Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-07, 17:10 Autor: PAP

Warszawa/ Politycy i radni Solidarnej Polski również chcą stacjonarnych sesji Rady Warszawy

W piątek przed stołecznym ratuszem odbyła się konferencja wiceministra sprawiedliwości Sebastiana Kalety i stołecznych radnych Solidarnej Polski, którzy zaapelowali o powrót sesji stacjonarnych Rady Warszawy. Wcześniej o ta samo apelowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

"Mamy w Warszawie do czynienia z kuriozalną sytuacją. Od ponad dwóch lat świat mierzy się z pandemią COVID-19. Nauczyliśmy się żyć z wirusem, ale ciężko nie zauważyć, że w wielu aspektach życie wróciło do normalności. Odbywają się koncerty, festiwale, konferencje, campusy, obradują instytucje. Jedną z kwintesencji demokracji jest to, że jest ona bezpośrednia" - powiedział wiceminister sprawiedliwości. "W Warszawie niestety tak nie jest. Rafał Trzaskowski od ponad dwóch lat chowa się za monitorem" - dodał.


Podkreślił, że Warszawę trafią problemu i afery, a Rafał Trzaskowski chowa się przed radnymi i posłami. "Boi się po prosu rozmowy o Warszawie ze swoją opozycją. My w Sejmie z opozycją debatujemy" - zaznaczył. "Chciałbym stanowczo zaapelować do Rafała Trzaskowskiego, władz Platformy Obywatelskiej, jeśli on nie będzie władny podjąć takiej decyzji, żeby przestał chować głowę w piasek, wyszedł na sesję Rady Warszawy w formie tradycyjnej, a nie zdalnej. Nie ma dzisiaj żadnych podstaw, aby unikać normalnej sesji Rady Warszawy. Mieszkańcy nie mogą spotkać się z radnymi, nie mogą zadać pytań i uzyskać odpowiedzi. Zaznaczył, że teraz kontakt z urzędnikami jest utrudniony" - powiedział.


"Mija kadencja Rafałowi Trzaskowskiemu i trzeba sobie zadawać pytania, co w tym czasie zrobił. Czy jakaś inwestycja, którą obiecywał od A do Z jest wdrażana? Obiecywał setki inwestycji a jest pustynia" - zaznaczył. Dodał, że Warszawa ma gigantyczne pieniądze, a Rafał Trzaskowski o każdy problem oskarża rząd. Podkreślił, że prezydent Warszawy nie szuka rozmów z miejska opozycją, by rozwiązywać problemy, które dotykają warszawiaków, ale skupia się na atakowaniu rządu. Prezydent Trzaskowski nie ma odwagi, by wyjść do swoich przeciwników politycznych.


Zaznaczył, że Rafał Trzaskowski zasłania się tym, że decyzja o zwołaniu sesji rady Warszawy w trybie stacjonarnym nie należy do niego tylko do przewodniczącej, Ewy Malinowskiej-Grupińskiej, jego koleżanki. "Zarówno Rafał Trzaskowski, jak i Ewa Malinowska-Grupińska, w ostatnich tygodniach uczestniczyli w różnych festiwalach, spotykają się z powstańcami, nie mają problemu spotykać się w dużych grupach, dlatego też nie mają żadnych powodów, żeby nie zwoływać sesji Rady Warszawy w trybie stacjonarnym. Tak dużo mówią o demokracji, a jak widać, niestety się jej boją" - podkreślił.


Kaleta przypominał też, że to nie tylko radni z opozycji chcą zwoływania sesji stacjonarnych. Wymienił tu radnego Marka Szolca (Nowa Lewica).


Na konferencji obecni byli też dzielnicowi radni: Damian Kowalczyk i Paweł Szabłowski z Pragi-Południe oraz Cezary Wąsik z Targówka.


"Przykład idzie z góry. Takie same problemy są w dzielnicach. Żadna z dzielnicowych komisji nie była transmitowana na żywo, co oznacza, że mieszkańcy nie mieli możliwości śledzić jej obrad. Pokazał też zdjęcia radnych PO, na których fotografują się w metrze czy zdjęcie sekretarza generalnego PO Marcina Kierwińskiego na spotkaniu z mieszkańcami. Jeżeli Rafał Trzaskowski nie chce zaapelować do swoich kolegów o zwołanie Rady Warszawy w trybie stacjonarnym, to może pan Kierwiński, skoro tak bardzo lubi się spotykać z mieszkańcami, zarekomenduje swoim podwładnym taką formę prowadzenia obrad sesji Rady Warszawy" - powiedział radny Wąsik.


Przypomniał, że przed pandemią prezydent Trzaskowski również nie bywał na sesjach Rady Warszawy. "Więc niech to zrobi dla mieszkańców. Niech inni prezydenci pojawiają się na sesjach, a Rafał Trzaskowski niech dalej będzie nieobecny, bo on tej Warszawie do niczego nie jest potrzebny" - dodał.


"W naszej dzielnicy sesje odbywają się w trybie hybrydowym. Radni PO nie przychodzą na nią w ogóle lub w znikomej ilości. Składamy różnego rodzaju punkty na sesji, które są odrzucane" - powiedział radny Damian Kowalczyk. Zaznaczył, że pomiędzy sesjami radni Solidarnej Polski spotykają się z mieszkańcami i przygotowują tematy na sesję. "Często jest tak, że radni Platformy Obywatelskiej, siedzą przed tabletami w domach i tak się spieszą, że odrzucają wszystkie nasze punkty i nie chcą rozmawiać z mieszkańcami" - dodał. "Chcemy, aby sesje w każdej dzielnicy odbywały się stacjonarnie" - zaapelował.


"W okresie pandemii wielu radnych zapomniało, że poza prawami, które im przysługują, mają również obowiązki. Obowiązek, żeby pracować na rzecz dzielnicy. Zaapelował do wszystkich radnych, żeby wywierali presję na przewodniczących w swoich dzielnicach, żeby sesje odbywały się w sposób stacjonarny, żeby mieszkańcy mogli brać w nich udział" - powiedział radny Paweł Szabłowski.


Z apelem o przywrócenie stacjonarnych sesji Rady Warszawy i rad dzielnic w zeszłym tygodniu zwrócili się radni Prawa i Sprawiedliwości. Apelował o to również rzecznik rządu Piotr Müller.


Wcześniej do apelu odniosła się przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. "Na razie absolutnie nie myślę, żeby to zmienić. Dopóki rząd nie zmienia przepisów, to ja uznaję, że rząd nadal uważa, że sytuacja nie jest opanowana i jest niebezpieczna" - powiedziała PAP. "Ja na siebie takiej odpowiedzialności nie wezmę" - podkreśliła.


Zaznaczyła, że jeżeli chodzi o mieszkańców, to na sesji Rady Warszawy zawsze są oni dopuszczani do głosu. "Mamy XXI wiek i wszystkie internetowe narzędzia świetnie się sprawdzają" - podkreśliła.(PAP)


Autorka: Marta Stańczyk


mas/ jann/


Kraj i świat

2022-12-05, godz. 18:40 Podlaskie/ Aresztowany Litwin podejrzany o doprowadzenie do śmiertelnego wypadku Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim aresztował litewskiego kierowcę podejrzanego o doprowadzenie na drodze krajowej nr 19 do wypadku, w którym jedna osoba zginęła… » więcej 2022-12-05, godz. 18:40 MŚ 2022 - Japonia - Chorwacja 1:1 po dogrywce, karne 1/8 finału: Japonia - Chorwacja 1:1 po dogrywce (1:1, 1:0), karne. Bramki: 1:0 Daizen Maeda (43), 1:1 Ivan Perisic (55-głową). Żółta kartka - Chorwacja:… » więcej 2022-12-05, godz. 18:40 Minister zdrowia: mamy rekordowy rok, jeśli chodzi o nabór na kierunki lekarskie, ponad 10 tys. w skali kraju Mamy rekordowy rok, jeśli chodzi o nabór na kierunki lekarskie, to ponad 10 tys. w skali kraju - powiedział w poniedziałek w Kaliszu minister zdrowia Adam… » więcej 2022-12-05, godz. 18:30 Czechy/ W Pradze stanął pomnik Putina jako goblina zakręcającego kurek z gazem Władimir Putin jako goblin zakręcający kurek z gazem - tak prezydent Rosji został przedstawiony na pomniku, który w poniedziałek stanął w jednej z dzielnic… » więcej 2022-12-05, godz. 18:30 MŚ 2022 - FIFA odrzuciła protest Francji dotyczący meczu z Tunezją Protest Francuskiej Federacji Piłki Nożnej, która domagała się uznania gola Antoine'a Griezmanna dla 'Trójkolorowych' w meczu fazy grupowej mistrzostw świata… » więcej 2022-12-05, godz. 18:30 Opole/ Ireneusz Jaki może wrócić na fotel prezesa WiK Uchwały Rady Nadzorczej WiK w Opolu o odwołaniu ze stanowiska prezesa tej spółki Ireneusza Jakiego nie podlegają wykonaniu zdecydował sąd - powiedział… » więcej 2022-12-05, godz. 18:20 Ukraina/ Władze lokalne: na skutek rosyjskiego ostrzału 40 proc. obwodu kijowskiego bez prądu Poniedziałkowy zmasowany atak rakietowy Rosji sprawił, że 40 proc. terytorium obwodu kijowskiego pozostaje bez prądu - poinformował w telewizji szef kijowskiej… » więcej 2022-12-05, godz. 18:20 Przeniesienie środków na budowę Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego na 2024 i 2025 r. - informacja ws. noweli… Środki na budowę Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego przy Politechnice Morskiej w Szczecinie z 2022 r. zostaną przeniesione na lata 2024… » więcej 2022-12-05, godz. 18:10 Wicepremier Gliński: W najtrudniejszych czasach kultura daje nam siłę Mimo wojny za naszą granicą, kultura trzyma się mocno. Kultura jest ważna. O kulturze pamiętamy i stosujemy tę zasadę, że nawet w tych najtrudniejszych… » więcej 2022-12-05, godz. 18:10 Białoruś/ Opozycjonistka Maryja Kalesnikawa po operacji jest w szpitalu więziennym; ojcu pozwolono na 10-minutowe s… Białoruska więźniarka polityczna Maryja Kalesnikawa po operacji wrzodów żołądka znajduje się w szpitalu w kolonii karnej. Jej ojcu pozwolono na 10-minutowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »