Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-04, 12:10 Autor: PAP

CBOS: według 70 proc. badanych wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski

70 proc. badanych uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski, według 84 proc. ankietowanych wojna będzie trwać jeszcze co najmniej kilka miesięcy; 60 proc. uważa, że należy kontynuować walkę i nie iść na żadne ustępstwa wobec Rosji - wynika z sondażu CBOS.

CBOS zapytał we wrześniu ankietowanych o opinie na temat rozwoju konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, a także pomocy udzielanej ukraińskim uchodźcom.


Z sondażu wynika, że odsetek ankietowanych mających poczucie, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski wynosi 70 proc. (spadek o 5 punktów procentowych w stosunku do pomiaru sprzed miesiąca) - 26 proc. badanych zdecydowanie tak uważa, 44 proc. - raczej. Przeciwnego zdania jest 24 proc. badanych (wzrost o 4 pkt. proc.). 6 proc. respondentów wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".


Na pytanie o postawę, jaką należałoby przyjąć wobec Rosji w obliczu toczącego się konfliktu, 60 proc. respondentów odpowiedziało, że walkę z Rosją należy kontynuować i nie iść wobec niej na żadne ustępstwa. 25 proc. badanych sądzi, że należy dążyć przede wszystkim do zakończenia wojny, nawet za cenę ustępstw terytorialnych ze strony zaatakowanej Ukrainy. 15 proc. nie ma zdania w tej sprawie.


W pierwszej połowie września 53 proc. respondentów uważała, że wojna na Ukrainie nie rozprzestrzeni się już na inne kraje (wzrost o 13 pkt. proc. w stosunku do pomiaru z lipca). Odsetek osób przewidujących eskalację konfliktu wyniósł 20 proc. (mniej o 10 pkt. proc.) Z kolei odsetek respondentów niemających na ten temat zdania wyniósł 27 proc.


CBOS zapytał też o przewidywany czas trwania konfliktu. 84 proc. ankietowanych twierdzi, że wojna będzie trwać dłuższy czas, co najmniej kilka miesięcy (wzrost o 15 pkt. proc. wobec badania z kwietnia). 4 proc. badanych uważa, że wojna zakończy się w ciągu kilku najbliższych tygodni (mniej o 10 pkt. proc.). 12 proc. respondentów wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".


Z badania wynika ponadto, że chociaż 79 proc. badanych wciąż popiera przyjmowanie ukraińskich uchodźców przez nasz kraj, to mamy tutaj do czynienia z łagodnym spadkiem w stosunku do poprzedniego miesiąca (wówczas odsetek ten wynosił 81 proc.), a tym samym najniższym wynikiem od wybuchu wojny. Nie zmienił się natomiast odsetek przeciwników przyjmowania uchodźców, który utrzymuje się nadal na poziomie 15 proc. Zdania w tej sprawie nie ma 6 proc. badanych.


Odsetek ankietowanych deklarujących, że oni sami lub mieszkańcy ich gospodarstw domowych dobrowolnie i nieodpłatnie pomagają ukraińskim uchodźcom wynosi 53 proc. Pomocy nie udziela 47 proc.


61 proc. badanych oceniło, że pomoc, jaką Polska oferuje ukraińskim uchodźcom, jest wystarczająca (mniej o 3 pkt. proc.). Z kolei 30 proc. ankietowanych uznaje tę pomoc za zbyt dużą (wzrost o 3 pkt. proc. niż w poprzednim miesiącu). 5 proc. respondentów wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".


Badanie przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: 1) wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), 2) wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, 3) samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.


We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 5 do 15 września 2022 roku na próbie liczącej 1119 osób (w tym: 58,0 proc. metodą CAPI, 25,3 proc. – CATI i 16,7 proc. – CAWI).(PAP)


autorka: Aleksandra Rebelińska


reb/ mok/


Kraj i świat

2022-12-10, godz. 10:40 Ambasador Ukrainy: Polska ma priorytetowe znaczenie w kwestii odbudowy Ukrainy Polska jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej jeśli chodzi o wsparcie militarne dla Ukrainy, ma priorytetowe znaczenie również w kwestii jej odbudowy - powiedział… » więcej 2022-12-10, godz. 10:30 Opolskie/ Po zderzeniu dwóch samochodów zablokowana A4 w kierunku Katowic; zginęły dwie osoby Po zderzeniu dwóch samochodów na autostradzie A4 zablokowana jest jezdnia w kierunku Katowic. Dwie osoby zginęły na miejscu, a sześć zostało rannych. » więcej 2022-12-10, godz. 10:20 W. Brytania/ Resort obrony: Rosja próbuje uzyskać setki pocisków balistycznych z Iranu Rosja najprawdopodobniej zużyła dużą część własnych pocisków balistycznych i próbuje to uzupełnić sprowadzając setki takich pocisków z Iranu - przekazało… » więcej 2022-12-10, godz. 10:20 Wielkopolskie/ Leśnicy rozpoczynają sprzedaż choinek W sobotę leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP) rozpoczynają coroczną sprzedaż choinek. Każdego roku na terenie poznańskiej… » więcej 2022-12-10, godz. 10:20 Liga NHL - pierwsze zwycięstwo Coyotes nad Bruins od 2010 roku Do sporej niespodzianki doszło w Glendale, gdzie w piątkowym meczu ligi hokeja NHL miejscowi Arizona Coyotes pokonali zespół z najlepszym bilansem w tym sezonie… » więcej 2022-12-10, godz. 10:00 Lubuskie/ Po wypadku zablokowana autostrada A2 na wysokości Jordanowa Po wypadku w pobliżu Jordanowa (Lubuskie) został wstrzymany ruch w obu kierunkach na autostradzie A2. Doszło tam do zderzenia trzech pojazdów osobowych. Jedna… » więcej 2022-12-10, godz. 10:00 Litwa/ 43-centymetrowa choinka w Wilnie przypomina o nadmiernej konsumpcji w czasie Świąt Na Placu Ratuszowym w Wilnie w piątek zapłonęły światełka na najmniejszej choince w mieście mierzącej zaledwie 42 centymetry. Małe drzewko wykonane z… » więcej 2022-12-10, godz. 10:00 SG: w piątek z Ukrainy przyjechało 24,2 tys. osób, na Ukrainę wyjechało 20,5 tys. W piątek z Ukrainy do Polski przyjechało 24,2 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 20,5 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego, czyli dnia… » więcej 2022-12-10, godz. 09:50 PŚ w saneczkarstwie - Egle i Loch najlepsi w jedynkach, Polacy bez sukcesów Austriaczka Madeleine Egle wygrała w kanadyjskim Whistler zawody Pucharu Świata w saneczkarstwie. Polski zajęły odległe miejsca - Klaudia Domaradzka była… » więcej 2022-12-10, godz. 09:30 Liga NBA - wyniki, tabele Wyniki piątkowych meczów koszykarskiej ligi NBA: Brooklyn Nets - Atlanta Hawks 120:116Charlotte Hornets - New York Knicks 102:121Cleveland Cavaliers - Sacramento… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »