Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-07, 11:10 Autor: PAP

Premier: jesteśmy przeciwni niszczeniu jednolitego rynku europejskiego (krótka)

Jesteśmy zdecydowanie przeciwni niszczeniu jednolitego rynku europejskiego. Będziemy dyskutować na Radzie Europejskiej, w jaki sposób kształtować sprawiedliwą politykę energetyczną w tych nadzwyczajnych czasach - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Szef polskiego rządu przebywa w Pradze, gdzie weźmie udział w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Przywódcy unijni mają rozmawiać m.in. o kwestiach energetycznych i ekonomicznych.


Przed rozpoczęciem spotkania Morawiecki powiedział dziennikarzom, że strona polska będzie wnosiła o spadek cen ETS. "Po raz kolejny wnoszę o to, by spadały ceny ETS poprzez uwolnienie specjalnych uprawnień. Komisja Europejska może to zrobić poprzez usztywnienie cen na pewnym poziomie, choćby na rok albo na dwa. To doprowadziłoby do natychmiastowego spadku cen energii" - podkreślił szef polskiego rządu.


Wyraził przy tym zdziwienie, że "Komisja Europejska podczas wojny na Ukrainie nie chce skorzystać z tego instrumentu".


"Druga nasza propozycja, która na szczęście jest już przyjmowana to zmiana mechanizmu kalkulowania cen energii. To co my nakazaliśmy wszystkim spółkom energetycznym, które operują na rynku polskim: +Przestańcie odnosić ceny energii elektrycznej do kosztów węgla w portach w Holandii+" - zaznaczył premier.


Podkreślił przy tym, że Polska jest zdecydowanie przeciwna "niszczeniu europejskiego rynku gospodarczego, tzw. jednolitego rynku europejskiego". "Dziś na Radzie Europejskiej będzie na pewno gorąca dyskusja właśnie w tej sprawie. Ten niemiecki egoizm, o którym pisz portal Politico musi w końcu zostać odłożony do lamusa. Będziemy na pewno dyskutować, w jaki sposób kształtować sprawiedliwą politykę energetyczną w tych nadzwyczajnych czasach" - dodał Morawiecki.(PAP)


autorzy: Mateusz Mikowski, Rafał Białkowski, Piotr Górecki


mm/ rbk/ ptg/ par/


Kraj i świat

2022-12-06, godz. 14:00 Nowa Zelandia/ Rodzice dziecka odmówili transfuzji krwi, bo dawca mógł być zaszczepiony przeciw Covid-19 Władze Nowej Zelandii rozpoczęły we wtorek walkę sądową o opiekę nad niemowlęciem, którego rodzice nie zgadzają się na operację ratującą jego życie… » więcej 2022-12-06, godz. 14:00 MŚ 2022 - walka marokańskich kibiców o bilety przed meczem z Hiszpanią Marokańczycy udali się do Kataru przed meczem ich reprezentacji z Hiszpanią w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata, mimo że kibice, którzy już znajdują… » więcej 2022-12-06, godz. 14:00 Radom/ Uboższa świąteczna iluminacja; miasto oszczędza energię Świąteczna iluminacja rozbłyśnie we wtorek po południu w centrum Radomia. W tym roku - w związku z oszczędnościami - świecących ozdób będzie o wiele… » więcej 2022-12-06, godz. 14:00 Ambasador Ukrainy przy UE: obywatele Unii rozumieją, że nasz kraj nie walczy tylko o siebie Obywatele krajów Unii Europejskiej rozumieją, że Ukraina walczy nie tylko o swoje przetrwanie, ale też o stabilność i dobrobyt całej Wspólnoty - powiedział… » więcej 2022-12-06, godz. 13:50 Ukraina/ Wywiad wojskowy: Rosji wystarczy pocisków jeszcze tylko na kilka zmasowanych ataków przeciwko Ukrainie Rosyjskie zasoby precyzyjnych pocisków rakietowych dalekiego zasięgu powoli się wyczerpują, dlatego wróg będzie w stanie przeprowadzić jeszcze tylko kilka… » więcej 2022-12-06, godz. 13:50 Prokuratura: policja ws. pobicia wójta Lidzbarka ma wykonać dalsze czynności dowodowe Prokuratura rejonowa w Lidzbarku Warmińskim po zapoznaniu się z dotychczasowym materiałem dowodowym ws. pobicia wójta gminy Lidzbark Warmiński poleciła policji… » więcej 2022-12-06, godz. 13:50 MŚ 2022 - trener Holandii: naszą szansą... Messi Trener piłkarskiej reprezentacji Holandii Louis van Gaal w słabościach Lionela Messiego widzi szansę swojej drużyny w piątkowym ćwierćfinale mistrzostw… » więcej 2022-12-06, godz. 13:50 Słowacja/ Minister Rau przybył do Bratysławy na spotkanie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej Szef MSZ Zbigniew Rau przybył we wtorek do Bratysławy na spotkanie szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). Ministrowie będą rozmawiać m.in… » więcej 2022-12-06, godz. 13:50 Od 11 grudnia mniej regionalnych pociągów łączących Poznań z woj. kujawsko-pomorskim Ze znaczącym ograniczeniem liczby pociągów regionalnych na linii łączącej Poznań z województwem kujawsko-pomorskim muszą się liczyć pasażerowie od… » więcej 2022-12-06, godz. 13:40 Portugalia/ Dziennikarze udaremnili ekstradycję dysydenta na Białoruś Dziennikarze stacji CNN Portugal i TVI udaremnili ekstradycję z Portugalii na Białoruś Uładzimira Uszakowa, białoruskiego dysydenta politycznego walczącego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »