Radio Opole » Kraj i świat
2022-12-01, 16:10 Autor: PAP

Pakistan/ Rząd żąda, by rządzący w Afganistanie talibowie zapobiegali zamachom radykałów na pakistańskim terytorium

Pakistański minister spraw wewnętrznych zażądał w czwartek od rządzących Afganistanem talibów, by zapobiegali zamachom organizowanym w jego kraju przez pakistańskich talibów ukrywających się w Afganistanie. Dzień wcześniej w ataku takim zginęły cztery osoby.

Szef pakistańskiego MSW Rana Sanaullah Khan przypomniał podczas konferencji prasowej, że do zorganizowania środowego zamachu bombowego w mieście Kweta, w prowincji Beludżystan na zachodzie kraju, przyznała się organizacja pakistańskich talibów Tehrik-i-Taliban Pakistan (TTP).


Khan podkreślił, że rośnie zagrożenie, że Afganistan stanie się bezpieczną przystanią dla bojowników TTP, a to "powinno to zaniepokoić talibów" rządzących w tym kraju. Minister ocenił, że w Afganistanie ukrywa się około 5 tys. dżihadystów z TTP wraz z rodzinami.


Rzecznik afgańskiego resortu obrony Enajatullah Chawarazmi odrzucił zarzuty Islamabadu. "Raz jeszcze zapewniamy wszystkie kraje regionu i cały świat, że terytorium Afganistanu nigdy nie będzie wykorzystane przeciw innym państwom" - oznajmił.


Do Afganistanu udała się w tym tygodniu wiceminister spraw zagranicznych Pakistanu Hina Rabbani, by omówić z przedstawicielami tamtejszych władz kwestię obecności TTP w tym kraju - podaje Associated Press.


Pakistańscy talibowie ogłosili, że samobójczy zamach w Kwecie, w którym ranne zostały 23 osoby, był odwetem za zabicie w sierpniu ich rzecznika.


TTP zerwało w tym tygodniu zawieszenie broni z rządem w Islamabadzie, obowiązujące od czerwca.


Organizacja ta została założona w 2007 roku przez pakistańskich dżihadystów, którzy w latach 90. walczyli u boku talibów w Afganistanie, a następnie sprzeciwili się rządowi Pakistanu, popierającemu amerykańską interwencję przeciwko afgańskim talibom po zamachach na nowojorskie World Trade Center i Pentagon we wrześniu 2001 roku. W ciągu ostatnich kilkunastu lat w atakach bombowych przeprowadzonych przez TTP zginęły tysiące cywilów. (PAP)


fit/ akl/


arch.


Kraj i świat

2023-02-06, godz. 07:00 Gen. Wroński: po otrzymaniu samolotów F-16 Ukraińcy uzyskaliby panowanie w powietrzu Dostarczenie samolotów F-16 wraz z wyposażeniem w odpowiednie rakiety spowoduje, że Ukraińcy uzyskają, przynajmniej czasowe, panowanie w powietrzu - ocenił… » więcej 2023-02-06, godz. 07:00 Szef MON dla "Sieci": To będzie najsilniejsza armia lądowa w Europie Jeśli Putin wziąłby Ukrainę, nie zatrzymałby się na niej. Rozumiał to śp. prezydent Lech Kaczyński, warto, by rozumiał to każdy z nas. Dlatego budujemy… » więcej 2023-02-06, godz. 06:50 Związkowcy z Solidarności upamiętnią rocznicę strajku na Podbeskidziu 42 lata temu, 6 lutego, zawarciem porozumienia z władzą komunistyczną zakończył się w Bielsku-Białej największy między sierpniem 1980 r. a grudniem 1981… » więcej 2023-02-06, godz. 06:50 Komisarz Johansson dla PAP: w UE rośnie presja migracyjna; w 2023 r. 330 00 nielegalnych migrantów W zeszłym roku nastąpił „gwałtowny wzrost” liczby nielegalnych migrantów, którzy próbowali przedostać się do UE. 330 000 osób próbowało nielegalnie… » więcej 2023-02-06, godz. 06:30 Radca prawny: Możliwe podwyżki dla pracowników wracających z urlopów macierzyńskich Podwyżki dla pracowników wracających z urlopu: macierzyńskiego, na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego, wychowawczego możliwe… » więcej 2023-02-06, godz. 06:30 PŚ w skokach - Granerud leci podbić USA jak rodaczka Sonja Henie w latach trzydziestych Halvor Egner Granerud dwoma zwycięstwami w Willingen potwierdził dominację w Pucharze Świata skoczków narciarskich. Następnym krokiem ma być wygranie za… » więcej 2023-02-06, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: początek tygodnia chłodny i pochmurny W poniedziałek, za sprawą układu wysokiego ciśnienia, do Polski - szczególnie nad wschodnią część kraju - będzie napływać chłodne powietrze pochodzenia… » więcej 2023-02-06, godz. 06:20 USA/Prezydent Biden zapowiedział pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi Prezydent USA Joe Biden polecił federalnej agencji USAID i innym agencjom federalnym zbadanie rodzajów pomocy jakiej Stany Zjednoczone mogłyby udzielić najbardziej… » więcej 2023-02-06, godz. 06:10 Obszary chronione nie chronią ponad 75 proc. światowych gatunków owadów 76 proc. światowych gatunków owadów, w tym kilka krytycznie zagrożonych, jest niedostatecznie reprezentowanych na obszarach chronionych - informuje pismo „One… » więcej 2023-02-06, godz. 05:50 Młode szympansy zachowują się jak ludzkie nastolatki Skłonność do zachowań ryzykownych to specjalność nie tylko nastolatków naszego gatunku, ale również młodych szympansów - piszą psycholodzy na łamach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »