Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-30, 22:10 Autor: PAP

Gut-Mostowy: turystyka jest sektorem wrażliwym na kryzysy

Pandemia i wojna w Ukrainie pokazały, że turystyka jest sektorem wrażliwym na kryzysy - powiedział w środę wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy podczas otwarcia w Polsce regionalnego biura Maltańskiej Organizacji Turystycznej dla Europy Wschodniej i w krajów bałtyckich.

W środę Maltańska Organizacja Turystyczna (Malta Tourism Authority - MTA) otworzyła regionalne biuro w Warszawie, które ma być centrum operacyjnym do działań w Europie Wschodniej oraz w krajach bałtyckich.


Uczestniczący w otwarciu biura minister turystyki Malty Clayton Bartolo zaznaczył, że na przestrzeni ostatnich kilku lat polski rynek stał się ważnym obszarem dla turystyki Malty, z każdym rokiem odnotowując stały wzrost liczby turystów. "Do końca września br. 105 tys. turystów z Polski odwiedziło Maltę, pokonując tym samym rekord sprzed pandemii, który wyniósł 104 tys. Spodziewamy się, że do końca roku będzie o ok. 30 tys. więcej" - poinformował.


Dodał, że turystyka pozostaje główną siłą napędową maltańskiej gospodarki. "Otwarcie tego biura potwierdza, jak bardzo nasz rząd jest zdeterminowany, aby pokazać, że sektor turystyczny nie tylko odzyskuje siły, ale jest wzmocniony, stawiając na jego zrównoważony charakter w najbliższych latach" - ocenił Bartolo.


Według wiceministra sportu i turystyki Andrzeja Guta-Mostowego doświadczenia pandemii i wojny w Ukrainie pokazały, jak wrażliwym na kryzysy sektorem jest turystyka. "Jest też istotnym dla gospodarki sektorem, dlatego z entuzjazmem przyjąłem informację o otwarciu regionalnego biura Malta Tourism Authority w Polsce" - podkreślił.


Prezes generalny Maltańskiej Organizacji Turystycznej Carlo Micallef powiedział, że decyzja o otwarciu siódmego biura regionalnego MTA - pierwszego "w sercu Polski", to efekt stałego wzrostu liczby turystów z Polski oraz Europy Wschodniej oraz krajów bałtyckich. "Warszawskie biuro będzie pełniło rolę głównego hubu dla całego regionu, w którym będziemy kontynuować działania mające na celu wzmocnienie widoczności marki VisitMalta, pracując jednocześnie nad innymi elementami, obejmującymi kwestie rozwoju połączeń oraz partnerstw z wieloma lokalnymi touroperatorami" - wyjaśnił.


Warszawskim biurem MTA pokieruje Johny Mary Attard, który będzie odpowiadać za Polskę, Europę Wschodnią oraz kraje bałtyckie. (PAP)


autorka: Longina Grzegórska-Szpyt


lgs/ mmu/


Kraj i świat

2023-02-09, godz. 07:10 Branża recyklingu: możemy mierzyć się z najtrudniejszym rokiem w historii Branżę recyklingu tworzyw sztucznych w Polsce czeka najtrudniejszy rok w jej historii; załamanie cen recyklatów w połowie 2022 roku, wysokie ceny energii… » więcej 2023-02-09, godz. 07:10 W przesyłce z Ukrainy KAS znalazła monety z okresu panowania króla Jana II Kazimierza Wazy Funkcjonariusze lubelskiej KAS w przesyłce z Ukrainy znaleźli 51 miedzianych monet z okresu panowania króla Jana II Kazimierza Wazy - poinformowała rzeczniczka… » więcej 2023-02-09, godz. 07:10 Europoseł Halicki: 10. pakiet sankcji UE wobec Rosji będzie dowodem na to, że Zachód jest zjednoczony i Putin tej wojny… Nie mam wątpliwości, że dziesiąty pakiet sankcji UE wobec Rosji zostanie przyjęty i będzie kolejnym ostrzeżeniem i dowodem na to, że świat zachodni jest… » więcej 2023-02-09, godz. 07:10 Kosiniak-Kamysz dla "Rz": Jednej listy opozycji nie będzie Zachęcam PO i Lewicę, do stworzenia katalogu spraw do załatwienia - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL, w rozmowie z czwartkową 'Rzeczpos… » więcej 2023-02-09, godz. 07:00 Formuła 1 - Grand Prix Las Vegas do 2032 roku Komisja statutowa hrabstwa Clark, w którym znajduje się Las Vegas jednogłośnie podjęła decyzję o organizacji wyścigu Formuły 1 do 2032 roku. Pierwszy… » więcej 2023-02-09, godz. 07:00 Dzisiaj w Brukseli nadzwyczajny szczyt Unii Europejskiej z udziałem prezydenta Ukrainy W czwartek w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów UE będą rozmawiać o agresji Rosji na… » więcej 2023-02-09, godz. 07:00 Kukiz: przyjęcie ustawy o referendach lokalnych będzie przedostatnim punktem realizacji naszej umowy z PiS Przyjęcie ustawy o referendach lokalnych będzie przedostatnim punktem realizacji naszej umowy z Prawem i Sprawiedliwością. Czekamy jeszcze na przyjęcie ustawy… » więcej 2023-02-09, godz. 06:50 Minister Puda dla "Rz": Podzieliliśmy się pieniędzmi z Unii Pieniądze z polityki spójności nie są zagrożone - zapewnił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda w rozmowie z 'Rzeczpospolitą'. » więcej 2023-02-09, godz. 06:50 80 lat temu UPA dokonała pierwszej wielkiej zbrodni na polskich mieszkańcach Wołynia 80 lat temu, 9 lutego 1943 r., oddział Hryhorija Perehijniaka „Dowbeszki-Korobki”, uznany za pierwszą sotnię UPA, dokonał w kolonii Parośla I na Wołyniu… » więcej 2023-02-09, godz. 06:50 DGP: Z podatków wpłynęło o kilka miliardów więcej Niższy od planowanego deficyt budżetu pomoże zmniejszyć niedobór całego sektora finansów publicznych. Pytanie, czy nie ośmieli rządu do przygotowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »