Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-03, 17:40 Autor: PAP

Ukraińska poetka Marianna Kijanowska laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

Ukraińska poetka Marianna Kijanowska została laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2022 - poinformowano w poniedziałek w mediach społecznościowych Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

"Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła laureatkę jubileuszowej, 10. edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Uhonorowano nią Mariannę Kijanowską, ukraińską poetkę i tłumaczkę, autorkę wstrząsającego tomu wierszy +Babi Jar. Na głosy+" - czytamy na stronie fundacji.


"Kijanowska to czołowy głos poezji ukraińskiej ostatnich dwóch dekad. Jej twórczość znajduje się w samym centrum naszego życia literackiego, wywiera wielki wpływ na innych poetów" – uzasadnił werdykt ukraiński poeta i prozaik, członek jury Jurij Andruchowycz.


"W książce +Babi Jar. Na głosy+ Kijanowska poważyła się na rzecz niemożliwą – spróbowała oddać głos umarłym. W lamentacyjnych zawodzeniach o ogromnym ładunku emocji, Kijanowska opowiada historię życia i zbrodni" - podkreślił członek jury Tomasz Różycki. Dodał, że są to "historie wyjątkowe, tak jak wyjątkowe jest każde ludzkie istnienie, a równocześnie historię przerażająco uniwersalną, dotyczącą także tych zbrodni, które popełniane są na naszych oczach".


"Jestem chyba jedyną spośród laureatów i laureatek tej nagrody, która mogłaby być sąsiadką Zbigniewa Herberta, gdybyśmy tylko spotkali się w czasie: moje mieszkanie we Lwowie znajduje się czterysta metrów od jego domu przy ulicy Łyczakowskiej" - napisała poetka, cytowana w informacji. "Dziś lwowski dom Herberta jest zagrożony ostrzałem, podobnie jak mój dom. Wojna to jedno z tych doświadczeń, które dzielę z Herbertem" - zaznaczyła Kijanowska.


Laureatkę wyłoniło jury, w skład którego weszli poeci, eseiści, tłumacze i wydawcy: Jurij Andruchowycz (Ukraina), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Mercedes Monmany (Hiszpania) oraz Tomasz Różycki (Polska).


Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 27 października w Teatrze Polskim w Warszawie.


Jak wyjaśniono, bezpośrednią transmisję z tej uroczystości będzie można obejrzeć w mediach społecznościowych Fundacji im. Zbigniewa Herberta.


Marianna Kijanowska urodziła się 17 listopada 1973 r. w Żółkwi pod Lwowem. Ukończyła filologię ukraińską na Uniwersytecie Lwowskim, debiutowała w 1997 r. tomem "Inkarnacja".


W 2017 r. wydała po ukraińsku zbiór wierszy +Babi Jar. Na głosy+, upamiętniający ofiary masowego mordu, dokonanego w podkijowskim Babim Jarze podczas II wojny światowej, kiedy to zginęło blisko 34 tys. Żydów.


Polski przekład tego tomu autorstwa Adama Pomorskiego uhonorowany został w czerwcu 2022 r. przyznawaną w Gdańsku nagrodą Europejski Poeta Wolności.


"Z języka polskiego Kijanowska tłumaczyła na ukraiński m.in. poezje Leśmiana i Tuwima, a także żyjących poetów młodszych pokoleń. Za działalność przekładową została wyróżniona odznaką +Zasłużony dla Kultury Polskiej+" - czytamy o poetce w informacji.


Polski czytelnik mógł poznać wiersze Kijanowskiej w przekładach m.in. Anety Kamińskiej (w antologii "Cząstki pomarańczy. Nowa poezja ukraińska") oraz Adama Pomorskiego.


Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie przyznawane corocznie od 10 lat na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. "Nagroda przyznawana jest za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Zbigniewa Herberta" - napisano na stronie fundacji.


Jej laureatami byli dotąd: W. S. Merwin, Charles Simic, Ryszard Krynicki, Lars Gustafsson, Breyten Breytenbach, Nuala Ni Dhomhnaill, Agi Miszol, Durs Grünbein oraz Yusef Komunyakaa.(PAP)


autor: Grzegorz Janikowski


gj/ aszw/


Kraj i świat

2022-12-05, godz. 18:30 Czechy/ W Pradze stanął pomnik Putina jako goblina zakręcającego kurek z gazem Władimir Putin jako goblin zakręcający kurek z gazem - tak prezydent Rosji został przedstawiony na pomniku, który w poniedziałek stanął w jednej z dzielnic… » więcej 2022-12-05, godz. 18:30 MŚ 2022 - FIFA odrzuciła protest Francji dotyczący meczu z Tunezją Protest Francuskiej Federacji Piłki Nożnej, która domagała się uznania gola Antoine'a Griezmanna dla 'Trójkolorowych' w meczu fazy grupowej mistrzostw świata… » więcej 2022-12-05, godz. 18:30 Opole/ Ireneusz Jaki może wrócić na fotel prezesa WiK Uchwały Rady Nadzorczej WiK w Opolu o odwołaniu ze stanowiska prezesa tej spółki Ireneusza Jakiego nie podlegają wykonaniu zdecydował sąd - powiedział… » więcej 2022-12-05, godz. 18:20 Ukraina/ Władze lokalne: na skutek rosyjskiego ostrzału 40 proc. obwodu kijowskiego bez prądu Poniedziałkowy zmasowany atak rakietowy Rosji sprawił, że 40 proc. terytorium obwodu kijowskiego pozostaje bez prądu - poinformował w telewizji szef kijowskiej… » więcej 2022-12-05, godz. 18:20 Przeniesienie środków na budowę Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego na 2024 i 2025 r. - informacja ws. noweli… Środki na budowę Polskiego Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego przy Politechnice Morskiej w Szczecinie z 2022 r. zostaną przeniesione na lata 2024… » więcej 2022-12-05, godz. 18:10 Wicepremier Gliński: W najtrudniejszych czasach kultura daje nam siłę Mimo wojny za naszą granicą, kultura trzyma się mocno. Kultura jest ważna. O kulturze pamiętamy i stosujemy tę zasadę, że nawet w tych najtrudniejszych… » więcej 2022-12-05, godz. 18:10 Białoruś/ Opozycjonistka Maryja Kalesnikawa po operacji jest w szpitalu więziennym; ojcu pozwolono na 10-minutowe s… Białoruska więźniarka polityczna Maryja Kalesnikawa po operacji wrzodów żołądka znajduje się w szpitalu w kolonii karnej. Jej ojcu pozwolono na 10-minutowe… » więcej 2022-12-05, godz. 18:00 MŚ 2022 - Japonia - Chorwacja 1:1, dogrywka 1/8 finału: Japonia - Chorwacja 1:1 (1:0), dogrywka. Bramki: 1:0 Daizen Maeda (43), 1:1 Ivan Perisic (55-głową). Żółta kartka - Chorwacja: Mateo Kovacic… » więcej 2022-12-05, godz. 18:00 Pyzik: naszym obowiązkiem jest zapewnienie obywatelom dostępu do prądu w atrakcyjnej cenie Naszym obowiązkiem jest zapewnienie każdemu obywatelowi dostępu do prądu w atrakcyjnej cenie - powiedział w poniedziałek wiceminister aktywów Piotr Pyzik… » więcej 2022-12-05, godz. 18:00 W. Brytania/ Partia Pracy zapowiada, że po przejęciu władzy zlikwiduje Izbę Lordów Lider brytyjskiej opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer zapowiedział w poniedziałek zlikwidowanie Izby Lordów w ciągu pierwszej kadencji po objęciu przez… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »