023-01-29, godz. 20:30 Ekstraklasa piłkarska – Lechia – Wisła 1:0 (opinie) Po meczu ekstraklasy Lechia Gdańsk - Wisła Płock (1:0) powiedzieli: Pavol Stano (trener Wisły): „Wyszliśmy na ten mecz pewni siebie. Jesteśmy dobrze… » więcej 2023-01-29, godz. 20:20 Ukraina/ W rosyjskim ostrzale Chersonia zginęły trzy osoby, sześć jest rannych W niedzielę wojska rosyjskie ostrzeliwały Chersoń siedem razy, zginęły trzy osoby, sześć zostało rannych. Uszkodzony został szpital, dworzec autobusowy… » więcej 2023-01-29, godz. 20:20 Beach Pro Tour Finals - drugie miejsce Bryla i Łosiaka (opis) Siatkarze plażowi Michał Bryl i Bartosz Łosiak przegrali w finale Beach Pro Tour Finals w Dausze z Norwegami Andersem Berntsenem Molem i Christianem Sandlie… » więcej 2023-01-29, godz. 20:20 Ekstraliga hokejowa - 41. kolejka (tabela) Wyniki meczów 41. kolejki i tabela Polskiej Ligi Hokejowej: Marma Ciarko STS Sanok - Tauron Podhale Nowy Targ 3:0 (0:0, 1:0, 2:0) GKS Tychy - GKS Katowice… » więcej 2023-01-29, godz. 20:20 U. Zielińska (Zieloni): rozmawiamy w sprawie startu ze wszystkimi na opozycji Najbliżej nam do Koalicji Obywatelskiej, ale rozmawiamy o starcie w wyborach ze wszystkimi na opozycji, najważniejsza jest dla nas realizacja naszego programu… » więcej 2023-01-29, godz. 20:10 Ekstraklasa piłkarska - strzelcy Klasyfikacja strzelców ekstraklasy piłkarskiej: strzelcy (w kolejce, razem, u siebie, na wyjeździe) Said Hamulic PGE FKS Stal Mielec 9 5 4Davo Wisła Płock… » więcej 2023-01-29, godz. 20:10 Holandia/ W Niderlandach wraca nienawiść do Żydów - ostrzegł przewodniczący Holenderskiego Komitetu Oświęcimsk… Antysemityzm podnosi głowę w Niderlandach - powiedziała w niedzielę burmistrz Amsterdamu Femke Halsema podczas Narodowego Dnia Pamięci o Holokauście. „Wraca… » więcej 2023-01-29, godz. 20:10 Ekstraliga hokejowa – STS – Podhale 3:0 Marma Ciarko STS Sanok - Tauron Podhale Nowy Targ 3:0 (0:0, 1:0, 2:0). Bramki: 1:0 Elliot Lorraine (40), 2:0 Ville Heikkinen (48), 3:0 Jere Karlsson (60). … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »