Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-02, 10:10 Autor: PAP

MRiT: Tak dla Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego (komunikat)

- Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje:


Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego ma pomóc w społecznym i gospodarczym rozwoju województwa śląskiego, a także przyczynić się do poprawy sytuacji obywateli i przedsiębiorców. Sejm przyjął dziś stosowną ustawę.Fundusz ma wspierać proces transformacji regionu tak, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wygaszania firm, w tym działalności wydobywczej węgla kamiennego. Ma przyczynić się do budowania nowych i innowacyjnych sektorów gospodarki, a także ma wspierać utrzymanie i tworzenie miejsc pracy. Co ważne, Fundusz będzie wpierał przedsiębiorców także spoza Śląska z tym, że efekt takiego wsparcia będzie musiał służyć realizacji transformacji regionu.


Projekt był szeroko konsultowany. Wszystkie uwagi jakie wpłynęły do Ministerstwa Rozwoju i Technologii zostały szczegółowo przeanalizowane. Chcemy, aby serce polskiej gospodarki biło cały czas. Dlatego dziś zrobiliśmy kolejny krok w tym celu. Cieszę się, że Fundusz Transformacji Województwa Śląskiego został dzisiaj przyjęty przez Sejm. Fundusz to nie tylko ochrona istniejących miejsc pracy. To także tworzenie nowych. Chcemy, aby Śląsk swoim potencjałem, przyciągał ludzi nie tylko z innych województw, ale i zagranicznych przedsiębiorców - zaznacza minister Waldemar Buda.


Dzięki Funduszowi możliwe będzie podjęcie działań, które wpłyną na poprawę sytuacji obywateli mieszkających w regionie. Wszystko dzięki promocji regionu, stworzeniu dedykowanych programów wspierających poszczególne grupy społeczne i przedsiębiorców. Uruchomione zostaną też działania na rzecz ochrony zdrowia i pielęgnowania dziedzictwa kulturowego -informuje minister Waldemar Buda.


Zależy nam na jak największej ochronie miejsc pracy. Dlatego tak ważne jest dla nas wsparcie przedsiębiorców i zapewnienie im płynności finansowej. Rozwiązania jakie proponujemy przyczynią się również do podniesienia konkurencyjności gospodarki regionu, z wykorzystaniem istniejącego już potencjału i zasobów – wskazuje wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska.


Na funkcjonowanie Funduszu rząd planuje przeznaczyć kwotę 800 mln zł w ciągu 10 lat począwszy od 2024 r. Przewiduje się, że kapitał zakładowy Funduszu wyniesie do 500 mln zł.


Powołanie Funduszu wynika z realizacji postanowień Umowy Społecznej z górniczymi związkami zawodowymi (z 28 maja 2021 r.) dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego i wybranych procesów transformacji województwa śląskiego w perspektywie 2049 roku.


Dokumentem określającym cele Funduszu i instrumenty ich realizacji będzie Strategia Funduszu Transformacji Śląska. Będzie ona zawierała m.in. wnioski z analizy i diagnozy sytuacji rynkowej, szczegółowy zakres i sposób realizacji zadań Funduszu w perspektywie co najmniej 5 lat.


Fundusz będzie działał w formie spółki akcyjnej z siedzibą w Katowicach.


Instrumenty


Realizacja zadań publicznych będzie możliwa dzięki wykorzystaniu szerokiego katalogu instrumentów podobnych do tych, którymi posługuje się Polski Fundusz Rozwoju S.A. To m.in. wsparcie finansowe przedsiębiorców, emisja obligacji, udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń, obejmowanie lub nabywanie udziałów i akcji w spółkach czy przystępowanie do spółek osobowych.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


maja/ mmu/


Kraj i świat

2023-02-06, godz. 07:40 Rajdowe MŚ – Kajetanowicz: chcę zostać mistrzem świata „Chcę zostać mistrzem świata, ale nie za wszelką cenę. Obecnie poświęcam temu celowi prawie wszystko” - powiedział PAP kierowca rajdowy Kajetan Kajetanowicz… » więcej 2023-02-06, godz. 07:40 Upływa termin złożenia przez maturzystów tzw. deklaracji ostatecznych Upływa termin złożenia przez maturzystów tzw. deklaracji ostatecznych, czyli deklaracji, jakie przedmioty będą zdawać na maturze i na jakim poziomie. Muszą… » więcej 2023-02-06, godz. 07:40 W. Brytania/ Sprawa transseksualnego gwałciciela obniża poparcie dla niepodległości Szkocji Głośna w Szkocji sprawa rzekomo transseksualnego gwałciciela, który po prawnej zmianie płci, został osadzony w więzieniu dla kobiet, mocno się odbija na… » więcej 2023-02-06, godz. 07:30 Wiceszef MS dla "GPC": Więzienie to nie sanatorium, skazani stracili przywileje Nie ma lepszej metody resocjalizacji osadzonych niż poprzez pracę - podkreślił w wywiadzie dla 'Gazety Polskiej Codziennie' wiceminister sprawiedliwości Michał… » więcej 2023-02-06, godz. 07:30 Do ponad 300 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję i północną Syrię… » więcej 2023-02-06, godz. 07:30 Marcin Ociepa dla "Rz": Zachód nie może odpuścić wsparcia Ta wojna długoterminowo oznacza koniec Putina - podkreśla w rozmowie z poniedziałkową 'Rzeczpospolitą' wiceszef MON, lider stowarzyszenia OdNowa Marcin O… » więcej 2023-02-06, godz. 07:30 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki niedzielnych meczów koszykarskiej ligi NBA: Charlotte Hornets - Orlando Magic 113:119Indiana Pacers - Cleveland Cavaliers 103:122New York Knicks - Philadelphia… » więcej 2023-02-06, godz. 07:20 Jaromir Jagr rekordzistą pod względem strzelonych bramek - ma ich 1099 Słynny czeski hokeista Jaromir Jagr, była gwiazda NHL, obecnie właściciel i zawodnik HC Kladno, strzelił w meczu ligowym bramkę i został rekordzistą globu… » więcej 2023-02-06, godz. 07:20 Brytyjski minister ds. bezpieczeństwa: Putin nie zaskoczył Brytyjczyków Zjednoczone Królestwo jest zabezpieczone przed Rosją - podkreśla w wywiadzie dla poniedziałkowej 'Rzeczpospolitej' brytyjski minister ds. bezpieczeństwa Tom… » więcej 2023-02-06, godz. 07:20 Fotoreporterka Anna Musiałówna kończy 75 lat Tańczyła z Gerardem Wilkiem, słała łóżko matce I sekretarza KC PZPR, korespondowała z Herlingiem-Grudzińskim, z Robertem, śródmiejskim menelem, paliła… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »