Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 16:10 Autor: PAP

Z powodu stresu wywołanego pandemią mózgi nastolatków postarzały się o kilka lat

Przybywa badań, które pokazują, jak fatalne skutki dla zdrowia psychicznego ludzi na całym świecie miała pandemia COVID-19 i towarzyszące jej lockdowny. Kolejną pracę na ten temat opublikowali właśnie naukowcy z Uniwersytetu Stanforda. Dowiedli oni, że stres związany z pandemią spowodował, iż mózgi nastolatków postarzały się o kilka lat. Zmiany te widoczne są w ich strukturze.

"Wiemy już z globalnych badań, że pandemia niekorzystnie wpłynęła na zdrowie psychiczne młodzieży. Ale nie wiedzieliśmy, co fizycznie zrobiła z ich mózgami – wyjaśnił powód przeprowadzenia badania jego autor Ian Gotlib, profesor w Katedrze Nauk Humanistycznych i Przyrodniczych i dyrektor Laboratorium Neurorozwoju, Afektów i Psychopatologii Stanforda (SNAP). Wyjaśnił też, że z wiekiem w mózgu zachodzą naturalne zmiany strukturalne. W okresie dojrzewania u nastolatków obserwuje się intensywny wzrost zarówno hipokampa, jak i ciała migdałowatego. Są to obszary, które kontrolują dostęp do niektórych wspomnień i pomagają regulować emocje. W tym samym czasie cieńsza staje się zewnętrzna warstwa mózgu, czyli kora mózgowa, która kontroluje funkcje wykonawcze.


Prof. Gotlib mógł sprawdzić, jak pandemia zmieniła strukturę mózgów młodych ludzi dzięki temu, że jeszcze przed jej wybuchem wykonał skany rezonansem magnetycznym (MRI) mózgów 163 nastolatków z rejonu Zatoki San Francisco. Celem tego badania było sprawdzenie przypadków depresji w okresie dojrzewania. Po doświadczeniu pandemii naukowiec był ciekaw, czy coś to nowe trudne doświadczenie zmieniło w mózgach badanych. Dlatego zaprosił owych nastolatków raz jeszcze i znów zrobił skany. Efekty były zdumiewające. Okazało się bowiem, że u nastolatków, którzy doświadczyli lockdownu, ten proces dojrzewania mózgu wyraźnie przyspieszył.


Do tej pory takie przyspieszone dojrzewanie mózgu obserwowano tylko u dzieci, które zmagały się z - jak to określili badacze - przewlekłymi przeciwnościami losu, czyli przemocą lub zaniedbaniem. Takie trudne doświadczenia mogą przekładać się na gorszą kondycję psychiczną w przyszłości. Czy zmiany wywołane lockdownem będą miały taki sam efekt? Na to pytanie naukowcy na razie nie potrafią odpowiedzieć. "Nie jest jasne, czy te zmiany są trwałe. Nie wiadomo, czy wiek chronologiczny tych nastolatków w końcu dogoni wiek mózgu? Jeśli mózg pozostanie starszy niż wskazuje wiek chronologiczny danej osoby, nie wiemy, jakie będą tego skutki. W przypadku 70- lub 80-latka w takiej sytuacji można spodziewać się pewnych problemów poznawczych i kłopotów z pamięcią. Ale jak to, że mózg starzeje się przedwcześnie, wpłynie na 16-latka, trudno powiedzieć" – stwierdził prof. Gotlib


Naukowiec nie kryje, że doświadczenie pandemii mogło zmienić mózgi całego pokolenia. Dlatego uważa, że to odkrycie może mieć poważne implikacje dla innych badań. Jeśli młodzi ludzie, którzy doświadczyli pandemii, wykażą przyspieszony rozwój mózgu, naukowcy będą musieli uwzględnić to „nienormalne” tempo wzrostu w przyszłych badaniach z udziałem tego wyjątkowego pokolenia. (PAP Life)


agf/ gra/


Kraj i świat

2024-04-27, godz. 00:20 Na stronie KPRM opublikowano oświadczenie majątkowe premiera Tuska Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano oświadczenie majątkowe premiera Donalda Tuska za rok 2023. Premier ma 120 tys. zł oraz 295 tys. euro… » więcej 2024-04-27, godz. 00:00 Dowództwo Operacyjne: w polskiej przestrzeni powietrznej rozpoczęły operowanie dyżurne statki powietrzne W polskiej przestrzeni powietrznej rozpoczęły operowanie dyżurne statki powietrzne, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu… » więcej 2024-04-26, godz. 23:50 Białoruś/ Grupa hakerska Cyberpartyzanci oznajmiła, że zhakowała dane o pracownikach KGB Białoruska grupa hakerska o nazwie Cyberpartyzanci (Kiberpartyzany) oznajmiła w piątek, że włamała się na stronę KGB Białorusi i zhakowała dane o ponad… » więcej 2024-04-26, godz. 23:50 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Pogoń 2:2 (opinie) Po meczu Jagiellonia - Pogoń (2:2) powiedzieli: Jens Gustafsson (trener Pogoni Szczecin): 'To był dla nas ciężki mecz, szczególnie w pierwszej połowie… » więcej 2024-04-26, godz. 23:30 Liga angielska - Leicester City wraca do elity Leicester City wraca po rocznej przerwie do angielskiej ekstraklasy piłkarskiej. Przesądziła o tym wyjazdowa porażka drugiego w tabeli Leeds United z Queens… » więcej 2024-04-26, godz. 23:30 Liga Mistrzów FIBA - Lenovo z Unicają w hiszpańskim finale Koszykakarze Lenova Teneryfa zagrają o tytuł w Lidze Mistrzów FIBA po wygranej w półfinale turnieju Final Four w Belgradzie z Peristeri Ateny 97:93. Ich rywalem… » więcej 2024-04-26, godz. 23:20 Liga hiszpańska - Real Madryt coraz bliżej tytułu Piłkarze Realu Madryt zrobili kolejny krok na drodze do mistrzostwa Hiszpanii. W spotkaniu otwierającym 33. kolejkę ekstraklasy wygrali na wyjeździe z Realem… » więcej 2024-04-26, godz. 23:10 Liga włoska - Salernitana pierwszym spadkowiczem Salernitana Mateusza Łęgowskiego po wyjazdowej porażce w 34. kolejce z Frosinone 0:3 straciła szansę na utrzymanie we włoskiej ekstraklasie piłkarskiej… » więcej 2024-04-26, godz. 23:10 Ekstraklasa piłkarska - Jagiellonia - Pogoń 2:2 (opis2) Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin 2:2 (2:1). Bramki: 0:1 Kamil Grosicki (15), 1:1 Afimico Pululu (24), 2:1 Jesus Imaz (45-głową), 2:2 Leonardo Borges… » więcej 2024-04-26, godz. 23:10 Liga hiszpańska - 33. kolejka Wyniki 33. kolejki hiszpańskiej ekstraklasy piłkarskiej: piątekReal Sociedad San Sebastian 0Real Madryt 1 - Arda Guler 29Tabela: M Z R P Bramki Pkt 1. Real… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »