Radio Opole » Kraj i świat
2022-11-28, 17:10 Autor: PAP

Prezes PKN Orlen: Lotos powinien współpracować ze sprawdzonymi firmami

Zobowiązania podatkowe Lotosu wobec Skarbu Państwa to kwestia głównie mafii vatowskich; jest to dla mnie niezrozumiałe, bo Lotos powinien współpracować ze sprawdzonymi firmami, weryfikować kontrahentów - powiedział w poniedziałek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

W poniedziałek portal RMF24 podał, że Orlen przejął od Lotosu nie tylko aktywa, ale dostał też w spadku zobowiązania Grupy Lotos. "Okazuje się, że wciąż toczą się postępowania, w których Skarb Państwa chce zwrotu 92,5 mln zł, w tym między innymi podatku niezapłaconego przez kontrahentów Lotosu przy transakcjach zakupu biokomponentów przed laty” – napisał portal. W publikacji zaznaczono, że „sprawa rozpoczyna się kilkanaście lat temu, kiedy oszuści współpracujący z Lotosem przygotowywali całą strukturę powiązanych spółek, których jedynym celem miało być wyprowadzenie VAT-u".


Rzeczniczka PKN Orlen Edyta Olkowicz proszona o komentarz do publikacji poinformowała PAP, że PKN Orlen przejął wraz z Grupą Lotos zobowiązania podatkowe, które obejmują też zobowiązania wobec Skarbu Państwa związane z odliczaniem VAT przy handlu paliwami w latach 2014-2015. Przekazała, że zgodnie ze sprawozdaniem za pierwszy kwartał 2022 r. Lotos wykazał rezerwę, w związku z postępowaniami organów kontroli skarbowej, na kwotę 92,5 mln zł.


W TVP Info prezes PKN Orlen podkreślił, że rezerwa na kwotę 92,5 mln zł była zawiązana na ewentualne roszczenia Skarbu Państwa, czyli urzędów skarbowych. "To była kwestia głównie mafii vatowskich. Firmy, które nie miały pewnej tradycji na rynku, które były bardzo szybko tworzone, obracały fakturami" - powiedział.


"Chociaż dla mnie jest to niezrozumiałe. Lotos powinien współpracować z dużymi firmami zajmującymi się obrotem biododatków. Wtedy takie firmy mają pewną historię, są firmami sprawdzonymi. Jeśli współpracuje się z firmami, które są bardzo szybko tworzone i nagle przez te firmy robi się operacje finansowe, to zadaję sobie pytania, gdzie służby Lotosu, gdzie nadzór?" - stwierdził Obajtek.


Zaznaczył, że każda taka firma powinna mieć komórkę sprawdzającą, która weryfikuje firmy, z którymi współpracuje. "Tu jakoś tych komórek do weryfikacji nie było, w związku z tym były różnego rodzaju nieprawidłowości. To, co organy skarbowe państwa wykryły, to zabezpieczenie na kwotę ok. 100 mln zł jest na skutek ewentualnie roszczeń w zakresie obrotu fakturami, bo nie zawsze był to obrót produktami" - wskazał prezes PKN Orlen.


Dodał, że sam nie wyobraża sobie współpracy z firmą w zakresie biokomponentów, „która powstała parę tygodni wcześniej, nie ma doświadczenia, nie ma odpowiedniej ekspozycji kapitału”. „To były działania, które doprowadzały do gorszych wyników, to przekładało się na budżet, na rozwój szarej strefy mafii paliwowej. Kiedy wychodzą takie rzeczy na jaw, widzę, że ten cały atak na moją osobę, na kwestię połączenia (PKN Orlen i Lotosu, PAP), ma drugie dno" - powiedział Obajtek.


Pytany, czy kwota 92,5 mln zł jest ostateczna, prezes Orlenu zaznaczył, że nie będzie się wypowiadał za organy kontrolne. "Ta kwota jest zabezpieczona. Jeśli będą inne roszczenia, to oczywiście jest dalsza nasza odpowiedzialność, nałożona na spółkę. Przejęliśmy Lotos więc odpowiadamy za tę kwestię" - podkreślił Obajtek.


Przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen, a ostatnio także PGNiG oraz wcześniej Grupy Energa, odbyło się w ramach budowy multienergetycznego koncernu, mającego m.in. zwiększyć możliwości konkurencyjne na międzynarodowych rynkach oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski. O połączeniu PKN Orlen i Grupy Lotos akcjonariusze obu spółek zdecydowali w lipcu.(PAP)


kmz/ skr/


Kraj i świat

2023-02-07, godz. 12:10 Łódź/ Kolejna nagroda dla spektaklu "Chciałem być" o Krzysztofie Krawczyku Oparty na życiu i twórczości Krzysztofa Krawczyka spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi 'Chciałem być' wygrał 16. Katowicki Karnawał Komedii. Muzyczna komedia… » więcej 2023-02-07, godz. 12:10 25 lat Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce (MediaRoom) Polska jest jednym z ok. 150 krajów, w których działają Specjalne Strefy Ekonomiczne. Po 25 latach doświadczeń ich formuła została jednak zarzucona i w… » więcej 2023-02-07, godz. 12:10 Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział… » więcej 2023-02-07, godz. 12:10 Szynkowski vel Sęk: tzw ustawa wiatrakowa z poprawką o 700 metrach wypełnia kamienie milowe Minister ds UE Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że nie widzi problemu z poprawką mówiącą, że elektrownie wiatrowe mogą być budowane w odległości… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 NFZ: nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z Funduszem Nie ma zgody na przyjmowanie koleżanek i rodziny poza kolejnością w ramach kontraktu z NFZ - podkreśla Narodowy Fundusz Zdrowia, odnosząc się do sprawy ginekolożki… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Będzie filmowa wersja musicalu z piosenkami Dylana. W obsadzie Olivia Colman i Woody Harrelson Wystawiane m.in. na Broadwayu przedstawienie „Girl from the North Country” z piosenkami Boba Dylana doczeka się wersji filmowej. Gwiazdami powstającego musicalu… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Turcja/ W trzęsieniach ziemi w XX wieku zginęło ponad 100 tys. osób; obecny kataklizm najgorszy od 1939 r. Poniedziałkowe trzęsienie ziemi było największym kataklizmem w Turcji od 1939 r. - mówił prezydent Recep Tayyip Erdogan odnosząc się do historycznego trzęsienia… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Hołownia: Polska 2050 i PSL chcą stworzyć jedną listę spraw do załatwienia (krótka) Polska 2050 i PSL chcą stworzyć wspólną listę spraw do załatwienia przez przyszły rząd po przejęciu władzy - zapowiedział we wtorek Szymon Hołownia… » więcej 2023-02-07, godz. 12:00 Mistrz świata w boksie Ukrainiec Usyk: rosyjskie medale będą znaczone krwią, śmiercią i łzami Ukraiński mistrz świata wagi ciężkiej w boksie Ołeksandr Usyk w nagraniu wideo adresowanym do prezydenta MKOl Thomasa Bacha oświadczył, że osiągnięcia… » więcej 2023-02-07, godz. 11:50 Szef klubu KO: przychylnie patrzymy na wniosek Lewicy ws wotum nieufności wobec szefa MEiN Jeszcze nie ma decyzji, czy posłowie KO będą się podpisywać pod wnioskiem Lewicy o wotum nieufności wobec szefa MEiN Przemysława Czarnka, ale przychylnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »